Hoppa till innehåll
Testbetyget

↑↓ bläddra   Enter öppna

Uppdaterad 31 augusti 2026

Köpguide · Åtelkameror och viltkameror

Bästa åtelkamera 2026: fem viltkameror som klarade granskningen

Bäst i test 2026 blir Nedis Ultra HD 4K, den enda kameran i jämförelsen som kombinerar en snabb utlösningstid på 0,2 sekunder med noll återkommande kostnad. Vi har granskat 19 åtelkameror på dokumenterad utlösningstid, detekteringsräckvidd och nattseende, fem tog plats. Längre ner går vi igenom vad som faktiskt gäller juridiskt när du sätter upp en kamera på din jaktmark.

Av Redaktionen

19 granskade, 5 tog plats

Så testar vi

Snabbsvar

Bäst i test

Nedis Ultra HD 4K

Snabbast i jämförelsen på 0,2 sekunder, och helt utan abonnemang eller återkommande kostnad.

1 190 kr

Se pris

Bästa budgetvalet

Denver WSW-8120

Billigast i jämförelsen med solpanel och wifi, men utan angiven utlösningstid eller detekteringsräckvidd.

699 kr

Se pris
Åtelkamera monterad på en trädstam i skogen

Alla åtelkameror och viltkameror i testet

  1. Bäst i test

    Nedis Ultra HD 4K

    1 190 kr

    7,8Betyg
  2. Bästa 4G-kameran

    Zeiss Secacam 5

    2 175 kr

    7,1Betyg
  3. Bästa budgetvalet

    Denver WSW-8120

    699 kr

    7,0Betyg
  4. Bästa för delning i jaktlag

    Hunter Obi 1

    2 499 kr

    6,2Betyg
  5. Flest gratis molnbilder

    Hunter OBi-Light PLUS

    2 195 kr

    6,0Betyg

Omdömen

Varje åtelkamera, granskad i tur och ordning

Bäst i test

Nedis Ultra HD 4K vinner på den snabbaste utlösningstiden i hela jämförelsen, 0,2 sekunder, kombinerat med noll återkommande kostnad, ett förstahandsval för dig som besöker åteln själv och inte behöver bilderna skickade till mobilen i realtid.

Ett djur som passerar åteln hinner sällan gå ur bild innan Nedis Ultra HD 4K löst ut. Tillverkaren anger utlösningstiden till 0,2 sekunder, snabbast av de fem vi jämfört, i kombination med en detekteringsräckvidd på 20 meter och en ovanligt bred detekteringsvinkel på 130 grader.

50 megapixel är ett bildstorlekstal, inte ett sensormått

Produktsidan skriver "50 megapixel" för stillbilder, men anger ingen sensorstorlek separat. Det är sannolikt samma sak som konkurrenterna gör, en uppräknad bildfil snarare än vad den fysiska sensorn faktiskt fångar i detalj. Videoupplösningen är mer konkret: riktig 4K vid 10 bilder per sekund, plus lägre upplösningar vid högre bildfrekvens om du hellre vill se rörelse flytande.

Kameran drivs av åtta AA-batterier och klarar enligt tillverkaren upp till 240 dagar innan de behöver bytas, ett av de bättre värdena i fältet. IP65-klassningen betyder att den tål regn och damm utan extra skydd.

Den stora bristen är att ingenting skickas till dig. Vill du se bilderna måste du gå till åteln och hämta minneskortet, eller ta med en kortläsare. Behöver du i stället bilder direkt i mobilen räcker inte Nedis, då är [Zeiss Secacam 5](#zeiss-secacam-5) eller någon av Hunter-kamerorna rätt väg, till priset av ett abonnemang.

Fördelar

  • Snabbast utlösning i jämförelsen, 0,2 sekunder
  • Ingen abonnemangskostnad eller molntjänst krävs
  • IP65-klassad mot damm och vatten
  • Upp till 240 dagars batteritid enligt tillverkaren
  • Stödjer minneskort upp till 256 GB

Nackdelar

  • Det uppgivna megapixeltalet saknar angiven sensorstorlek
  • Ingen bildöverföring, du måste hämta kortet själv

Frågor om Nedis Ultra HD 4K

Räcker Nedis Ultra HD 4K:s batteritid för en hel säsong?

Tillverkarens angivna 240 dagar täcker i praktiken en hel höst- och vintersäsong utan batteribyte, förutsatt normal aktivitet på åteln. Ett minneskort som fylls upp för tidigt är ett vanligare problem än batteriet, så välj ett stort kort om åteln besöks ofta av vilt.

Kan jag se bilderna från Nedis Ultra HD 4K i mobilen på plats?

Kameran saknar helt mobiluppkoppling och skickar ingenting automatiskt. Du behöver ta med minneskortet hem, eller till en dator eller mobil med kortläsare, för att se vad kameran fångat sedan senaste besöket.

Säljs av Kjell & Company

Se pris hos Kjell & Company

Bästa 4G-kameran

Zeiss Secacam 5 vinner på att vara den enda kameran i jämförelsen som öppet skiljer på sin nativa sensorupplösning och den uppräknade bildstorleken, kombinerat med längst nattseende, ett förstahandsval för dig som vill ha bilder i mobilen och litar mer på en tillverkare som visar sina siffror rakt upp.

De flesta åtelkameror skriver bara ett stort megapixeltal. Zeiss gör tvärtom med Secacam 5: produktsidan anger uttryckligen att sensorn nativt levererar 1920x1440 bildpunkter, alltså 5 megapixel, och att en uppräknad fil på 12 megapixel går att välja i menyn om du föredrar en större fil för samma bilddata.

30 meters nattseende är längst i jämförelsen

60 osynliga IR-lysdioder ger enligt tillverkaren en räckvidd på ungefär 30 meter, längst av de fem kamerorna. Detekteringsräckvidden på upp till 25 meter är också bäst dokumenterad, även om Zeiss själva skriver att den varierar med hur stort djuret är och skillnaden i temperatur mot omgivningen.

Bilderna skickas via 4G till en app, och priset börjar på 2,99 euro i månaden enligt tillverkarens egen sida, med ett alternativ att betala per bild i stället för fast abonnemang.

Den löpande kostnaden är den tydliga nackdelen. Räknar du in ett helt års abonnemang landar den verkliga kostnaden klart över inköpspriset, och minneskortstödet stannar vid 32 GB, minst av alla fem. Behöver du inte bilder i realtid gör [Nedis Ultra HD 4K](#nedis-ultra-hd-4k) nästan samma jobb för mindre än hälften av priset och utan någon löpande avgift alls.

Fördelar

  • Anger själv skillnaden mellan nativ (5 MP) och uppräknad (12 MP) upplösning
  • Längst dokumenterat nattseende i jämförelsen, cirka 30 meter
  • Bäst dokumenterad detekteringsräckvidd, upp till 25 meter

Nackdelar

  • Abonnemang från 2,99 euro i månaden för att få bilder skickade
  • Minneskortstöd bara upp till 32 GB, minst i jämförelsen
  • Ingen IP-klass angiven på produktsidan

Frågor om Zeiss Secacam 5

Vad kostar det egentligen att äga Zeiss Secacam 5 över ett år?

Utöver inköpspriset på 2 175 kronor tillkommer ett abonnemang från 2,99 euro i månaden enligt tillverkarens egen prissida, vilket blir drygt 350 kronor per år till dagens växelkurs. Väljer du att betala per bild i stället kan totalkostnaden bli lägre eller högre beroende på hur ofta kameran löser ut.

Varför anger Zeiss både 5 och 12 megapixel för samma kamera?

5 megapixel är vad kamerans sensor faktiskt registrerar i varje bild, medan 12 megapixel är en uppräknad, större bildfil som skapas av mjukvaran utan att lägga till någon ny bilddetalj. Zeiss är ovanligt tydliga med att skilja på de två siffrorna, till skillnad från flera konkurrenter som bara marknadsför det större talet.

Säljs av Astro Sweden

Se pris hos Astro Sweden

Bästa budgetvalet

Denver WSW-8120 vinner på pris och på att solpanelen gör batteribyten i princip onödiga, ett rimligt förstaval om du vill testa en åtelkamera billigt, men den saknar de siffror för utlösning och detektering som de bättre placerade kamerorna faktiskt publicerar.

699 kronor gör Denver WSW-8120 till det billigaste alternativet i jämförelsen, mindre än hälften av Zeiss pris. Den drivs av ett inbyggt litiumbatteri på 5 200 mAh som laddas av en medföljande solpanel, med möjlighet att sätta i fyra AA-batterier som reserv om solen uteblir länge.

Marknadsförda 48 megapixel kommer från en 8 megapixel sensor

Produktsidan anger en 8 megapixel CMOS-sensor som räknas upp till 48 megapixel i den sparade bildfilen, ett tydligt exempel på skillnaden mellan vad sensorn faktiskt registrerar och vad som står på förpackningen. Videon marknadsförs som 4K, men vid närmare granskning av upplösningen, 3440x1440 bildpunkter, stämmer det inte exakt mot standarden för riktig 4K (3840x2160).

Kameran saknar helt uppgift om utlösningstid och detekteringsräckvidd i meter, bara synfältet på 120 grader anges. Det gör den svårast att jämföra rättvist av de fem, trots att den styr wifi och bluetooth via en egen app och tål regn och snö med sin IP67-klassning.

Behöver du dokumenterade siffror för hur snabbt kameran faktiskt löser ut på ett djur i rörelse är [Nedis Ultra HD 4K](#nedis-ultra-hd-4k) ett säkrare val, till knappt dubbla priset men fortfarande utan någon löpande kostnad.

Fördelar

  • Billigast i jämförelsen, mindre än hälften av tvåans pris
  • Solpanel och laddningsbart batteri ingår, inga engångsbatterier krävs
  • IP67-klassad, tåligast mot regn och snö i fältet
  • Stödjer minneskort upp till 256 GB

Nackdelar

  • Anger varken utlösningstid eller detekteringsräckvidd i meter
  • Nattseendets räckvidd är inte angiven, bara att blixten är osynlig

Frågor om Denver WSW-8120

Klarar solpanelen på Denver WSW-8120 en svensk vinter utan extra batterier?

Solpanelen laddar det inbyggda litiumbatteriet så länge den får någon dagsljus, men korta, mulna vinterdagar i Sverige ger betydligt mindre laddning än sommaren. Tillverkaren har därför byggt in stöd för fyra vanliga AA-batterier som reserv, ett klokt tillägg om kameran ska stå ute genom hela vintern.

Varför anger inte Denver WSW-8120 någon utlösningstid?

Tillverkaren publicerar helt enkelt inte den siffran på sin produktsida, till skillnad från Nedis och Zeiss i den här jämförelsen som båda anger exakta utlösningstider. Det gör det svårare att veta hur ofta kameran missar ett djur som rör sig snabbt förbi åteln, och är skälet till att den tappar poäng på just den punkten.

Säljs av Kjell & Company

Se pris hos Kjell & Company

Bästa för delning i jaktlag

Hunter Obi 1 vinner på att hela jaktlaget kan följa samma kamera i en delad app, upp till 50 personer samtidigt, ett rimligt val bara om just den funktionen väger tyngre för dig än att den är dyrast och långsammast i jämförelsen.

En kamera byggd för fler än en person. Hunter Obi 1 skickar miniatyrbilder till en app där upp till 50 medlemmar i samma jaktlag kan se vad som händer vid åteln, utan att var och en behöver ett eget abonnemang.

100 gratis bilder i månaden, sedan betalplan

Enligt tillverkaren ingår 100 gratis bilder i månaden innan en betald plan krävs för fler. Det räcker en bit för en åtel med måttlig aktivitet, men ett vilt som ofta triggar kameran fyller kvoten snabbt. Standby-tiden är samtidigt bäst i jämförelsen, upp till sex månader på tolv AA-batterier enligt tillverkaren, eller fyra uppladdningsbara 18650-celler.

Utlösningstiden ligger på 500 till 600 millisekunder, långsammast av de kameror som faktiskt anger en siffra. Jaktbutiken och Astro Sweden säljer samma kamera men anger olika detekteringsvinkel, 52 respektive 60 grader, en skillnad vi inte kunnat reda ut och därför skriver ut båda.

Till ett ordinarie pris på 2 699 kronor är den dyrast av de fem, utan att vinna på vare sig hastighet eller nattseende mot Zeiss. Är delning i jaktlaget inte avgörande gör [Zeiss Secacam 5](#zeiss-secacam-5) samma jobb snabbare och till ett lägre pris.

Fördelar

  • Delar bilder med upp till 50 personer i samma jaktlag via appen
  • Bäst dokumenterad standby-tid, upp till 6 månader på 12 AA-batterier
  • 100 gratis bilder i månaden ingår innan betalplan krävs

Nackdelar

  • Dyrast i jämförelsen på ordinarie pris
  • Långsammast utlösning av de dokumenterade kamerorna, 500 till 600 millisekunder
  • Återförsäljarna anger olika detekteringsvinkel för samma kamera, 52 respektive 60 grader

Frågor om Hunter Obi 1

Måste alla i jaktlaget betala för att se bilderna från Hunter Obi 1?

Kameran skickar miniatyrbilder till en delad app där du kan bjuda in upp till 50 personer i samma jaktlag, och det är kameraägarens konto som hanterar den gratis kvoten eller en eventuell betalplan, inte varje enskild medlem.

Varför anger butikerna olika detekteringsvinkel för Hunter Obi 1?

Jaktbutiken skriver 52 grader medan Astro Sweden skriver 60 grader för samma kamera, en skillnad vi inte kunnat verifiera mot tillverkarens egen sida. Har den exakta vinkeln stor betydelse för din placering, mät gärna själv på plats i stället för att lita på ett enskilt återförsäljarvärde.

Säljs av Astro Sweden

Se pris hos Astro Sweden

Flest gratis molnbilder

Hunter OBi-Light PLUS ger en generös gratiskvot molnbilder till ett pris i mittenskiktet, men den publicerar varken utlösningstid eller detekteringsräckvidd, den enskilt viktigaste luckan i hela jämförelsen och skälet till att den hamnar sist trots ett rimligt pris.

Samma grundidé som Hunter Obi 1, en 4G-kamera som skickar miniatyrbilder till en app, men i ett paket med lägre pris och samma gratiskvot. Hunter OBi-Light PLUS inkluderar 100 gratis bilder i månaden innan en betalplan krävs, och kan strömförsörjas med solpanel, en 12-voltskabel eller vanliga AA-batterier beroende på var åteln står.

Ingen angiven utlösningstid, trots ett pris över 2 000 kronor

Här saknas två av de siffror som väger tyngst i vår jämförelse. Varken utlösningstid eller detekteringsräckvidd i meter anges på produktsidan, bara ett synfält på 60 grader. Det gör det omöjligt att veta hur ofta kameran faktiskt fångar ett djur som rör sig snabbt förbi åteln, en allvarlig lucka för en kamera i den här prisklassen.

Nattseendet är angivet till 20 meter, i linje med de andra Hunter-kamerorna, och IP66-klassningen ger samma väderskydd som konkurrenten Obi 1.

Priset, 2 195 kronor, ligger faktiskt lägre än både Zeiss och Hunter Obi 1. Men utan dokumenterad utlösning och detektering väger det inte upp bristen i jämförelse mot [Nedis Ultra HD 4K](#nedis-ultra-hd-4k), som kostar tusen kronor mindre och anger båda siffrorna öppet.

Fördelar

  • 100 gratis bilder i månaden ingår i priset
  • Kan drivas med solpanel, 12V-kabel eller vanliga AA-batterier
  • IP66-klassad mot damm och vatten

Nackdelar

  • Anger varken utlösningstid eller detekteringsräckvidd, ovanligt tunt för ett 4G-pris över 2 000 kr
  • Lägst poäng i jämförelsen på utlösning och detektering
  • Sämst placerad trots ett pris i mitten av fältet

Frågor om Hunter OBi-Light PLUS

Räcker gratiskvoten på 100 bilder i månaden för en aktiv åtel?

Det beror helt på hur ofta djur passerar och triggar kameran. En åtel med mycket vildsvinsaktivitet fyller kvoten på några dagar, medan en lugnare plats kan räcka en hel månad. Går du över gratiskvoten krävs en betalplan för fler bilder samma månad.

Varför anger Hunter OBi-Light PLUS ingen utlösningstid?

Tillverkaren publicerar inte den siffran på produktsidan, till skillnad från flera konkurrenter i den här jämförelsen. Utan en angiven utlösningstid går det inte att veta hur väl kameran hinner fånga ett djur i snabb rörelse innan det redan lämnat bildvinkeln.

Säljs av Astro Sweden

Se pris hos Astro Sweden

Specifikationer

Jämförelsetabell för alla åtelkameror och viltkameror

Bäst i test

Typ
Åtelkamera, endast minneskort, ingen mobiluppkoppling
Upplösning
Stillbild uppges till 50 megapixel utan angiven sensorstorlek, video upp till 4K vid 10 bilder per sekund
Utlösningstid
0,2 sekunder
Detekteringsräckvidd
20 meter, 130 graders detekteringsvinkel
Nattseende
Upp till 20 meter enligt tillverkaren
Uppkoppling
Ingen, bilder hämtas via minneskort eller USB
Se pris hos Kjell & Company

Bästa 4G-kameran

Typ
Åtelkamera med 4G-uppkoppling
Upplösning
Nativt 5 megapixel (1920x1440), uppräknat till 12 megapixel enligt tillverkaren själv
Utlösningstid
0,35 till 0,45 sekunder
Detekteringsräckvidd
Upp till 25 meter, varierar med objektets storlek och temperatur
Nattseende
Cirka 30 meter, 60 osynliga IR-lysdioder vid 940 nanometer
Uppkoppling
4G/LTE, abonnemang från 2,99 euro i månaden eller betalning per bild
Se pris hos Astro Sweden

Bästa budgetvalet

Typ
Åtelkamera med wifi, ingen mobiluppkoppling
Upplösning
8 megapixel CMOS-sensor, uppräknat till 48 megapixel, video upp till 4K (3440x1440)
Utlösningstid
Ej angiven av tillverkaren
Detekteringsräckvidd
Ej angiven i meter, synfält 120 grader
Nattseende
2 IR-lysdioder vid 940 nanometer, osynliga för djur, räckvidd ej angiven i meter
Uppkoppling
Wifi och bluetooth via app, ingen mobildata
Se pris hos Kjell & Company

Bästa för delning i jaktlag

Typ
Åtelkamera med 4G-uppkoppling och app för jaktlag
Upplösning
Sparad bild 3 eller 5 megapixel, miniatyrbild till app 640x360
Utlösningstid
500 till 600 millisekunder
Detekteringsräckvidd
20 meter, 52 grader enligt Jaktbutiken, 60 grader enligt Astro Sweden
Nattseende
20 meter, 54 IR-lysdioder
Uppkoppling
4G via förinstallerat SIM-kort, 100 gratis bilder i månaden, därefter betalplaner
Se pris hos Astro Sweden

Flest gratis molnbilder

Typ
Åtelkamera med 4G-uppkoppling
Upplösning
Sparad bild 5 megapixel (3072x1728), miniatyrbild till app 768x432
Utlösningstid
Ej angiven av tillverkaren
Detekteringsräckvidd
Ej angiven i meter, synfält 60 grader
Nattseende
Upp till 20 meter
Uppkoppling
4G, SIM-kort ingår, 100 gratis bilder i månaden, därefter betalplan
Se pris hos Astro Sweden

Köpguide

Så väljer du rätt åtelkamera

Åtelkamera och viltkamera är i praktiken samma sak i svensk handel

Ordet åtelkamera syftar historiskt på en kamera riktad mot en åtel, en utfodringsplats för att locka vilt. I svensk butik används ordet omväxlande med viltkamera för exakt samma hårdvara, oavsett om du tänker sätta upp den vid en åtel, längs ett vilttråk eller bara för att se vad som rör sig på tomten nattetid. Den här guiden jämför fristående kameror byggda för det syftet, inte inbyggda husövervakningskameror eller fällarm som marknadsförs i angränsande kategorier.

Får du sätta upp en åtelkamera utan tillstånd?

Ja, som huvudregel sedan 2018. Länsstyrelsen Värmland skriver rakt ut att det inte längre behövs något myndighetstillstånd för en privatperson som vill se vad som rör sig på sin egen jaktmark. Ansvaret för tillsyn av kamerabevakning ligger sedan dess hos Integritetsskyddsmyndigheten (IMY), inte hos länsstyrelserna, som i stället är den myndighet som själva behöver tillstånd när de sätter upp kameror för rovdjursinventering.

Vilt som passerar en skogsglänta i skymning

Det finns dock en krock mellan två myndighetskällor värd att känna till. Länsstyrelsen Värmland skriver att kameran “måste skyltas” och att du måste kunna visa att du följer kamerabevakningslagen och GDPR. IMY:s egen vägledning om det så kallade privatundantaget, som gäller privatpersoner som filmar sin egen mark utan att träffa grannens tomt eller en plats dit allmänheten har tillträde, nämner däremot ingen skyltningsplikt över huvud taget. Vi har inte hittat något som löser upp den motsättningen, så vi redovisar båda källorna rakt av i stället för att gissa vilken som väger tyngst.

Allemansrätten sätter gränsen för var kameran får peka

Det här är den punkt där de flesta missförstår sin egen rätt. IMY skriver uttryckligen att om personer ur allmänheten riskerar att kamerabevakas när de vistas på din mark inom ramen för sin allemansrätt, måste du följa GDPR och kamerabevakningslagen fullt ut, precis som en verksamhet som bedriver kamerabevakning på en allmän plats.

IMY nämner själva en praktisk lösning: är kameran riktad så att den bara filmar strax ovanför markhöjd, går inga personer att identifiera i bilderna, och då sker ingen behandling av personuppgifter över huvud taget. Sätter du i stället upp kameran i ögonhöjd längs en stig där folk plockar bär eller går promenerar, är det den situationen som utlöser fullt regelverk.

Nattseende och belysning har ett eget, snävare regelverk än kameran

Skilj på kamerans eget IR-nattseende, som alla fem kameror i den här jämförelsen har, och separat monterad belysning eller mörkersikte kopplat till vapnet vid jakt. Enligt Svensk Jakt fick jägare 2019 rätt att använda elektroniska bildförstärkare, mörkersikten och rörlig belysning vid vildsvinsjakt, men termiska sikten fick bara användas i öppen terräng och vid åtelplatser, och regeln gäller uttryckligen bara jakt på vildsvin, inte allt vilt. Det är en annan fråga än om din åtelkamera själv får ha en IR-blixt, som den generellt får, men det är värt att hålla isär om du också funderar på mörkersikte till vapnet.

Utlösningstid och detekteringsräckvidd, inte megapixel, avgör om djuret hamnar i bild

Marknadsföringen på förpackningen handlar nästan alltid om megapixel. Det är sällan den siffra som avgör om du faktiskt får en användbar bild. Nedis Ultra HD 4K löser ut på 0,2 sekunder, snabbast i jämförelsen, medan Hunter Obi 1 tar 500 till 600 millisekunder, mer än dubbelt så lång tid. Ett vildsvin som trycker fram snabbt hinner ofta lämna bildvinkeln under de extra millisekunderna.

Detekteringsräckvidden, hur långt bort rörelsesensorn (PIR) faktiskt märker av ett djur, varierar mellan 20 och 25 meter bland de kameror som anger en siffra. Denver WSW-8120 anger varken utlösningstid eller räckvidd alls, bara ett synfält i grader, vilket gör det svårt att veta hur den presterar mot de andra i praktiken.

Nativ upplösning och uppräknad upplösning är inte samma sak

Det här är den tydligaste marknadsföringsfällan i hela kategorin. En sensor som fysiskt registrerar 5 megapixel kan mjukvarumässigt räknas upp till en fil på 12 megapixel utan att en enda ny bilddetalj tillkommer. Zeiss Secacam 5 är den enda kameran i jämförelsen som skriver ut båda talen på sin egen produktsida. Denver WSW-8120 gör motsvarande resa från en 8 megapixel sensor till en marknadsförd bildstorlek på 48 megapixel, utan att nämna sensorns verkliga upplösning lika tydligt.

Skogsstig med höstfärger

Fråga dig själv vad du faktiskt behöver bilden till. Ska du bara konstatera att ett djur passerat räcker en lägre nativ upplösning gott. Ska du zooma in för att räkna taggar på ett kronhjortshorn eller bedöma ett vildsvins storlek innan du fäller det, är den nativa siffran, inte den uppräknade, den som avgör hur mycket detalj som faktiskt finns kvar när du zoomar.

4G-kameror har en dold årskostnad som sticker priset

En kamera som skickar bilder till mobilen känns bekväm, men bekvämligheten kostar löpande. Zeiss Secacam 5 tar från 2,99 euro i månaden, drygt 350 kronor om året till dagens växelkurs, enligt tillverkarens egen prissida. Både Hunter Obi 1 och Hunter OBi-Light PLUS ger 100 gratis bilder i månaden innan en betalplan krävs för fler, en gräns som en aktiv åtel med mycket vildsvin kan nå på bara några dagar.

Räknar du in ett helt års abonnemang blir skillnaden mot Nedis Ultra HD 4K eller Denver WSW-8120, som båda saknar uppkoppling helt och kostar noll kronor extra, betydligt större än vad startpriset i butik antyder. Behöver du inte bilderna i realtid är det den enskilt största besparingen i hela kategorin.

Fältdrift: batteri, väderklass och minneskort

En åtelkamera hänger ute i veckor eller månader, ofta i regn, snö och minusgrader. Denver WSW-8120 har högst IP-klass i jämförelsen, IP67, och en solpanel som gör batteribyten sällsynta. Nedis Ultra HD 4K anger istället längst batteritid på vanliga AA-batterier, upp till 240 dagar enligt tillverkaren, och stödjer minneskort upp till 256 GB.

Zeiss Secacam 5 sticker ut åt andra hållet: minneskortstödet stannar vid 32 GB, minst i jämförelsen, och produktsidan anger ingen IP-klass alls trots ett pris i mellanskiktet.

Så väljer du mellan de fem

Ska kameran bara sitta ute och du hämtar minneskortet själv, ger Nedis Ultra HD 4K snabbast utlösning och lägst totalkostnad. Vill du ha bilder direkt i mobilen och kan tänka dig ett abonnemang, är Zeiss Secacam 5 mest transparent om vad kameran faktiskt levererar. Ska hela jaktlaget dela samma bilder passar Hunter Obi 1 bäst, trots att den är dyrast och långsammast av de dokumenterade kamerorna.

Vill du bara testa billigt, och kan leva utan siffror för utlösning och räckvidd, räcker Denver WSW-8120 till mindre än hälften av priset för de flesta andra. Oavsett vilken du väljer: kontrollera att den pekar mot din egen mark och inte mot en stig där andra har allemansrätt att gå, det är fortfarande den vanligaste anledningen till att en åtelkamera hamnar i en juridisk gråzon.

Metod

Så har vi valt ut åtelkameror och viltkameror

Urvalet

Vi har inte satt upp kamerorna i fält själva. Utgångspunkten var 19 åtelkameror som säljs i Sverige nu, från Nedis, Zeiss, Denver, Hunter och Nordic Gamekeeper, sålda hos Kjell & Company, Jaktbutiken, Astro Sweden, Bygghemma och Jula. Fem tog plats.

Vad som sorterade bort flest

Lagerstatus knockade flest kandidater. Fyra av fem 4G-kameror hos Bygghemma, båda 4G-modellerna hos Kjell och Julas Kayoba Outdoor visade "ej i lager" eller "finns i 0 varuhus" vid granskningen, och gick därför inte att ta med som ett köpbart alternativ. Det andra som sorterade bort kandidater var uppräknade megapixeltal utan angiven sensorstorlek eller utlösningstid, som gjorde flera kameror omöjliga att jämföra rättvist mot dem som faktiskt anger sina siffror.

Var siffrorna kommer ifrån

Upplösning, utlösningstid, detekteringsräckvidd och nattseende är hämtade från tillverkarnas och återförsäljarnas egna produktsidor. Där en tillverkare skiljer på nativ sensorupplösning och en uppräknad (interpolerad) bildstorlek anges båda siffrorna. Juridikavsnittet är verifierat direkt mot Länsstyrelsen Värmlands och Integritetsskyddsmyndighetens (IMY) publicerade texter, inte mot en sammanfattning i andra hand.

Så håller vi siffrorna färska

Priser och lagerstatus kontrolleras varje vecka. Betyget räknas om så snart en specifikation eller ett pris ändras hos någon av de fem vi rankat.

Så viktas betyget

Bildkvalitet, dokumenterad
20%
Utlösning och detektering
25%
Nattseende
15%
Fältdrift
15%
Pris, inklusive eventuell abonnemangskostnad
25%

Hela processen, från urval till veckovis priskoll, finns beskriven på Så testar vi.

Valen som inte tog plats

De här modellerna granskades men kvalade inte in, och det här är varför.

Hunter Delta 4G Åtelkamera (Kjell & Company)
Angav 4G-uppkoppling och osynlig IR-blixt med 60 lysdioder, men produktsidan visade 'Ej i lager' vid granskningen, så priset på 2 995 kr gick inte att verifiera mot en levande köpsida.
Nedis Åtelkamera Full HD 4G (Kjell & Company)
Samma varumärke som vinnaren men med 4G-uppkoppling, dock 'Ej i lager' online vid granskningen. Uteslöts på lagerstatus, inte på specifikationer.
Kayoba Outdoor Åtelkamera (Jula)
Julas egen sida visade 'Finns i 0 varuhus' i hela landet vid granskningen, ett tydligt tecken på att modellen fasats ut trots att produktsidan fortfarande låg kvar.
Nordic Gamekeeper Apex Pro (Astro Sweden)
Listad som slutsåld hos Astro Sweden vid granskningen, gick inte att köpa och uteslöts därför direkt.
Hunter OBI-2 Åtelkamera (Astro Sweden)
Listad som slutsåld hos Astro Sweden vid granskningen, den mest avancerade kameran i Hunter-serien men utan en köpbar sida att länka till.
Hunter BaseLine (Astro Sweden)
I lager och prismässigt nära vinnaren, men anger varken detekteringsräckvidd eller nattseendets räckvidd i meter, en tunnare specifikation än de fem vi rankat trots ett pris på 1 399 kr.
Zeiss Secacam 1, 3, 3 Wide och 7 (Astro Sweden)
Samma produktserie och samma grundkonstruktion som Secacam 5, men i fyra pris- och funktionssteg över och under. Vi granskade dem inte var för sig, utan lät Secacam 5 representera seriens mittfält i jämförelsen.
Trekker Premium Live 4G, Sändande 4G LTE och Sändande 4G Med Batteri (Bygghemma)
Alla tre 4G-modellerna i Bygghemmas Trekker-serie visade 'Slut i lager' vid granskningen, trots synliga kampanjpriser på produktsidorna.
Uovision LTA Fäll/Magnetlarm (Astro Sweden)
Marknadsförs i samma kategori men är ett magnetlarm för fällor och dörrar, inte en kamera. Fel produktklass för den här jämförelsen.

Vanliga frågor

Vanliga frågor om åtelkameror och viltkameror

Behöver jag tillstånd för att sätta upp en åtelkamera på min jaktmark?

Sedan 2018 krävs inget myndighetstillstånd längre för privatpersoner som använder en åtelkamera på sin egen jaktmark, enligt Länsstyrelsen Värmland. Det gäller så länge du samtidigt kan visa att du följer reglerna i kamerabevakningslagen och dataskyddsförordningen (GDPR), inte bara att kameran hänger uppe.

Måste jag skylta att åtelkameran finns?

Här skiljer sig två myndighetskällor åt. Länsstyrelsen Värmland skriver rakt av att kameran måste skyltas, medan Integritetsskyddsmyndighetens (IMY) egen vägledning om det så kallade privatundantaget för privatpersoner inte nämner någon skyltningsplikt alls så länge kameran stannar inom undantaget. Vill du vara på den säkra sidan är en tydlig skylt vid åteln ett enkelt sätt att följa den strängare av de två tolkningarna.

Vad händer om åtelkameran filmar någon som utnyttjar allemansrätten?

Enligt IMY måste du följa reglerna i GDPR och kamerabevakningslagen fullt ut om personer ur allmänheten riskerar att kamerabevakas när de utnyttjar sin allemansrätt på din mark. Ett sätt att undvika det, som IMY själva nämner, är att rikta kameran så att den bara filmar strax ovanför markhöjd, för då går ingen person att identifiera och ingen personuppgiftsbehandling sker alls.

Vad är skillnaden mellan nativ och uppräknad (interpolerad) upplösning?

Nativ upplösning är vad kamerans sensor faktiskt fångar i varje bild, medan en uppräknad upplösning är en större bildfil som mjukvaran skapar i efterhand utan att lägga till någon ny bilddetalj. Zeiss Secacam 5 är den enda kameran i jämförelsen som anger båda talen öppet, 5 megapixel nativt mot 12 megapixel uppräknat, medan flera konkurrenter bara marknadsför det större, uppräknade talet.

Kostar det något löpande att äga en åtelkamera med 4G?

För de flesta 4G-modeller i den här jämförelsen kostar det löpande, förutom om du väljer att aldrig aktivera bildöverföringen. Zeiss tar från 2,99 euro i månaden, och båda Hunter-kamerorna ger 100 gratis bilder i månaden innan en betalplan krävs för fler. Vill du helt undvika löpande kostnad är Nedis eller Denver i den här jämförelsen de enda utan någon uppkoppling alls.

Är trigger speed och megapixel de viktigaste specifikationerna att jämföra?

Utlösningstiden och detekteringsräckvidden avgör oftast om ett snabbt djur överhuvudtaget hamnar i bild, vilket väger tyngre än ett stort megapixeltal när bilden ändå ska visa att något djur passerade. Ett högt megapixeltal hjälper först när djuret redan är fångat i bild och du vill zooma in på detaljer som horn eller könstecken.