Hoppa till innehåll
Testbetyget

↑↓ bläddra   Enter öppna

Uppdaterad 1 september 2026

Köpguide · Skidhjälm dam

Bästa skidhjälm dam 2026: fem hjälmar som klarade granskningen

Bäst i test 2026 blir Oakley Mod1 Pro, som kombinerar MIPS och BOA i samma justersystem med det bredaste storleksspannet i jämförelsen, till ett lägre ordinarie pris än flera konkurrenter. Vi har jämfört fem skidhjälmar som säljs som damhjälmar eller i damkategorin hos svenska återförsäljare, på dokumenterad EN 1077-klass, rotationsskydd, storlek, vikt och pris. Längre ner reder vi ut vad EN 1077 klass A och B faktiskt betyder, och om en damhjälm är något annat än en unisexhjälm i ny färg.

Av Redaktionen

7 granskade, 5 tog plats

Så testar vi

Snabbsvar

Bäst i test

Oakley Mod1 Pro

MIPS och BOA i samma Skull Matrix-system, bredast storleksspann i jämförelsen.

970 kr

Se pris
Skidhjälm och goggles i snön

Alla skidhjälm dam i testet

  1. Bäst i test

    Oakley Mod1 Pro

    970 kr

    7,3Betyg
  2. Bästa dokumenterade certifieringen

    POC Fornix MIPS

    2 199 kr

    7,2Betyg
  3. Bästa ventilationen

    Sweet Protection Switcher MIPS

    2 195 kr

    6,9Betyg
  4. Bästa för att höra omgivningen

    Scott Chase 2 Plus

    1 799 kr

    6,6Betyg
  5. Bästa lättviktsvalet, och den enda riktiga damhjälmen

    Salomon Icon LT Access

    1 100 kr

    6,5Betyg

Omdömen

Varje skidhjälm, granskad i tur och ordning

Bäst i test

Oakley Mod1 Pro vinner på att kombinera MIPS och BOA-precision i samma Skull Matrix-system med det bredaste storleksspannet i jämförelsen, 51 till 63 centimeter, till ett ordinarie pris klart under både POC och Scott.

Fyra storlekar mot de flesta konkurrenternas tre. Oakley Mod1 Pro täcker 51 till 63 centimeters huvudomkrets, bredare än något annat i jämförelsen, vilket gör den enklare att hitta rätt i om huvudet ligger i kanten av ett spann.

Skull Matrix kombinerar MIPS med en BOA-ratt

Skull Matrix-systemet, enligt tillverkaren, integrerar MIPS rotationsskydd med en BOA-ratt för finjustering, samma typ av precisionsjustering som används på skidpjäxor. Tanken är att slippa välja mellan rotationsskydd och en exakt passform.

Liner och öronkuddar går båda att ta ur och köra i tvättmaskinen, ett litet men konkret plus efter en säsong med svett och smält snö. Fasta ventiler framför hjälmen är tänkta att hålla glasögonen fria från imma.

Ingen klassbokstav, ingen viktuppgift

Den svenska återförsäljaren vi kontrollerat skriver bara "EN 1077" utan att ange klass A eller B, och anger ingen vikt i gram. Det är den tydligaste dokumentationsluckan mot POC och Sweet Protection, som båda har klassbokstaven bekräftad hos tillverkaren själv.

970 kr mot ordinarie 1 599 kr vid vår senaste prischeck. Vill du ha en hjälm där varje siffra går att slå upp direkt hos tillverkaren är POC Fornix MIPS säkrare, till ett betydligt högre pris.

Fördelar

  • Bredast storleksspann i jämförelsen, 51 till 63 cm
  • MIPS och BOA i samma justersystem, Skull Matrix
  • Både liner och öronkuddar går att maskintvätta
  • Fasta ventiler håller glasögonen imfria
  • Ordinarie pris klart lägre än POC och Scott

Nackdelar

  • Återförsäljaren vi kontrollerat anger ingen vikt i gram
  • Ingen bokstavsklass angiven för EN 1077-certifieringen

Frågor om Oakley Mod1 Pro

Är Oakley Mod1 Pro certifierad mot EN 1077 klass A eller B?

Den svenska återförsäljarens produktsida vi kontrollerat anger bara 'EN 1077' utan bokstav, en dokumentationslucka jämfört med POC Fornix MIPS och Sweet Protection Switcher MIPS, som båda har klass B bekräftad direkt hos tillverkaren. Det gör inte hjälmen olaglig eller ogiltig, bara sämre dokumenterad på just den punkten.

Fungerar Skull Matrix-systemet med tunna mössor under hjälmen?

BOA-ratten justerar bandet runt huvudets omkrets snarare än liningens tjocklek, så en tunn mössa eller pannband ska rymmas utan att systemet slutar fungera. Är du osäker på din storlek, välj hellre en storlek som sitter lagom stramt utan extra lager, eftersom EPS-skummet ska sitta an mot huvudet för att skydda som avsett.

Säljs av Addnature

Se pris hos Addnature

Bästa dokumenterade certifieringen

POC Fornix MIPS är den enda hjälmen i jämförelsen där både EN 1077 klass B och MIPS är dokumenterade på tillverkarens egen sida, ett tryggt val om du vill kunna verifiera varje uppgift själv och kan acceptera det högsta priset i fältet.

Ingen gissning krävs. POC:s egen produktsida för Fornix MIPS anger rakt av att hjälmen är certifierad mot EN 1077 klass B, den vanligaste klassen för vanlig pist- och åkning utanför tävling. Ingen av de andra fyra hjälmarna i jämförelsen har den bokstaven bekräftad på samma sätt.

Vikten stiger med storleken, från 480 till 560 gram

POC anger tre separata viktuppgifter beroende på storlek: 480 gram i XS-S, 500 gram i M-L och 560 gram i XL-XXL. Det gör den tyngre i de större storlekarna än till exempel Oakley Mod1 Pro, som inte publicerar någon vikt alls att jämföra mot.

Ventilationen är justerbar, och en fast glasögonklämma bak håller glasögonen på plats även vid ett fall. Så kallade glasögonventiler är tänkta att leda bort imma från linsen.

Dyrast i fältet, och ingen uppgift om tvättbar liner

2 199 kronor gör POC Fornix MIPS till den dyraste hjälmen i jämförelsen, drygt 1 000 kronor mer än Salomon. Produktsidan vi kontrollerat säger heller ingenting om liningen går att ta ur och tvätta, en uppgift Oakley och Sweet Protection båda anger tydligt.

Vill du ha samma dokumenterade klass B till ett lägre pris är Sweet Protection Switcher MIPS värd att jämföra, om du kan acceptera en tyngre hjälm utan centimeteruppgifter för storlekarna.

Fördelar

  • Klass B för EN 1077 bekräftat direkt hos POC
  • MIPS dokumenterat av tillverkaren själv
  • Justerbar ventilation och fast glasögonklämma
  • Tre storlekar täcker 51 till 62 cm

Nackdelar

  • Dyrast i jämförelsen, 2 199 kr
  • Ingen uppgift om liningen går att ta ur och tvätta
  • Tyngre än de flesta andra i jämförelsen, upp till 560 g

Frågor om POC Fornix MIPS

Är POC Fornix MIPS värd sitt högre pris jämfört med Oakley Mod1 Pro?

Merparten av prisskillnaden köper en klass B-certifiering som är bekräftad direkt hos tillverkaren i stället för bara hos återförsäljaren, plus en justerbar glasögonklämma. Bryr du dig mest om storleksspann och maskintvättbar liner räcker Oakley Mod1 Pro längre för pengarna.

Passar POC Fornix MIPS ett mindre huvud?

Minsta storleken, XS-S, täcker ner till 51 centimeters huvudomkrets, i linje med de flesta andra hjälmarna i jämförelsen utom Salomon som går ner till 53. Ligger huvudmåttet nära gränsen, mät noga innan du beställer, eftersom POC bara säljer i tre storlekssteg.

Säljs av Addnature

Se pris hos Addnature

Bästa ventilationen

Sweet Protection Switcher MIPS vinner på 22 justerbara ventiler, flest i jämförelsen, och en bekräftad klass B-certifiering, ett bra val om du åker varmt, även om tillverkaren själv säljer den som unisex snarare än som en damhjälm.

Ofta rekommenderad som damhjälm i svenska jämförelser, trots att Sweet Protections egen produktsida beskriver Switcher MIPS som unisex utan ett ord om damspecifik passform. Det är den mest talande skillnaden mellan hur den marknadsförs och hur den faktiskt är byggd i den här jämförelsen.

22 ventiler, flest av de fem

Konstruktionen kombinerar en styv Advanced Hybrid-skal med MIPS-lagret, och 22 stycken enhandsjusterbara ventiler, fler än någon annan hjälm i fältet. En turdial-justering och löstagbar, tvättbar liner följer med, och hjälmen är förberedd för ett tillbehörsljudsystem som köps separat.

EN 1077 klass B och ASTM 2040 är båda uttryckligen angivna på tillverkarens egen sida, samma nivå av dokumentation som POC.

Ingen centimeteruppgift, och tyngst i fältet

Storlekarna anges bara som S/M, M/L, L/XL och XL/XXL, utan ett publicerat centimeterintervall att mäta huvudet mot, en svagare dokumentation än både POC och Oakley. Vikten, 600 gram enligt tillverkaren, gör den till den tyngsta hjälmen i hela jämförelsen, tyngre än POC:s största storlek.

2 195 kronor, nästan lika dyrt som POC utan att nå samma prisnivå för värdet. Vill du ha samma klass B-dokumentation till en lättare hjälm med tydliga centimetermått är POC Fornix MIPS ett säkrare val.

Fördelar

  • 22 justerbara ventiler, flest i jämförelsen
  • Klass B för EN 1077 bekräftat hos tillverkaren
  • Löstagbar och tvättbar liner
  • Förberedd för ljudsystem som säljs separat

Nackdelar

  • Ingen centimeteruppgift för storlekarna, bara bokstavsstorlekar
  • Tyngst i jämförelsen, 600 gram enligt tillverkaren
  • Tillverkaren säljer den själv som unisex, inte som damhjälm

Frågor om Sweet Protection Switcher MIPS

Är Sweet Protection Switcher MIPS egentligen en damhjälm?

Tillverkarens egen produktsida beskriver den som unisex, utan någon damspecifik skalform eller storleksuppgift. Att den ofta listas som ett bästa damval i svenska jämförelser handlar om hur återförsäljare och guider kategoriserar den, inte om en egen konstruktion från Sweet Protection.

Varför saknas centimeteruppgifter för Switcher MIPS storlekar?

Tillverkarens egen sida anger bara bokstavsstorlekar, S/M upp till XL/XXL, utan ett publicerat huvudomkrets-spann i centimeter. Vill du mäta exakt mot en siffra innan köp är POC Fornix MIPS eller Oakley Mod1 Pro bättre dokumenterade på den punkten.

Säljs av Outnorth

Se pris hos Outnorth

Bästa för att höra omgivningen

Scott Chase 2 Plus vinner på sina 360-graders öronkuddar, en lösning tänkt att bevara hörseln bättre än en helt tät konstruktion, ett rimligt mellanval om du prioriterar att höra omgivningen framför lägsta pris eller flest storlekar.

En hjälm byggd kring örat lika mycket som skallen. Scott Chase 2 Plus har vad tillverkaren kallar 360°-öronkuddar, en konstruktion tänkt att låta ljud från omgivningen passera bättre än en tät, tjock kudde skulle göra.

MIPS och ett aktivt ventilationssystem

MIPS Brain Protection System sitter under skalet som rotationsskydd, samma grundteknik som i POC och Sweet Protection. Ett aktivt ventilationssystem ska enligt tillverkaren reglera luftflödet när vädret växlar mellan kallt och varmt under en åkdag, och ett WRAS-justersystem sköter passformen runt huvudet.

Tre storlekar täcker 51 till 61 centimeter, ett smalare spann än Oakley men i linje med POC.

Ingen vikt, ingen klassbokstav hos den svenska sidan

Återförsäljaren vi kontrollerat anger varken en vikt i gram eller vilken EN 1077-klass hjälmen är testad mot, bara att den är CE-märkt enligt standarden. Det är samma dokumentationslucka som Oakley har, och den drar ner betyget här trots att hjälmen i övrigt är välutrustad.

1 799 kronor. Näst dyrast i jämförelsen, utan att slå Oakley på storleksspann eller POC på dokumenterad certifiering. Bryr du dig mest om att höra omgivningen är den ändå ett rimligt val, annars ger Oakley mer hjälm för pengarna.

Fördelar

  • MIPS och aktivt ventilationssystem
  • 360-graders öronkuddar tänkta att bevara hörseln
  • Tre storlekar, 51 till 61 cm

Nackdelar

  • Ingen vikt angiven hos återförsäljaren vi kontrollerat
  • Ingen bokstavsklass angiven för EN 1077 hos den svenska sidan
  • Näst dyrast i jämförelsen
  • Smalare storleksspann än Oakley

Frågor om Scott Chase 2 Plus

Vad gör Scott Chase 2 Plus 360-graders öronkuddar egentligen?

De är konstruerade för att släppa igenom ljud från omgivningen bättre än en tät, tjock öronkudde, enligt tillverkarens egen beskrivning av tekniken. Det är särskilt relevant om du åker i grupp eller nära andra i en liftkö och vill höra vad som sägs utan att ta av hjälmen.

Varför anger inte Scott Chase 2 Plus en vikt i specifikationerna?

Den svenska återförsäljarens produktsida vi kontrollerat listar inga gramuppgifter för just den här modellen, till skillnad från POC och Salomon i samma jämförelse. Det gör inte hjälmen sämre i sig, men det är en dokumentationslucka värd att känna till innan köp om vikten är avgörande för dig.

Säljs av Skistarshop

Se pris hos Skistarshop

Bästa lättviktsvalet, och den enda riktiga damhjälmen

Salomon Icon LT Access väger minst av alla fem, 340 gram, och är den enda hjälmen i jämförelsen med en egen, lättare konstruktion i Salomons damkategori, ett bra val om vikten väger tyngre för dig än rotationsskyddet.

340 gram. Lättast av de fem, och tydligt under Sweet Protection Switchers 600 gram. Salomon Icon LT Access är byggd med samma EPS4D-skum som märkets övriga hjälmar, ett material tillverkaren beskriver som optimerat för både räta och sneda islag.

Den enda med en dokumenterad skillnad mot unisexmodellen

Salomon säljer också en herr- och unisexmärkt Pioneer LT Access med i det närmaste identiskt storleksspann, 53 till 56 respektive 56 till 59 centimeter enligt internationella återförsäljare. Skillnaden som går att belägga är vikten: Pioneer-versionen anges väga omkring 370 gram, 30 gram mer än Icon LT Access. Det gör Salomon till den enda hjälmen i den här jämförelsen med en faktisk, om än liten, konstruktionsskillnad mellan dam- och unisexversionen, snarare än bara en annan färg.

Liningen, AdvancedSkin ActiveDry, går att ta ur och tvätta, och är byggd för att följa skidglasögonens form utan söm som stör.

Inget MIPS, och bara två storlekar

Ingen av sidorna vi kontrollerat nämner MIPS eller något annat namngivet rotationsskydd, till skillnad från tre av de andra fyra hjälmarna. Storleksspannet är också smalast i fältet, bara två steg. Har du ett stort huvud, eller vill ha rotationsskydd till varje pris, är Oakley Mod1 Pro eller POC Fornix MIPS säkrare val.

Fördelar

  • Lättast i jämförelsen, 340 gram
  • Löstagbar och tvättbar liner
  • Egen, lättare konstruktion för Salomons damkategori
  • Billigast i jämförelsen

Nackdelar

  • Saknar MIPS eller annat namngivet rotationsskydd
  • Ingen bokstavsklass angiven för EN 1077
  • Smalast storleksspann, bara två storlekar

Frågor om Salomon Icon LT Access

Är Salomon Icon LT Access verkligen annorlunda än en unisexhjälm?

Storleksspannet är i det närmaste identiskt med Salomons egen herr- och unisexmodell Pioneer LT Access, men vikten skiljer med omkring 30 gram till Icon LT Access fördel enligt uppgifter hos internationella återförsäljare. Det är en verklig, om än liten, skillnad, inte bara en annan färg på samma skal.

Varför saknar Salomon Icon LT Access MIPS när flera andra i jämförelsen har det?

Ingen av de produktsidor vi kontrollerat nämner MIPS eller något annat namngivet rotationsskydd för den här modellen, bara Salomons eget EPS4D-skum för räta och sneda islag. Vill du ha ett dokumenterat rotationsskydd i tillägg till lägre vikt är det värt att jämföra mot Oakley Mod1 Pro i stället.

Säljs av Outnorth

Se pris hos Outnorth

Specifikationer

Jämförelsetabell för alla skidhjälm dam

Bäst i test

Certifiering (EN 1077)
EN 1077, klass ej angiven av återförsäljaren vi kontrollerat
Rotationsskydd
MIPS integrerat i Skull Matrix-systemet tillsammans med BOA
Storlek (huvudomkrets)
S 51-55, M 55-59, L 59-61, XL 61-63 cm
Vikt
Ej angiven av återförsäljaren vi kontrollerat
Ventilation och tillbehör
Fasta ventiler för glasögon, liner och öronkuddar maskintvättbara
Pris
1 599 kr ordinarie
Se pris hos Addnature

Bästa dokumenterade certifieringen

Certifiering (EN 1077)
EN 1077 klass B, angivet av POC
Rotationsskydd
MIPS, beskrivet av tillverkaren som rotationsstötskydd
Storlek (huvudomkrets)
XS-S 51-54, M-L 55-58, XL-XXL 59-62 cm
Vikt
480 g (XS-S), 500 g (M-L), 560 g (XL-XXL)
Ventilation och tillbehör
Justerbar ventilation, glasögonklämma, glasögonventiler. Ingen uppgift om tvättbar liner
Pris
2 199 kr
Se pris hos Addnature

Bästa ventilationen

Certifiering (EN 1077)
EN 1077 klass B, angivet av Sweet Protection
Rotationsskydd
MIPS
Storlek (huvudomkrets)
S/M, M/L, L/XL, XL/XXL, ingen centimeteruppgift hos tillverkaren
Vikt
600 g enligt tillverkaren
Ventilation och tillbehör
22 justerbara ventiler, löstagbar och tvättbar liner, förberedd för ljudsystem
Pris
2 195 kr
Se pris hos Outnorth

Bästa för att höra omgivningen

Certifiering (EN 1077)
EN 1077, klass ej angiven av återförsäljaren vi kontrollerat
Rotationsskydd
MIPS Brain Protection System
Storlek (huvudomkrets)
S 51-55, M 55-59, L 59-61 cm
Vikt
Ej angiven av återförsäljaren vi kontrollerat
Ventilation och tillbehör
Aktivt ventilationssystem, 360°-öronkuddar för bevarad hörsel
Pris
1 799 kr
Se pris hos Skistarshop

Bästa lättviktsvalet, och den enda riktiga damhjälmen

Certifiering (EN 1077)
EN 1077 / ASTM F-2040, klass ej angiven av återförsäljaren vi kontrollerat
Rotationsskydd
Inget MIPS eller namngivet rotationsskydd, EPS4D-skum enligt tillverkaren
Storlek (huvudomkrets)
S 53-56, M 56-59 cm
Vikt
340 g
Ventilation och tillbehör
Löstagbar och tvättbar liner (AdvancedSkin ActiveDry), medelhög ventilation enligt tillverkaren
Pris
1 100 kr
Se pris hos Outnorth

Köpguide

Så väljer du rätt skidhjälm

EN 1077 har två klasser, och nästan ingen köper den ovanliga

Standarden för skidhjälmar heter SS-EN 1077 och gäller lika för skidåkning som för snowboardåkning. Svenska Institutet för Standarder skriver att standarden har olika krav för två klasser: klass A täcker en större del av huvudet, inklusive öronen, och ger högre skydd, medan klass B är lättare, mer ventilerande och inte behöver täcka lika stor yta. Klass A används i första hand i fartgrenar, medan klass B är vanligast på marknaden för vanlig skid- och snowboardåkning.

Ingen av de fem hjälmarna i den här jämförelsen är en klass A-tävlingshjälm. POC Fornix MIPS och Sweet Protection Switcher MIPS har klass B bekräftat direkt på tillverkarens egen sida. Oakley Mod1 Pro, Scott Chase 2 Plus och Salomon Icon LT Access säljs alla som EN 1077-godkända hos den svenska återförsäljare vi kontrollerat, men ingen av de sidorna skriver ut bokstaven. Det gör dem inte olagliga eller undermåliga, bara sämre dokumenterade på just den punkten, och vi har låtit det synas i betygen i stället för att gissa.

MIPS och andra rotationsskydd, vad de faktiskt gör

MIPS eget bolag beskriver tekniken som ett lågfriktionsskikt inuti hjälmen, som låter huvudet glida några millimeter i valfri riktning, oberoende av skalet, för att minska de roterande krafter som annars kan nå hjärnan vid ett snett islag. Tre av de fem hjälmarna i jämförelsen, Oakley, POC och Sweet Protection, har MIPS. Scott har samma grundteknik under namnet MIPS Brain Protection System.

Skidåkare i vinterlandskap

Salomon Icon LT Access är undantaget. Ingen av sidorna vi kontrollerat nämner MIPS eller något annat namngivet rotationsskydd för just den modellen, bara tillverkarens eget EPS4D-skum som är byggt för att ta upp både räta och sneda islag på sitt eget sätt. MIPS beskriver aldrig sitt system som en garanti, bara som ett tillägg som ökar sannolikheten för ett bättre utfall vid en olycka.

Vad “dam” faktiskt betyder i den här jämförelsen

Fyra av fem hjälmar i jämförelsen visar samma mönster som redan finns dokumenterat i vår guide till cykelhjälm dam: “dam” är oftast en kategori i butiken, inte en egen konstruktion. Sweet Protection Switcher MIPS är det tydligaste exemplet. Tillverkarens egen produktsida beskriver den som unisex utan ett ord om damspecifik passform, trots att den ofta rekommenderas som ett bästa damval i svenska jämförelser och guider.

Salomon Icon LT Access är undantaget som faktiskt håller för en närmare titt. Storleksspannet, 53 till 56 och 56 till 59 centimeter, är i det närmaste identiskt med Salomons egen herr- och unisexmodell Pioneer LT Access enligt uppgifter hos internationella återförsäljare. Skillnaden ligger i vikten: Pioneer-versionen anges väga omkring 370 gram mot Icon LT Access 340 gram, en liten men verklig konstruktionsskillnad, inte bara en annan färg på samma skal.

Oakley Mod1 Pro, POC Fornix MIPS och Scott Chase 2 Plus säljs alla helt unisex, utan någon damvariant att jämföra mot i den här genomgången.

Storlek avgör skyddet mer än prislappen gör

En hjälm som sitter fel skyddar sämre än en billigare som sitter rätt. Linda ett måttband runt huvudets bredaste punkt, en till två fingrar ovanför ögonbrynen fram och runt bakhuvudets mest utstickande punkt bak, och läs av i centimeter. Jämför sedan måttet mot tillverkarens eget spann, inte mot bokstaven S eller M.

Oakley Mod1 Pro har det bredaste spannet i jämförelsen, 51 till 63 centimeter fördelat på fyra storlekar. Salomon Icon LT Access har det smalaste, bara två steg som täcker 53 till 59 centimeter. Ligger huvudmåttet nära gränsen för en storlek, testa hellre hjälmen i butik eller kontrollera returvillkoren innan du beställer online.

Ventilation och tillbehör: vad som faktiskt skiljer i vardagen

Antalet ventiler och om de går att stänga eller justera märks mest under en varm vårdag i backen. Sweet Protection Switcher MIPS har flest, 22 stycken, medan Scott Chase 2 Plus och POC Fornix MIPS båda har justerbar men inte lika detaljerad ventilation.

Skidbacke en vinterdag

Bara två av de fem, Oakley Mod1 Pro och Salomon Icon LT Access, anger uttryckligen att liningen går att ta ur och tvätta i maskin. Oakley är dessutom ensam om att göra samma sak möjligt för öronkuddarna. Efter en säsong med svett, smält snö och en och annan lunch i solstolen är det en skillnad som märks mer än en extra ventil eller två.

Vikt: den siffra som saknas hos två av fem

Vikten avgör hur hjälmen känns i nacken efter en hel dag, men två av de fem hjälmarna i jämförelsen, Oakley Mod1 Pro och Scott Chase 2 Plus, publicerar ingen viktuppgift alls hos den svenska återförsäljare vi kontrollerat. Salomon Icon LT Access är lättast med dokumenterade 340 gram, och Sweet Protection Switcher MIPS är tyngst med 600 gram enligt tillverkaren, nästan en dubblering.

Att en tillverkare inte publicerar vikten betyder inte att hjälmen är tung. Det betyder bara att du inte kan jämföra den siffran innan köp, och det är precis den typen av lucka vi väljer att visa öppet i tabellen i stället för att fylla i en uppskattning.

Så väljer du mellan de fem

Vill du ha bäst dokumenterad passform till ett rimligt pris är Oakley Mod1 Pro förstahandsvalet. Vill du kunna verifiera varje enskild siffra, klass och rotationsskydd, direkt hos tillverkaren och kan acceptera det högsta priset, är POC Fornix MIPS säkrast. Åker du varmt och svettigt är Sweet Protection Switcher MIPS ventilationsvinnaren, trots att tillverkaren själv kallar den unisex snarare än dam.

Prioriterar du att höra omgivningen tydligt är Scott Chase 2 Plus ett rimligt mellanval. Väger vikten och priset tyngst, och du kan avstå MIPS, är Salomon Icon LT Access den enda hjälmen i jämförelsen med en dokumenterad, om liten, egen konstruktion för sin damkategori.

Oavsett vilken du väljer: mät huvudet innan du beställer, och byt hjälmen utan att tveka den dag den varit med om ett fall.

Metod

Så har vi valt ut skidhjälm dam

Urvalet

Vi har inte krocktestat hjälmarna själva. Utgångspunkten var sju skidhjälmar som svenska återförsäljare säljer i eller nära damkategorin nu vid säsongsstart, från Oakley, POC, Sweet Protection, Scott, Salomon, Giro och Bliz, hos Addnature, Outnorth och Skistarshop. Fem tog plats.

Vad som sorterade bort flest

Två saker knockade kandidater. Giro Envi MIPS Spherical såldes bara med euro-pris hos den återförsäljare vi kunde nå med fungerande produktsida, och gick inte att jämföra rättvist mot ordinarie pris i kronor hos de fem vi rankat. Bliz S002 föll för att varken Bliz egen sajt eller de svenska återförsäljare vi kontrollerat anger en vikt i gram eller vilken EN 1077-klass modellen är certifierad mot.

Var siffrorna kommer ifrån

EN 1077-klass och MIPS-uppgifter är hämtade direkt från POC och Sweet Protection egna produktsidor där de anges. För Oakley, Scott och Salomon har vi bara kunnat verifiera "EN 1077" utan bokstav hos den svenska återförsäljaren, och vi skriver det öppet i specifikationerna i stället för att gissa vilken klass det gäller. Storlek och vikt kommer från tillverkarnas och återförsäljarnas egna produktsidor, prisjämförelsen bygger på ordinarie pris.

Så håller vi siffrorna färska

Priser och lagerstatus kontrolleras varje vecka, extra ofta nu i säsongsstarten. Betyget räknas om så snart en specifikation eller ett pris ändras hos någon av de fem vi rankat.

Så viktas betyget

Certifiering och rotationsskydd
30%
Storlek och passform
20%
Vikt
15%
Ventilation och praktisk användning
20%
Pris
15%

Hela processen, från urval till veckovis priskoll, finns beskriven på Så testar vi.

Valen som inte tog plats

De här modellerna granskades men kvalade inte in, och det här är varför.

Giro Envi MIPS Spherical
En riktig damhjälm med egen konstruktion enligt Giro, men den enda återförsäljare vi kunde nå med en fungerande produktsida visade bara pris i euro, inte kronor, och gick därför inte att jämföra rättvist mot ordinarie pris i kronor hos de fem vi rankat.
Bliz S002 (MIPS)
Varken Bliz egen sajt eller de svenska återförsäljare vi kontrollerat anger en vikt i gram eller vilken EN 1077-klass modellen är certifierad mot, en dokumentationslucka bredare än hos något av de fem vi rankat.

Vanliga frågor

Vanliga frågor om skidhjälm dam

Är EN 1077 klass A eller klass B bäst för vanlig pistskidåkning?

Svenska Institutet för Standarder skriver att klass A täcker en större del av huvudet och används i första hand i fartgrenar som störtlopp, medan klass B är mer ventilerande, lättare och vanligast på marknaden för vanlig skid- och snowboardåkning. Ingen av de fem hjälmarna i den här jämförelsen är en klass A-tävlingshjälm, alla är byggda för vanlig åkning.

Behöver jag verkligen en hjälm med MIPS?

MIPS eget bolag beskriver systemet som ett lågfriktionsskikt som låter huvudet glida några millimeter vid ett snett islag, för att minska de roterande krafter som annars kan nå hjärnan. Tre av fem hjälmar i den här jämförelsen har MIPS, medan Salomon Icon LT Access i stället bygger på tillverkarens eget EPS4D-skum utan ett namngivet rotationsskydd.

Vad är egentligen skillnaden mellan en damhjälm och en unisexhjälm för skidåkning?

I den här jämförelsen är skillnaden oftast bara marknadsföring: Sweet Protection Switcher MIPS beskrivs av tillverkaren själv som unisex trots att den ofta listas som ett damval. Salomon Icon LT Access är undantaget, med samma storleksspann som Salomons unisexmodell Pioneer LT Access men omkring 30 gram lägre vikt, en dokumenterad, om än liten, skillnad.

Hur mäter jag rätt storlek på en skidhjälm?

Linda ett måttband runt huvudets bredaste punkt, ungefär en till två fingrar ovanför ögonbrynen fram och runt bakhuvudets mest utstickande punkt bak, och läs av i centimeter. Jämför sedan måttet mot tillverkarens eget spann för just den modellen, inte mot bokstaven S eller M, eftersom spannen skiljer mellan märkena i den här jämförelsen.

Måste jag byta skidhjälm efter en krock även om den ser hel ut?

EPS-skummet i en skidhjälm är byggt för att fånga upp ett enda kraftigt islag, och det komprimeras permanent i processen även om det inte syns utanpå. En hjälm som redan tagit den smällen skyddar sämre nästa gång, så byt hellre en gång för mycket än en gång för lite efter ett fall där huvudet träffat marken eller ett hårt föremål.

Fungerar alla skidhjälmar i jämförelsen med skidglasögon?

Samtliga fem har någon form av glasögonfäste eller ventiler tänkta att minska imma på linsen, men utformningen skiljer sig. POC har en fast glasögonklämma bak, medan Oakley och Scott bygger in ventilationen mot glasögonen i själva skalets front. Prova gärna hjälm och glasögon tillsammans innan köp om du redan äger ett par glasögon du vill fortsätta använda.