Hoppa till innehåll
Testbetyget

↑↓ bläddra   Enter öppna

Uppdaterad 31 augusti 2026

Köpguide · Vevlager

Bästa vevlager cykel 2026: sex vevlager, sex olika ramstandarder

Bäst i test 2026 blir Shimano 105 BB-RS501, ett gängat BSA-vevlager för 68 millimeters ramskal, det vanligaste formatet på svenska landsvägscyklar. Vi har jämfört sex vevlager på dokumenterad standard, axeldiameter, skalbredd och pris, och alla sex tog plats eftersom de löser sex olika fitment-scenarier snarare än att tävla om samma ram. Först behöver du veta exakt vilken standard din ram och ditt vevparti har, för ett vevlager som inte matchar går varken att montera eller att lämna tillbaka som fungerande.

Av Redaktionen

35 granskade, 6 tog plats

Så testar vi

Snabbsvar

Bäst i test

Shimano 105 BB-RS501

Gängat BSA-lager för 68 mm ramskal, det vanligaste formatet på svenska racer- och gravelcyklar.

207 kr

Se pris

Bästa budgetvalet

Shimano BB-UN300 fyrkant

Fyrkantsaxel för äldre eller enklare vevpartier, klart billigast i jämförelsen.

139 kr

Se pris
Cykel i serviceställ under reparation

Alla vevlager i testet

  1. Bäst i test

    Shimano 105 BB-RS501

    207 kr

    8,4Betyg
  2. Bäst för mountainbike

    Shimano Deore XT BB-MT801

    323 kr

    8,1Betyg
  3. Bästa budgetvalet

    Shimano BB-UN300 fyrkant

    139 kr

    7,6Betyg
  4. Bäst för press fit-ram

    Shimano Deore XT BB-MT800-PA

    291 kr

    7,4Betyg
  5. Bäst för italiensk gänga

    Shimano Ultegra SM-BBR60 ITA

    245 kr

    7,3Betyg
  6. Bäst för SRAM DUB-vevparti

    SRAM DUB BSA

    432 kr

    7,0Betyg

Omdömen

Varje vevlager, granskad i tur och ordning

Bäst i test

Shimano 105 BB-RS501 vinner på att träffa mitt i den vanligaste svenska ramstandarden, gängat BSA på 68 millimeter, med en 24 millimeters axel som fungerar med hela Shimanos vevpartifamilj. Ett tryggt förstahandsval om din ram redan har ett gängat 68 mm-skal.

Ett gängat vevlager löser fitment på ett sätt press fit inte gör: gängan är en fast, definierad standard, inte ett mått som varierar med ramens tillverkningstolerans. BB-RS501 är byggt kring Shimanos Hollowtech II-teknik med en 24 millimeters axel och engelsk gänga, 1,37 tum med 24 gängor per tum, enligt tillverkarens artikelspecifikation.

68 mm täcker de flesta racer- och gravelramar

Skalbredden 68 millimeter är den vanligaste på svenska landsvägs- och gravelcyklar. Vevlagret fungerar med hela Shimanos 24 millimeters vevpartifamilj, från budgetserien Claris upp till Dura-Ace, så länge skalet är gängat BSA i rätt bredd.

Har du en mountainbikeram behöver du i stället ett lager i 73 millimeter, som Deore XT BB-MT801 löser i samma serie.

Cykloteket anger varken vikt eller exakt lagermaterial utöver Hollowtech II-tekniken, en begränsning som gäller de flesta vevlagren i den här jämförelsen. Har du en press fit-ram i stället för ett gängat skal löser det här vevlagret inte ditt problem alls, oavsett pris.

Fördelar

  • Vanligaste BSA-standarden, matchar de flesta racer- och gravelramar
  • Kompatibelt med hela Shimanos 24 mm-familj (Claris till Dura-Ace)
  • 1 till 3 dagars leveranstid
  • Förseglad Hollowtech II-lagerkonstruktion

Nackdelar

  • Bara i 68 mm skalbredd, passar inte MTB-ramar på 73 mm
  • Ingen publicerad vikt från vare sig Shimano eller Cykloteket

Frågor om Shimano 105 BB-RS501

Passar Shimano 105 BB-RS501 alla Shimano-vevpartier?

Den passar Shimanos hela 24 millimeters vevpartifamilj med gängat BSA-fäste i 68 mm, från Claris till Dura-Ace. Har du ett vevparti med en annan axeldiameter, som SRAM DUB på 28,99 mm, fungerar det här lagret inte, oavsett hur väl skalbredden matchar.

Kan jag montera BB-RS501 i en 73 mm-ram avsedd för mountainbike?

Det här specifika artikelnumret är avsett för 68 mm skalbredd, inte 73 mm. Har du en 73 mm-ram, vanligt på mountainbikecyklar, passar systerprodukten Deore XT BB-MT801 bättre eftersom den finns i båda bredderna.

Säljs av Cykloteket

Se pris hos Cykloteket

Bäst för mountainbike

Shimano Deore XT BB-MT801 vinner på att en enda artikel täcker båda de vanliga MTB-skalbredderna, 68 och 73 millimeter, med samma Hollowtech II-lagring som sitter i betydligt dyrare Shimano-vevpartier. Ett tryggt val om du är osäker på exakt vilken av de två bredderna din ram har.

Mountainbikeramar delas mellan två skalbredder, 68 och 73 millimeter, och att blanda ihop dem är ett av de vanligaste fitment-felen i kategorin. Deore XT BB-MT801 löser problemet genom att vara byggt för båda i samma artikel, enligt Cykloteket egen produktspecifikation.

En axeldiameter, två skalbredder

Axeln är Shimanos vanliga 24 millimeter i Hollowtech II-utförande, samma som i BB-RS501, men gängan och lagerhuset är dimensionerade för både 68 och 73 mm skal. Det gör att du kan beställa rätt lager utan att först behöva mäta exakt vilken av de två bredderna din ram har.

Priset landar på 323 kr, 126 kronor mer än motsvarande BSA-lager för racerramen. Cykloteket flaggar dessutom lågt lagersaldo på artikeln, ett skäl att inte vänta för länge om du redan bestämt dig.

Har du i stället en press fit-ram utan gängor löser det här lagret inget alls. Då behöver du Deore XT BB-MT800-PA i press fit-utförande i stället.

Fördelar

  • Samma artikel täcker både 68 och 73 mm skalbredd
  • Deore XT-nivå på tätning och lagerkvalitet
  • Fungerar med Shimanos MTB-vevpartier från Deore till XTR
  • 1 till 3 dagars leveranstid, men Cykloteket flaggar lågt lagersaldo

Nackdelar

  • 126 kr dyrare än BB-RS501 för samma grundkonstruktion
  • Cykloteket anger inte vikt eller exakt lagermaterial

Frågor om Shimano Deore XT BB-MT801

Hur vet jag om min mountainbike har 68 eller 73 mm skalbredd?

Räkna gängorna eller mät det befintliga vevlagrets bredd med skjutmått innan du beställer, eftersom Deore XT BB-MT801 fungerar med båda bredderna utan att du behöver välja fel artikel. Är du osäker kan din lokala cykelverkstad mäta skalet på några minuter.

Är Deore XT BB-MT801 värt 126 kr mer än Shimano 105 BB-RS501?

Skillnaden ligger mest i att MT801 täcker MTB-branschens två vanliga skalbredder i en och samma artikel, medan BB-RS501 bara passar 68 mm. Har du redan en racerram i 68 mm räcker det billigare alternativet lika bra.

Säljs av Cykloteket

Se pris hos Cykloteket

Bästa budgetvalet

Shimano BB-UN300 vinner på pris, 139 kr mot 207 till 432 kr för resten av fältet, och löser jobbet lika väl för ett fyrkantsvevparti som de dyrare Hollowtech II-lagren gör för sina egna standarder. Rätt val om cykeln redan har ett fyrkantsvevparti, fel val om den har ett Shimano- eller SRAM-vevparti med extern axel.

139 kronor. BB-UN300 är Shimanos enklaste vevlager, byggt kring en fyrkantsaxel snarare än de externa 24 millimeters- eller DUB-axlar som resten av jämförelsen bygger på, enligt Cykloteket egen produktbeskrivning.

Tio axellängder, en fitment-fälla

Cykloteket säljer BB-UN300 i minst tio olika axellängder, från 107 till 127,5 millimeter, för att matcha olika vevpartiers kedjelinje. Fel längd gör att kedjan hamnar snett mot kassetten även om skalbredden stämmer. Kontrollera vilken längd ditt gamla vevlager har innan du beställer, snarare än att bara utgå från skalbredden 68 mm.

Lagringen är en enklare kulaxelkonstruktion, inte det förseglade kassettlager som Hollowtech II-modellerna i jämförelsen använder. Det räcker gott för ett fyrkantsvevparti, som sällan är byggt för samma belastning som en modern extern axel.

Har du ett Shimano-vevparti med Hollowtech II eller ett SRAM DUB-vevparti passar det här lagret inte alls, oavsett hur bra priset ser ut.

Fördelar

  • Klart billigast i hela jämförelsen
  • 1 till 3 dagars leveranstid
  • Enkel att montera med vanliga cykelverktyg
  • Finns i flera axellängder för olika kedjelinjer

Nackdelar

  • Fungerar bara med fyrkantsvevpartier, inte Hollowtech II eller DUB
  • Enklare kulaxellagring än de förseglade kassettlagren i övriga jämförelsen
  • Fel axellängd bland de tio varianterna ger fel kedjelinje

Frågor om Shimano BB-UN300 fyrkant

Hur vet jag vilken axellängd av BB-UN300 jag behöver?

Mät det befintliga vevlagrets axellängd, eller kontrollera vevpartiets specifikation, innan du beställer en av de tio varianterna mellan 107 och 127,5 millimeter. Fel längd ger fel kedjelinje även om skalbredden 68 mm stämmer.

Kan jag byta från fyrkantsvevparti till ett modernt Hollowtech II-vevparti med samma ram?

Det går bra om ramens skal är gängat BSA i rätt bredd, genom att byta till ett vevlager som Shimano 105 BB-RS501 tillsammans med ett kompatibelt vevparti. Det kräver då både nytt vevlager och nytt vevparti, inte bara vevlagret.

Säljs av Cykloteket

Se pris hos Cykloteket

Bäst för press fit-ram

Shimano Deore XT BB-MT800-PA vinner för dig som redan har en press fit-ram, eftersom den delar Hollowtech II-axeln och lagerkvaliteten med de gängade XT-lagren i jämförelsen. Fungerar bara om ramens skal faktiskt är byggt för just den här press fit-standarden, inte någon av de andra som finns på marknaden.

Ett gängat vevlager skruvas i en fast, definierad gänga. Ett press fit-lager pressas i stället in i ramens skal, och passformen avgörs då av hur exakt ramtillverkaren har borrat och format skalet, inte av en standardiserad gänga. Deore XT BB-MT800-PA är byggt för Shimanos egen press fit-standard med ett 41 millimeters lagerhus i antingen 89,5 eller 91,5 millimeters skalbredd, enligt tillverkarens artikelspecifikation.

Samma axel som de gängade XT-lagren

Axeln är Shimanos vanliga 24 millimeter i Hollowtech II-utförande, identisk med den i BB-MT801. Skillnaden ligger enbart i hur lagret sitter fast i ramen, inte i vilket vevparti det fungerar med.

PF30 och BB30 är en annan sak

Press fit är inget enhetligt begrepp. Shimanos 41 millimeters lagerhus, som sitter i det här lagret, är en annan diameter än de 46 millimeters lagerhus som PF30- och BB30-ramar använder. En press fit-ram med det bredare 46 millimeters skalet behöver ett helt annat vevlager än det här, oavsett hur lika de två begreppen låter.

Har du en gängad BSA-ram i stället löser press fit ingenting du inte redan får billigare och enklare med BB-MT801.

Fördelar

  • Samma Hollowtech II-axel och lagerkvalitet som gängade Deore XT-lager
  • Fungerar med Shimanos hela MTB-vevpartifamilj
  • 1 till 3 dagars leveranstid

Nackdelar

  • Passformen beror på ramens tillverkningstolerans, inte en fast gänga
  • Passar bara press fit-ramar med 41 mm lagerhus (BB92), inte PF30 eller BB30

Frågor om Shimano Deore XT BB-MT800-PA

Är press fit sämre än ett gängat vevlager?

Press fit är inte sämre i sig, men passformen beror helt på ramens egen tillverkningstolerans i stället för en fast gänga, vilket gör att exakt samma vevlagermodell kan sitta olika hårt i olika ramexemplar. Ett gängat vevlager som BB-MT801 har en mer förutsägbar montering.

Passar Deore XT BB-MT800-PA i en PF30-ram?

Det här lagret passar inte en PF30-ram. Det är byggt för Shimanos eget 41 millimeters press fit-lagerhus, medan PF30- och BB30-ramar har ett bredare 46 millimeters skal som kräver ett annat vevlager, sålt hos andra specialistbutiker än de vi jämfört här.

Säljs av Cykloteket

Se pris hos Cykloteket

Bäst för italiensk gänga

Shimano Ultegra SM-BBR60 ITA vinner ingen bredd-kategori, men är den enda produkten i jämförelsen byggd för italiensk gänga. Rätt val om ramen faktiskt är italienskt gängad, annars ett lager du aldrig ska montera oavsett hur bra det är på pappret.

Italiensk gänga skiljer sig från BSA på ett sätt som lätt missas: enligt Park Tools tekniska referens har BSA vänstergänga på den drivande sidan för att motverka att vevpartiet skruvar upp sig själv under trampning, medan den italienska standarden har högergänga på båda sidor. Skalet är dessutom 36 millimeter i diameter mot BSA:s 34,92 millimeter, och 70 millimeter brett mot BSA:s 68 eller 73.

Samma Ultegra-axel, en annan gänga

Axeln är Shimanos vanliga 24 millimeter Hollowtech II, samma grundkonstruktion som i BB-RS501, men med Ultegra-nivåns lagerkvalitet i stället för 105-nivån. Det gör den mekaniskt identisk i användning, bara gängningen skiljer.

Ovanlig standard, men rätt när den behövs

De flesta svenska cyklar har BSA-gängade skal. Italiensk gänga förekommer främst på äldre eller vissa italienska racercyklar, och att försöka skruva i ett BSA-lager i ett italienskt skal, eller tvärtom, riskerar att förstöra gängan permanent.

Är du osäker på vilken gänga din ram har, kontrollera tillverkarens specifikation eller mät skaldiametern innan du beställer. En felaktig gänga går inte att korrigera med kraft.

Fördelar

  • Ultegra-nivå på lagerkvalitet, ett steg över 105
  • Rätt lösning för de fåtal ramar som faktiskt är italienskt gängade
  • 1 till 3 dagars leveranstid

Nackdelar

  • Ovanlig standard på svenska cyklar, de flesta behöver inte det här lagret
  • Fel gänga jämfört med BSA gör att lagret varken går att skruva i eller ur på samma sätt

Frågor om Shimano Ultegra SM-BBR60 ITA

Hur vet jag om min ram har italiensk gänga eller BSA?

Kontrollera ramtillverkarens egen specifikation, eller mät skalets innerdiameter: italiensk gänga är 36 millimeter mot BSA:s 34,92 millimeter, och skalbredden är 70 millimeter mot BSA:s 68 eller 73. En cykelverkstad kan också avgöra det på plats.

Kan jag skruva i ett vanligt BSA-vevlager i en italienskt gängad ram med våld?

Gängorna är olika i både diameter och riktning, så det går inte att tvinga in fel standard utan att riskera att förstöra gängan i ramens skal permanent, en betydligt dyrare skada än vevlagret i sig. Kontrollera standarden innan montering, inte efter.

Säljs av Cykloteket

Se pris hos Cykloteket

Bäst för SRAM DUB-vevparti

SRAM DUB BSA vinner ingen kategori på pris eller leveranstid, men är det enda vevlagret i jämförelsen byggt för SRAM:s egen DUB-axel på 28,99 millimeter. Rätt val om du redan äger eller planerar att köpa ett DUB-vevparti, fel val om du bara letar efter det billigaste alternativet som passar din ram.

28,99 millimeter. Det är den exakta axeldiametern på SRAM:s DUB-standard, ett mått SRAM själva och oberoende tekniska källor bekräftar men som Cykloteket inte skriver ut på sin egen produktsida. DUB ersatte SRAM:s äldre GXP-axel för att fungera i fler ramtyper med samma vevparti.

En axel, två skalbredder och en tredje variant

Precis som Deore XT BB-MT801 täcker det här vevlagret både 68 och 73 mm skalbredd, plus en Road Wide-variant för bredare racerramar. Gängan är samma engelska BSA-standard som resten av BSA-lagren i jämförelsen, 1,37 tum med 24 gängor per tum.

Priset är den tydliga nackdelen. 432 kr gör det till det dyraste vevlagret i hela jämförelsen, mer än tre gånger så dyrt som fyrkantslagret. Leveranstiden på 10 till 15 dagar, med minst en fysisk Cykloteket-butik redan slutsåld, gör det heller inte till ett lager att beställa i sista minuten.

Äger du inte redan ett SRAM DUB-vevparti finns det ingen anledning att välja det här lagret. Shimanos motsvarigheter kostar mindre och levereras snabbare, men fungerar bara med Shimanos egna axeldiametrar.

Fördelar

  • Enda lagret i jämförelsen byggt för SRAM:s DUB-axel
  • Täcker både 68 och 73 mm i samma artikel, plus Road Wide
  • Axeldiametern 28,99 mm är oberoende verifierad, inte bara ett påstående

Nackdelar

  • Dyrast i hela jämförelsen, 432 kr
  • 10 till 15 dagars leveranstid, en av butikslagren redan slut
  • Fungerar bara med SRAM DUB-vevpartier, inte Shimano eller äldre SRAM GXP

Frågor om SRAM DUB BSA

Kan jag montera ett SRAM DUB-vevparti med ett Shimano-vevlager?

DUB-axeln är 28,99 millimeter i diameter, medan Shimanos Hollowtech II-axel är 24 millimeter, så de går inte att blanda. De två är inte utbytbara, och ett SRAM DUB-vevparti kräver ett vevlager byggt specifikt för DUB, som det här.

Varför tar SRAM DUB BSA längre tid att leverera än övriga vevlager?

Cykloteket anger 10 till 15 dagars leveranstid för artikeln från webblagret, medan flera av Shimano-lagren i jämförelsen levereras inom 1 till 3 dagar. Kontrollera aktuell lagerstatus innan köp om du har bråttom, särskilt om cykeln redan står still.

Säljs av Cykloteket

Se pris hos Cykloteket

Specifikationer

Jämförelsetabell för alla vevlager

Bäst i test

Standard
BSA, gängat (Hollowtech II)
Skalbredd
68 mm
Axeldiameter
24 mm (Shimano Hollowtech II)
Gänga
Engelsk gänga 1,37 tum x 24 tpi
Pris
207 kr
Se pris hos Cykloteket

Bäst för mountainbike

Standard
BSA, gängat (Hollowtech II)
Skalbredd
68 mm eller 73 mm
Axeldiameter
24 mm (Shimano Hollowtech II)
Gänga
Engelsk gänga 1,37 tum x 24 tpi
Pris
323 kr
Se pris hos Cykloteket

Bästa budgetvalet

Standard
BSA, gängat (fyrkantsaxel)
Skalbredd
68 mm
Axeldiameter
Fyrkant, axellängd 122,5 mm
Gänga
Engelsk gänga 1,37 tum x 24 tpi
Pris
139 kr
Se pris hos Cykloteket

Bäst för press fit-ram

Standard
Press fit, 41 mm lagerhus (BB92)
Skalbredd
89,5 mm eller 91,5 mm
Axeldiameter
24 mm (Shimano Hollowtech II)
Gänga
Ingen, pressas in i ramens skal
Pris
291 kr
Se pris hos Cykloteket

Bäst för italiensk gänga

Standard
Italiensk gänga, gängat (Hollowtech II)
Skalbredd
70 mm
Axeldiameter
24 mm (Shimano Hollowtech II)
Gänga
Italiensk gänga 36 mm x 24 tpi, högergänga på båda sidor
Pris
245 kr
Se pris hos Cykloteket

Bäst för SRAM DUB-vevparti

Standard
BSA, gängat (SRAM DUB)
Skalbredd
68 mm eller 73 mm
Axeldiameter
28,99 mm (DUB)
Gänga
Engelsk gänga 1,37 tum x 24 tpi
Pris
432 kr
Se pris hos Cykloteket

Köpguide

Så väljer du rätt vevlager

Först: vilken standard har din ram och ditt vevparti?

Vevlager cykel är ingen enhetlig produkt. Ordet täcker gängade BSA-lager, italiensk gänga och flera varianter av press fit, och de går inte att byta mot varandra rakt av. Innan du handlar behöver du veta tre saker om din cykel: om ramens skal är gängat eller press fit, hur brett skalet är, och vilken axeldiameter ditt vevparti har.

Den här guiden jämför sex vevlager som tillsammans täcker de vanligaste kombinationerna på svenska cyklar: gängat BSA i 68 och 73 mm, italiensk gänga, press fit och SRAM:s DUB-axel. Ett vevlager som inte matchar din specifika kombination går varken att montera eller att returnera som fungerande efteråt, till skillnad från till exempel en pedal som bara skruvas ur igen.

BSA, italiensk gänga eller press fit: skalet avgör allt

De flesta svenska cyklar har ett gängat skal enligt BSA-standarden (British Standard Association), med en fast gänga på 1,37 tum och 24 gängor per tum. Shimano 105 BB-RS501 och Shimano Deore XT BB-MT801 bygger båda på den här gängan.

Närbild på vevparti och drev

Italiensk gänga är ovanligare men förekommer på äldre och vissa italienska racercyklar. Enligt Park Tools tekniska referensguide har BSA vänstergänga på den drivande sidan för att motverka att vevpartiet lossnar under trampning, medan den italienska standarden har högergänga på båda sidor. Skalet är dessutom bredare i diameter, 36 mot 34,92 millimeter. Shimano Ultegra SM-BBR60 ITA är byggt för just den kombinationen.

Press fit har ingen gänga alls. Lagret pressas rakt in i ramens skal, och passformen avgörs av ramtillverkarens egen tolerans snarare än en standardiserad gänga. Shimano Deore XT BB-MT800-PA är byggt för Shimanos egen press fit-variant med ett 41 millimeters lagerhus, känd i branschen som BB92 för MTB-ramar.

Axeldiameter: 24 mm Shimano, DUB på 28,99 mm eller fyrkant

Vevpartiets axel måste matcha vevlagrets håldiameter, inte bara skalets bredd. Shimanos Hollowtech II-system, som fyra av de sex vevlagren i jämförelsen bygger på, använder en 24 millimeters axel. SRAM:s nyare DUB-standard använder i stället 28,99 millimeter, ett mått SRAM DUB BSA är specifikt byggt kring och som är verifierat oberoende, eftersom Cykloteket själva inte skriver ut måttet på sin produktsida.

Äldre eller enklare cyklar har ofta i stället en fyrkantsaxel, en helt annan konstruktion som Shimano BB-UN300 fyrkant representerar. Ett fyrkantsvevparti går aldrig att kombinera med ett Hollowtech II- eller DUB-vevlager, oavsett hur väl skalbredden matchar.

Skalbredd: 68, 70 eller 73 millimeter

Utöver gängning och axeldiameter måste skalbredden stämma. 68 millimeter är vanligast på racer- och gravelramar, 73 millimeter vanligast på mountainbikeramar, och 70 millimeter används av den italienska gängstandarden. Både Shimano Deore XT BB-MT801 och SRAM DUB BSA säljs i en enda artikel som täcker både 68 och 73 millimeter, ett sätt att slippa mäta fel om du är osäker på exakt vilken av de två din mountainbike har.

Fyrkantslagret Shimano BB-UN300 fyrkant säljs dessutom i minst tio olika axellängder mellan 107 och 127,5 millimeter, för att matcha vevpartiets kedjelinje. Det är en fitment-fälla för sig, separat från själva skalbredden.

PF30, BB30 och T47 finns, men inte i vårt jämförda fält

Utöver Shimanos press fit-standard med 41 millimeters lagerhus säljs i Sverige även PF30- och BB30-ramar med ett bredare 46 millimeters lagerhus, samt T47-ramar med en gängad men bredare 47 millimeters diameter. De här standarderna förekommer, men Cykloteket sortiment av vevlager, som resten av jämförelsen bygger på, saknade dokumenterade produkter i just de standarderna. Har du en PF30-, BB30- eller T47-ram behöver du kontrollera hos en specialiserad cykelbutik i stället för att anta att ett av de sex lagren här passar.

Cykelmekaniker som arbetar med verktyg

Vad kostar rätt vevlager, och vad kostar fel

Prisspannet i jämförelsen går från 139 kr för fyrkantslagret till 432 kr för SRAM DUB, nästan tre gånger så mycket för en del som i grunden gör samma jobb: hålla vevpartiet roterande med minimal friktion. Skillnaden ligger i lagerkonstruktion och i hur brett vevpartisortiment lagret fungerar med, inte i att det dyrare lagret roterar bättre för sin egen standard.

Priset på fel standard är alltid högre än priset på rätt standard, oavsett vilket av de sex som är billigast. Ett vevlager som inte matchar ramens gänga, skalbredd eller vevpartiets axeldiameter går inte att montera, och i värsta fall skadas gängan i ramens skal permanent om man ändå försöker med kraft.

Så väljer du mellan de sex

Har du en gängad BSA-ram i 68 millimeter, den vanligaste kombinationen, täcker Shimano 105 BB-RS501 de flesta Shimano-vevpartier. Är du osäker på om din mountainbike har 68 eller 73 millimeter löser Shimano Deore XT BB-MT801 båda i samma artikel, 0,3 poäng bakom testvinnaren och ett minst lika tryggt val för just MTB-ramar.

Vill du hålla nere priset och har ett fyrkantsvevparti räcker Shimano BB-UN300 fyrkant gott. Har du redan ett SRAM DUB-vevparti är SRAM DUB BSA det enda alternativet som faktiskt fungerar, trots högre pris och längre leveranstid. Press fit-ramar utan gänga löses av Shimano Deore XT BB-MT800-PA, och den sällsynta italienskt gängade ramen av Shimano Ultegra SM-BBR60 ITA. De två sistnämnda ligger bara 0,1 poäng isär och löser varsitt smalt men verkligt fitment-problem snarare än att konkurrera om samma köpare.

Oavsett vilket du väljer: mät eller kontrollera standarden på din befintliga ram och ditt vevparti innan du beställer. Det är fortfarande den vanligaste anledningen till att ett nytt vevlager aldrig går att montera.

Metod

Så har vi valt ut vevlager

Urvalet

Vi har inte monterat vevlagren själva. Utgångspunkten var Cykloteket sortiment av vevlager för cykel, 35 unika artikelvarianter vid vår genomgång, med gängning BSA, italiensk gänga eller press fit, från Shimano, SRAM/Truvativ och Sunrace. Sex tog plats, ett vevlager per standard eller scenario som faktiskt kräver ett eget köpbeslut.

Vad som sorterade bort flest

Flest kandidater föll bort som varianter av samma produkt i olika axellängder. Shimano BB-UN300 säljs i minst tio axellängder (107 till 127,5 mm) för att matcha olika kedjelinjer, men löser samma fitment-fråga, så bara en representant är med. SRAM:s äldre GXP-standard och Truvativs lösa lagerskålar föll bort som en delvis ersatt standard sedan DUB lanserades. Dura-Ace BB-R9100 och XTR SM-BB93 föll bort som dyrare dubbletter av redan valda Shimano-lager, utan en dokumenterad fördel som motsvarar mellanskillnaden.

Var siffrorna kommer ifrån

Pris, artikelnummer, axeltyp och skalbredd är hämtade från Cykloteket egna produktsidor. Gängriktningen för BSA jämfört med italiensk gänga är verifierad mot Park Tools tekniska referensguide, inte gissad fram. SRAM DUB:s axeldiameter på 28,99 millimeter är verifierad mot flera oberoende tekniska källor, eftersom Cykloteket inte anger måttet på sin egen produktsida.

Så håller vi siffrorna färska

Priser och lagerstatus kontrolleras varje vecka. Betyget räknas om så snart en specifikation eller ett pris ändras hos någon av de sex vi rankat.

Så viktas betyget

Dokumenterad passform
30%
Lagerkonstruktion
20%
Vevpartikompatibilitet
15%
Pris
20%
Tillgänglighet
15%

Hela processen, från urval till veckovis priskoll, finns beskriven på Så testar vi.

Valen som inte tog plats

De här modellerna granskades men kvalade inte in, och det här är varför.

Shimano Dura-Ace BB-R9100 BSA 68mm
Samma BSA-gänga, samma 68 mm skalbredd och samma 24 mm Hollowtech II-axel som vårt val BB-RS501, men till 439 kr mot 207 kr utan en dokumenterad fördel i fitment för den som letar efter rätt vevlager snarare än marginellt lägre friktion.
Shimano XTR SM-BB93 BSA 68/73mm
Delar konstruktion och dubbla skalbredder med vårt val Deore XT BB-MT801, men kostar 503 kr mot 323 kr utan en fitment-fördel som motiverar mellanskillnaden för den här jämförelsens syfte.
SRAM/Truvativ GXP Team Cups
SRAM:s äldre GXP-axelstandard, delvis ersatt av DUB sedan lanseringen, och en snävare krets vevpartier att matcha mot i nya cykelköp jämfört med det redan valda DUB-lagret.
Shimano 105 BB-RS500-PB Press Fit 86.5mm (BB86, racer)
Samma press fit-princip som vårt val Deore XT BB-MT800-PA, men för racerramens 86,5 mm BB86-skal i stället för MTB-ramens BB92. Utesluten som en dubblett av samma fitment-poäng, inte en egen kategori.
Sunrace 68 x 116mm Stålhylsa (fyrkant)
Ett billigare fyrkantslager än BB-UN300, men utan publicerad lagertyp eller material utöver måtten, och med 7 till 12 dagars leveranstid. En dokumentationslucka som gjorde det svårare att jämföra rättvist mot Shimanos fyrkantslager.

Vanliga frågor

Vanliga frågor om vevlager

Hur vet jag vilken standard mitt vevlager behöver?

Kontrollera ramtillverkarens specifikation för skalbredd och gängning, eller mät det befintliga vevlagret med skjutmått: gängat BSA är vanligast och känns igen på en fast gänga i skalet, medan press fit-lager pressas rakt in utan gänga. Är du osäker kan en cykelverkstad avgöra det på några minuter utan att du behöver köpa fel del.

Kan jag byta axeldiameter, till exempel från Shimanos 24 mm till SRAM DUB på 28,99 mm, utan att byta vevparti?

Axeldiametern på vevlagret måste matcha vevpartiets egen axel, så det byggs inte om så enkelt. Ett vevparti med en 24 millimeters Hollowtech II-axel fungerar inte i ett vevlager byggt för DUB:s 28,99 millimeter, och tvärtom, så ett byte av standard innebär i praktiken både nytt vevlager och nytt vevparti.

Vad är skillnaden mellan BSA-gänga och italiensk gänga i praktiken?

BSA har vänstergänga på den drivande sidan för att motverka att vevpartiet lossnar under trampning, medan italiensk gänga har högergänga på båda sidor, enligt Park Tools tekniska referens. Skalet skiljer sig även i diameter, 34,92 mot 36 millimeter, och bredd, 68 eller 73 mot 70 millimeter, så de två går inte att blanda.

Varför knarrar ett nymonterat vevlager?

Ett knarrande ljud direkt efter montering beror oftast på fel åtdragningsmoment, smuts eller fett som saknas i gängan, eller att ett press fit-lager inte har pressats in helt rakt. Rensa och smörj gängan eller lagerhuset, dra åt enligt tillverkarens angivna moment, och kontrollera igen innan du misstänker att själva vevlagret är trasigt.

Hur ofta behöver ett vevlager bytas?

Ett förseglat kassettlager, som Hollowtech II- och DUB-konstruktionerna i den här jämförelsen, håller normalt flera säsonger innan det utvecklar glapp, särskilt om cykeln körs i svensk vinterväta med salt och smuts. Märker du glapp i sidled när du vaggar vevpartiet för hand, eller hör ett malande ljud vid trampning, är det dags att byta.

Kan jag montera ett vevlager själv utan cykelverkstad?

Gängade vevlager går att montera själv med rätt verktyg, oftast en specifik nyckel för lagrets utvändiga notch-mönster, och rätt åtdragningsmoment enligt tillverkarens anvisning. Press fit-lager kräver i stället en press för att undvika att skada både lager och ramskal, ett verktyg de flesta inte har hemma, så där är en cykelverkstad ofta ett säkrare val.