Hoppa till innehåll
Testbetyget

↑↓ bläddra   Enter öppna

Uppdaterad 1 september 2026

Köpguide · Träfiberisolering

Bästa träfiberisolering 2026: fem produkter som klarade granskningen

Bäst i test 2026 blir Hunton Nativo Lösull, som kostar minst per uppnådd isoleringsförmåga när priset räknas mot det värmemotstånd du faktiskt får. Vi har jämfört fem produkter, i praktiken alla från samma tillverkare, på lambdavärde, tjocklek, tillgänglighet och pris per kvadratmeter vid angiven tjocklek. Längre ner ser du varför två skivor med samma paketpris ändå får olika betyg.

Av Redaktionen

14 granskade, 5 tog plats

Så testar vi

Snabbsvar

Bäst i test

Hunton Nativo Lösull 15 kg

Kostar minst per uppnått värmemotstånd av alla fem, tack vare att du bara köper den tjocklek du faktiskt behöver.

379 kr

Se pris
Isolering monteras i en vägg

Alla träfiberisolering i testet

  1. Bäst i test

    Hunton Nativo Lösull 15 kg

    379 kr

    8,9Betyg
  2. Bästa för ytterväggen

    Hunton Nativo 145 mm skiva

    529 kr

    7,9Betyg
  3. Bästa tunna skivan

    Hunton Nativo 45 mm skiva

    399 kr

    7,6Betyg
  4. Tjockaste skivan

    Hunton Nativo 220 mm skiva

    399 kr

    7,4Betyg
  5. Bästa för 45x95-regeln

    Hunton Nativo 95 mm skiva

    514 kr

    7,1Betyg

Omdömen

Varje träfiberisolering, granskad i tur och ordning

Bäst i test

Hunton Nativo Lösull vinner på att kosta minst per uppnått värmemotstånd av alla fem, ett tydligt förstahandsval för dig som ska tilläggsisolera en vind och vill betala för isoleringsförmåga snarare än för antal skivor.

En vind har sällan en jämn tjocklek överallt, takstolar och genomföringar i vägen gör att skivor lämnar springor där kall luft läcker in. Lösull löser det problemet genom att blåsas ut till exakt den höjd du vill ha, utan skarvar.

230 kronor per kvadratmeter vid ett riktigt högt värmemotstånd

Tillverkarens egen tabell anger att värmemotståndet R 8,0 m²K/W, en nivå som ger en ordentligt varm vind, kräver en installerad tjocklek på 304 millimeter. Med tumregeln cirka två säckar per kubikmeter för en öppen vind blir det 0,608 säckar per kvadratmeter, alltså ungefär 230 kronor. Ingen av skivorna i jämförelsen kommer i närheten av det priset vid samma värmemotstånd.

Materialet är certifierat av det norska institutet SINTEF enligt en egen standard för installerad lösullsisolering, en annan standard än den skivorna deklareras under. Kritisk relativ fuktighet anges till 82 procent vid temperaturer över 12 grader, en konkret siffra som skivans egen dokumentation saknar.

En säck kräver utrustning du sällan har hemma

Nackdelen är installationen. Lösull blåses vanligen ut med en maskin som hyrs eller sköts av en installatör, inte något du enkelt gör för hand som med en skiva. Butiken med lägst pris för just den här säcken, 239 kronor mot Bauhaus 379, är dessutom slut i lager när vi kontrollerar. Är vinden i stället en rak regelvägg räcker 145 mm-skivan bättre för det jobbet.

Fördelar

  • Billigast per uppnått värmemotstånd av alla fem
  • Fyller ojämna vindsutrymmen utan att lämna springor
  • Certifierad av SINTEF enligt en egen lösullsstandard
  • Går att blåsa till exakt den tjocklek du behöver

Nackdelar

  • Kräver maskin och normalt en installatör, inte ett eget helgjobb
  • Billigaste butiken för just den här säcken är slut i lager

Frågor om Hunton Nativo Lösull 15 kg

Kan jag blåsa lösullen själv utan att hyra maskin?

Mindre partier går att lägga ut för hand i ett öppet, lättillgängligt utrymme, men den jämna fyllning och det uppgivna värmemotståndet som tillverkaren deklarerar förutsätter maskinell inblåsning. De flesta byggvaruhus som säljer säckarna hyr också ut eller förmedlar en installatör.

Varför är lösullen billigare per kvadratmeter än en tjock skiva vid samma isoleringsnivå?

Lösullen går att blåsa till exakt den tjocklek som krävs för ett visst värmemotstånd, medan skivor säljs i fasta steg och ofta måste staplas i flera lager för att nå samma nivå, vilket lägger på både materialkostnad och arbete med skarvar.

Säljs av Bauhaus

Se pris hos Bauhaus

Bästa för ytterväggen

145 mm-skivan är den tjocklek som oftast matchar en svensk regelvägg utan att behöva kombineras med en till skiva, ett rakt förstahandsval för nybygge eller en genomgripande fasadrenovering.

45x145 är en av de vanligaste regeldimensionerna i svenska ytterväggar, och den här skivan är gjord för att fylla exakt det hålrummet i ett enda lager. Deklarerat värmemotstånd är 3,80 m²K/W, hämtat direkt ur tillverkarens egen prestandadeklaration enligt EN 13171, inte en marknadssiffra.

Ett R-värde du slipper räkna ihop själv

Många köper flera tunnare skivor och staplar dem för att nå en viss isoleringsnivå, vilket lägger till både arbetstid och risk för springor mellan lagren. Den här tjockleken ger 3,80 i ett enda lager, monterat mot en standardregel utan kapning på höjden.

Materialet är detsamma som i övriga skivor i jämförelsen: densitet 50 kg/m³, Euroklass E i brandklass, och samma vattenångdiffusionsfaktor som tillverkaren anger som ett intervall mellan 3 och 5 snarare än ett exakt tal.

Dyrare per kvadratmeter än den tunnaste skivan

Räknat per kvadratmeter kostar den här tjockleken 192 kronor mot 45 mm-skivans 58, en skillnad som helt enkelt speglar mer material. Räknat per uppnått värmemotstånd är prisskillnaden mellan skivorna i jämförelsen liten, det är lösullen som faktiskt bryter mönstret. Behöver du bara en tunn tilläggsisolering på insidan räcker 45 mm-skivan snarare än att köpa den här och kapa bort överskott.

Fördelar

  • Matchar den vanliga regeltjockleken 45x145 rakt av
  • I lager med 3 vardagars leverans
  • R-värdet är hämtat direkt ur prestandadeklarationen, inte gissat
  • Ingen stapling eller skarvning i höjdled krävs

Nackdelar

  • Dyrare per kvadratmeter än den tunna 45 mm-skivan för samma isoleringsförmåga
  • Diffusionsegenskaperna anges bara som ett intervall, inte en exakt siffra

Frågor om Hunton Nativo 145 mm skiva

Räcker 145 mm träfiberisolering i en svensk yttervägg?

En 145 mm regelvägg med den här skivan ger ett deklarerat värmemotstånd på 3,80 m²K/W, vilket är en rimlig nivå för en enkel regelvägg men i praktiken ofta kompletteras med ytterligare isolering i en installationsspalt eller utanpåliggande skiva i moderna konstruktioner. Kontrollera alltid mot det U-värde som gäller för ditt specifika bygge.

Kan jag kombinera den här skivan med lösull i samma vägg?

Skiva i regelstommen och lösull i en öppen vind ovanpå är en vanlig kombination, eftersom de löser olika delar av samma hus. Att blanda skiva och lösull i samma hålrum är däremot ovanligt och kräver att man räknar ihop det sammanlagda värmemotståndet noggrant för att undvika luftfickor.

Säljs av Sunda Byggvaror

Se pris hos Sunda Byggvaror

Bästa tunna skivan

45 mm-skivan är billigast per kvadratmeter av alla fem, ett bra val när jobbet är en tunn tilläggsisolering snarare än en hel väggkonstruktion från grunden.

Samma material, samma tillverkare, samma lambdavärde som de tjockare skivorna i jämförelsen, bara i den tunnaste standardtjockleken som säljs. Deklarerat värmemotstånd är 1,15 m²K/W, en nivå som fungerar som tillägg snarare än som hela väggens isolering.

Lägst kvadratmeterpris, men inte lägst pris per isoleringsförmåga

57,91 kronor per kvadratmeter är billigast i hela jämförelsen, räknat rakt av. Delar man priset med det deklarerade värmemotståndet i stället, för att se vad du faktiskt betalar för isoleringsförmåga, landar den nästan exakt jämsides med 145 mm- och 220 mm-skivorna. Det är alltså inte en genväg till bättre värde, bara ett billigare startpris för mindre material.

Vanligast som tillägg, inte som huvudisolering

En 45 mm skiva räcker sällan ensam i en svensk yttervägg. Den används oftast som ett tunt extralager utanpå en befintlig regelvägg, eller för att täcka en köldbrygga där tjockare skivor inte får plats. Behöver du fylla en hel 45x145-regel räcker den tjockare systerprodukten bättre, utan att du behöver stapla två skivor på varandra.

Materialet väger mindre per kvadratmeter än de tjockare tjocklekarna helt enkelt för att det är mindre av det, vilket gör den enklare att bära upp för en stege eller genom ett trångt vindstrapphus. Många väljer den här tjockleken just för att den är lätthanterlig ensam, utan att behöva vara två personer vid monteringen.

Fördelar

  • Lägst pris per kvadratmeter av samtliga fem
  • I lager med 3 vardagars leverans
  • Lätt att kapa och montera själv som invändig tilläggsisolering

Nackdelar

  • Ger bara R 1,15 på egen hand, otillräckligt som enda isolering i en yttervägg
  • Kräver kombination med annan isolering eller en tjockare skiva för att nå ett fullgott U-värde

Frågor om Hunton Nativo 45 mm skiva

Räcker 45 mm träfiberisolering som enda isolering i en yttervägg?

Ett deklarerat värmemotstånd på 1,15 m²K/W är för lågt för att ensamt uppfylla ett modernt svenskt U-värdekrav i en yttervägg. Skivan är avsedd att kombineras med en tjockare regelisolering eller användas som ett tunt tilläggsskikt, inte som hela väggens isolering.

Kan jag montera 45 mm-skivan själv utan proffshjälp?

Skivan går att kapa med en vanlig såg och skruvas eller spikas fast som andra byggskivor, vilket gör den enklare att montera själv än lösull som kräver maskinell inblåsning. Se ändå till att skarvarna ligger tätt mot underlaget för att undvika luftläckage.

Säljs av Sunda Byggvaror

Se pris hos Sunda Byggvaror

Tjockaste skivan

220 mm-skivan ger högst värmemotstånd av skivorna i jämförelsen utan att behöva staplas, ett rimligt val för nybygge med grov regeldimension, men lösull kostar mindre per uppnått värmemotstånd i samma tjocklekar.

Tjockast av de fem produkterna i jämförelsen, med ett deklarerat värmemotstånd på 5,75 m²K/W enligt tillverkarens prestandadeklaration. Det räcker till ett riktigt välisolerat hus utan att två skivor behöver läggas på varandra.

En regel få äldre hus faktiskt har

Nackdelen är att 220 millimeter kräver en regeldimension som inte är standard i äldre svenska konstruktioner. De flesta befintliga hus har smalare reglar, vilket gör den här tjockleken mest relevant vid nybygge eller en genomgripande stomrenovering där regeldjupet ändå byts ut.

Densitet och lambdavärde är identiska med övriga skivor i jämförelsen, 50 kg/m³ respektive 0,038 W/mK, och brandklassen är samma Euroklass E.

Dyrast per kvadratmeter, ungefär jämnt per isoleringsförmåga

289 kronor per kvadratmeter gör den till den dyraste enskilda skivan, men räknat per uppnått värmemotstånd landar den nästan exakt i linje med de tunnare skivorna. Ska du nå samma nivå med lösull i stället, till exempel i en öppen vind ovanpå den här väggen, kostar det ungefär hälften per kvadratmeter enligt vår uträkning längre ner i köpguiden.

Vikten per skiva är också högre än för de tunnare varianterna, vilket gör monteringen tyngre för en ensam person. Räkna med att vara två vid installationen, särskilt om skivorna ska upp i en takstol eller ett trångt utrymme där det är svårt att få bra grepp.

Fördelar

  • Högst R-värde av skivorna i ett enda lager
  • I lager med 3 vardagars leverans
  • Slipper skarvar mellan flera tunnare skivor på höjden

Nackdelar

  • Dyrast per kvadratmeter av samtliga fem
  • Passar bara konstruktioner byggda för en 220 mm regel, ovanligt i äldre svenska hus

Frågor om Hunton Nativo 220 mm skiva

Behöver jag verkligen 220 mm isolering i en svensk yttervägg?

Det beror på vilket U-värde din konstruktion siktar mot. En 220 mm skiva ger ett högt värmemotstånd i ett enda lager, vilket är relevant för nybygge med passivhusliknande ambitioner, men en vanlig regelvägg klarar sig ofta med en tunnare skiva kombinerad med en installationsspalt.

Är 220 mm-skivan svårare att montera än de tunnare varianterna?

Skivan kapas och monteras på samma sätt som de tunnare tjocklekarna, men den väger mer per kvadratmeter och kräver en regel som är tillräckligt djup för att skivan ska få stöd i hela sin tjocklek. Kontrollera regeldjupet innan du beställer.

Säljs av Sunda Byggvaror

Se pris hos Sunda Byggvaror

Bästa för 45x95-regeln

95 mm-skivan matchar en vanlig svensk utfackningsregel exakt, men den sämsta tillgängligheten och det högsta priset per kvadratmeter i jämförelsen gör den till ett svagare val än de andra tjocklekarna om du inte redan planerat in väntetiden.

95 millimeter är en vanlig innerväggsregel i svenskt husbygge, och skivan är gjord för att fylla den utan kapning. Deklarerat värmemotstånd är 2,50 m²K/W, mitt emellan 45 och 145 mm-skivorna i jämförelsen.

Billigast hos en butik som inte har den i lager

Sunda Byggvaror säljer samma skiva för 124 kronor per kvadratmeter, klart billigare än Bauhaus 149. Problemet är att Sundas egen sida anger sju till fjorton vardagars leveranstid för just den här tjockleken, medan Bauhaus har den bekräftat i lager direkt. Vi rankar produkten på Bauhaus pris eftersom en produkt som inte går att få hem snabbt inte kan jämföras rättvist mot dem som är direkt tillgängliga.

Dyrast per kvadratmeter av samtliga fem

Räknat per uppnått värmemotstånd är 95 mm-skivan den minst prisvärda i hela jämförelsen, både jämfört med de andra skivtjocklekarna och särskilt jämfört med lösullen. Har du möjlighet att vänta på leverans och vill hålla nere priset är Sundas variant fortfarande ett rimligt val. Behöver du materialet snabbt och har en 45x145-regel i stället räcker 145 mm-skivan bättre på alla punkter.

Det här är ett exempel på att tillgänglighet påverkar betyget lika mycket som materialet gör. Skivan i sig är varken sämre eller bättre dokumenterad än sina systerprodukter, den råkar bara säljas billigast av en butik som just nu inte har den på hyllan.

Fördelar

  • Matchar den vanliga utfackningsregeln 45x95 rakt av
  • Samma dokumenterade lambda och R-värde som övriga skivor

Nackdelar

  • Billigaste butiken har sju till fjorton dagars leveranstid, inte i lager
  • Dyrast per kvadratmeter och per uppnått värmemotstånd av alla fem
  • Kräver att du planerar köpet i förväg om du väljer det lägre priset

Frågor om Hunton Nativo 95 mm skiva

Varför är just 95 mm-skivan dyrare än både tunnare och tjockare varianter?

Priset per kvadratmeter beror på vilken butik som har varan i lager just nu snarare än på materialet i sig. Den butik som har lägst pris för 95 mm-tjockleken levererar med sju till fjorton dagars väntetid, medan den snabbare butiken tar ut ett högre pris för samma skiva.

Kan jag vänta på den billigare leveransen i stället för att köpa direkt?

Om projektet ändå ligger några veckor fram i tiden är det fullt rimligt att beställa hos butiken med lägre pris och längre leveranstid. Ska väggen resas snart lönar det sig att betala mellanskillnaden för att slippa stillestånd i bygget.

Säljs av Bauhaus

Se pris hos Bauhaus

Specifikationer

Jämförelsetabell för alla träfiberisolering

Bäst i test

Lambdavärde (deklarerat)
0,038 W/mK
Tjocklek
304 mm installerad tjocklek vid deklarerat R 8,0
Deklarerat R-värde
R 8,0 m²K/W vid 304 mm
Densitet
27 till 40 kg/m³ installerad, beroende på inblåsningsmetod
Brandklass
Euroklass E, impregnerad med brandhämmande medel
Pris per kvadratmeter
230,43 kr vid R 8,0 (0,608 säck á 379 kr)
Se pris hos Bauhaus

Bästa för ytterväggen

Lambdavärde (deklarerat)
0,038 W/mK
Tjocklek
145 mm
Deklarerat R-värde
3,80 m²K/W
Densitet
50 kg/m³
Brandklass
Euroklass E
Pris per kvadratmeter
192,36 kr (529 kr / 2,75 m²)
Se pris hos Sunda Byggvaror

Bästa tunna skivan

Lambdavärde (deklarerat)
0,038 W/mK
Tjocklek
45 mm
Deklarerat R-värde
1,15 m²K/W
Densitet
50 kg/m³
Brandklass
Euroklass E
Pris per kvadratmeter
57,91 kr (399 kr / 6,89 m²)
Se pris hos Sunda Byggvaror

Tjockaste skivan

Lambdavärde (deklarerat)
0,038 W/mK
Tjocklek
220 mm
Deklarerat R-värde
5,75 m²K/W
Densitet
50 kg/m³
Brandklass
Euroklass E
Pris per kvadratmeter
289,13 kr (399 kr / 1,38 m²)
Se pris hos Sunda Byggvaror

Bästa för 45x95-regeln

Lambdavärde (deklarerat)
0,038 W/mK
Tjocklek
95 mm
Deklarerat R-värde
2,50 m²K/W
Densitet
50 kg/m³
Brandklass
Euroklass E
Pris per kvadratmeter
149,17 kr hos Bauhaus (514,05 kr / 3,446 m²), 124,35 kr hos Sunda Byggvaror men beställningsvara
Se pris hos Bauhaus

Köpguide

Så väljer du rätt träfiberisolering

Skiva eller lösull, det avgör vilket jobb du faktiskt löser

Träfiberisolering säljs på den svenska marknaden i två helt olika former. Skivan är en styv platta i fasta tjocklekar, från 35 till 220 millimeter, som kapas och monteras mot en regel ungefär som en gipsskiva. Lösull är samma råvara finfördelad till lösa fibrer som blåses ut med maskin till precis den tjocklek du behöver.

De löser olika byggproblem. En regelvägg med jämnt hålrum passar bäst för en skiva i rätt tjocklek. En öppen vind med ojämnt djup, takstolar i vägen och svåråtkomliga hörn passar bättre för lösull, som fyller ut utan springor. Den här guiden jämför fem produkter av båda typerna, praktiskt taget alla från samma tillverkare, eftersom den dominerar det svenska utbudet för den här kategorin.

Lambdavärdet är siffran som faktiskt avgör isoleringsförmågan

Många köpare jämför bara paketpris utan att titta på lambdavärdet, det tal i enheten W/mK som beskriver hur bra materialet leder värme. Ju lägre siffra, desto bättre isolerar materialet per centimeter tjocklek. Samtliga fem produkter i den här jämförelsen har ett deklarerat lambdavärde på 0,038 W/mK, hämtat direkt ur tillverkarens egen prestandadeklaration snarare än en marknadsföringssiffra.

Isolering på en vind

Det intressanta är att lambdavärdet inte skiljer sig mellan de olika skivtjocklekarna. En tunn och en tjock skiva från samma tillverkare isolerar lika bra per centimeter, skillnaden ligger bara i hur många centimeter du köper. Det gör paketpris per kvadratmeter till ett dåligt sätt att jämföra produkter, eftersom en tjockare skiva av naturliga skäl kostar mer per kvadratmeter utan att för den skull vara sämre värde.

Så räknar du fram vad du faktiskt betalar för isoleringsförmåga

Ett bättre mått är pris per kvadratmeter delat med det deklarerade värmemotståndet, alltså vad en enhet isoleringsförmåga faktiskt kostar. Räknat så här hamnar samtliga fyra skivor i jämförelsen nästan exakt i linje med varandra, mellan 50 och 60 kronor per m²K/W. Skillnaden i paketpris speglar alltså mest mängden material, inte olika kvalitet.

Lösullen bryter mönstret rejält. Vid ett deklarerat värmemotstånd på R 8,0 m²K/W, vilket enligt tillverkaren kräver en installerad tjocklek på 304 millimeter, kostar lösullen ungefär 29 kronor per m²K/W, ungefär halva priset av skivorna. Det beror på att lösull går att blåsa till exakt den tjocklek som krävs, medan skivor säljs i fasta steg som ofta måste staplas eller kapas med spill för att nå en specifik nivå.

Densitet och brandklass är samma över hela sortimentet

Densiteten för skivorna är 50 kg per kubikmeter enligt tillverkarens egen tabell, konstant över samtliga tjocklekar. Lösullen installeras normalt vid en lägre densitet, mellan 27 och 40 kg per kubikmeter beroende på inblåsningsmetod, eftersom fibrerna packas glesare när de blåses ut än när de pressas till en skiva.

Brandklassen är Euroklass E för både skiva och lösull, enligt tillverkarens egen produktinformation. Det är en klass för hur materialet reagerar på eld, inte en siffra för hur länge en färdig vägg står emot brand. Tillverkaren har låtit testa hela väggkonstruktioner som uppnått REI90, alltså 90 minuters brandmotstånd, men det resultatet gäller den kompletta väggens uppbyggnad med gips, reglar och beklädnad, inte träfiberskivan för sig själv.

Fukt är säljargumentet, men siffrorna är olika detaljerade för skiva och lösull

Träfiberisolering marknadsförs ofta som ett fuktsäkrare alternativ till mineralull, eftersom materialet är diffusionsöppet och tar upp fukt utan att genast tappa sin isoleringsförmåga. Skivans egen prestandadeklaration anger en vattenångdiffusionsmotståndsfaktor mellan 3 och 5, ett lågt värde som gör konstruktionen mer andningsbar.

Trästomme under byggnation

Lösullens dokumentation går ett steg längre och anger en konkret kritisk relativ fuktighet: 82 procent vid temperaturer över 12 grader, stigande till 95 procent vid 0 grader. Det är en mer detaljerad siffra än skivans intervall, och en av anledningarna till att lösullen får högre betyg på fukt- och branddokumentation i vår viktning, trots att båda produkterna kommer från samma tillverkare.

Ett räkneexempel: en hel vind på 100 kvadratmeter

Siffrorna blir tydligare i skala. En vind på 100 kvadratmeter, isolerad till R 8,0 med lösull, kostar 230,43 kr per kvadratmeter x 100, alltså ungefär 23 000 kronor i material. Samma värmemotstånd med skivor kräver i praktiken två 145 mm-skivor staplade på varandra för att komma nära R 8,0, vilket blir 192,36 kr x 2 x 100, alltså ungefär 38 000 kronor för samma yta.

Skillnaden handlar inte om att lösullen är ett bättre material. Den handlar om att skivor säljs i fasta steg och ofta måste kombineras i flera lager för att nå en hög isoleringsnivå, medan lösull blåses till exakt den tjocklek som krävs utan spill. På en vägg, där en enda skiva räcker och inget behöver staplas, är skillnaden mellan produkterna betydligt mindre, vilket också syns i att alla fyra skivor hamnar nära varandra i pris per m²K/W.

Så väljer du mellan de fem

Ska du tilläggsisolera en vind, särskilt en med ojämnt djup eller trånga hörn, vinner Hunton Nativo Lösull på både pris per isoleringsförmåga och på att fylla utrymmet utan springor. Bygger du en yttervägg med den vanliga regeln 45x145 räcker 145 mm-skivan i ett enda lager utan att du behöver stapla flera skivor.

Ska du bara lägga på ett tunt extralager eller täcka en köldbrygga är 45 mm-skivan billigast att komma igång med. Bygger du nytt med en grövre regel och vill nå ett riktigt högt värmemotstånd i ett enda lager passar 220 mm-skivan bäst. Har du en 45x95-regel och kan planera köpet några dagar i förväg får du bästa priset på 95 mm-skivan hos en butik med längre leveranstid, annars får du betala mer hos den butik som har den i lager direkt.

Oavsett vilken tjocklek du väljer: fråga alltid efter det deklarerade R-värdet, inte bara paketpriset. Det är siffran som faktiskt talar om vad du får för pengarna.

Metod

Så har vi valt ut träfiberisolering

Urvalet

Vi utgick från fjorton träfiberprodukter som säljs i Sverige nu: nio tjocklekar av Hunton Nativos skiva plus lösull hos Bauhaus, Sunda Byggvaror, K-Bygg och Bygma, samt tre Isocell-fasadskivor hos ekoisolering.se och Steico Flex, som marknadsförs mot svenska proffs. Fem tog plats.

Vad som sorterade bort flest

Två saker knockade flest kandidater. Alla tre Isocell-fasadskivor var beställningsvara och slut i lager samtidigt, så priset gick inte att lita på över tid. Steico Flex saknade en svensk konsumentwebbutik med publicerat pris, bara en distributör utan egen kassa.

Var siffrorna kommer ifrån

Lambdavärde, densitet, brandklass och deklarerat värmemotstånd (R) är hämtade direkt ur tillverkarens egen prestandadeklaration (DoP) enligt EN 13171 för skivan, och ur branschdokumentet för lösull enligt NS-EN 15101-1. Priserna är lästa i respektive butiks egen sidkod (schema.org eller motsvarande produkt-JSON), inte i en sammanfattad sökträff.

Så håller vi siffrorna färska

Priser och lagerstatus kontrolleras varje vecka. Betyget räknas om så snart en tillverkare ändrar ett deklarerat värde eller en butik ändrar pris eller lagerstatus.

Så viktas betyget

Dokumenterat lambdavärde och deklarationsstandard
25%
Rätt tjocklek för sitt användningsområde
25%
Tillgänglighet
20%
Brand- och fuktdokumentation
15%
Pris per kvadratmeter vid angiven tjocklek
15%

Hela processen, från urval till veckovis priskoll, finns beskriven på Så testar vi.

Valen som inte tog plats

De här modellerna granskades men kvalade inte in, och det här är varför.

Isocell Fasadskiva DD40, UNI22 och DD60
Tre fasadskivor i träfiber som såg lovande ut, men samtliga tre storlekar var markerade som beställningsvara och slut i lager samtidigt hos ekoisolering.se, så priset gick inte att lita på över tid.
Steico Flex
En känd tysk träfibertillverkare, men vi hittade ingen svensk konsumentwebbutik med publicerat pris, bara en distributör utan egen kassa.
Hunton Nativo träfiberisolering hos Bygma
Samma Hunton-sortiment som våra fem valda produkter, men priset visas bara efter inloggning som proffskund, så det gick inte att jämföra rättvist mot ordinarie pris hos butikerna vi rankat.

Vanliga frågor

Vanliga frågor om träfiberisolering

Vad är skillnaden mellan träfiberskiva och lösull?

Skivan är en styv, färdig platta i fasta tjocklekar som kapas och monteras för hand mot en regel. Lösull är samma träfibermaterial finfördelat och blåst till önskad tjocklek med maskin, vilket passar bättre i ojämna utrymmen som en öppen vind men kräver utrustning du sällan har hemma.

Hur tjock ska träfiberisoleringen vara i en yttervägg?

Det beror på vilket U-värde din konstruktion siktar mot och hur väggen i övrigt är uppbyggd. En 145 mm skiva ger ett deklarerat värmemotstånd på 3,80 m²K/W i ett enda lager, medan lösull i en vind kan blåsas till ett betydligt högre värde. Kontrollera kravet för just ditt bygge innan du bestämmer tjocklek.

Är träfiberisolering brandsäkert?

Materialet är klassat Euroklass E, samma reaktion på brand oavsett om det är skiva eller lösull, och är impregnerat med ett brandhämmande medel enligt tillverkaren. Träfiber förkolnar successivt vid brand i stället för att smälta, men det färdiga brandmotståndet i en vägg avgörs av hela konstruktionens uppbyggnad, inte av isoleringsmaterialet ensamt.

Klarar träfiberisolering fukt bättre än mineralull?

Träfiberisolering är diffusionsöppen och beskrivs av tillverkaren som hygroskopisk, vilket innebär att materialet kan ta upp och avge en del fukt utan att tappa sin isoleringsförmåga. Exakt hur mycket bättre det klarar sig mot mineralull i en specifik konstruktion beror på hela väggens uppbyggnad, och det är inte något vi kunnat hitta en jämförande siffra för mellan de två materialen.

Behöver jag ångspärr med träfiberisolering?

Skivan har en vattenångdiffusionsmotståndsfaktor som tillverkaren anger till mellan 3 och 5 i sin prestandadeklaration, ett lågt värde som gör konstruktionen mer diffusionsöppen än en tät ångspärrslösning. Det avgör dock inte automatiskt om just din vägg behöver ångspärr eller inte, det är en konstruktionsfråga du bör stämma av mot ritningen eller en byggkunnig innan du river ut en befintlig ångspärr.

Kan jag blanda skiva och lösull i samma projekt?

Det är vanligt att kombinera dem för olika delar av samma hus, till exempel skiva i väggarna och lösull i en öppen vind, eftersom de löser olika monteringsproblem. Att blanda dem i samma hålrum är mindre vanligt och kräver att du räknar ihop det sammanlagda värmemotståndet noggrant för att undvika luftfickor mellan materialen.