Hoppa till innehåll
Testbetyget

↑↓ bläddra   Enter öppna

Uppdaterad 1 september 2026

Köpguide · Surfplattor

Bästa surfplatta 2026: fyra plattor som klarade mjukvarugranskningen

Bäst i test 2026 blir Xiaomi Redmi Pad 2, en budgetplatta som slår både iPad och Samsung på totalpoäng tack vare sju års utlovat mjukvarustöd och ett pris under 2 500 kronor. Vi har jämfört fyra surfplattor som säljs i Sverige nu, på skärm, prestanda, batteri, mjukvarustöd och pris. Längre ner hittar du hela jämförelsen och tre modeller som inte tog plats.

Av Redaktionen

9 granskade, 4 tog plats

Så testar vi

Snabbsvar

Bäst i test

Xiaomi Redmi Pad 2

Billigast i jämförelsen men med längst utlovat mjukvarustöd, säkerhetsuppdateringar till 2032.

2 490 kr

Se pris

Bästa budgetvalet

Lenovo Tab M11

Billigast tillsammans med Xiaomi, men kortast utlovade mjukvarustöd i jämförelsen.

2 490 kr

Se pris
Surfplatta på ett skrivbord

Alla surfplattor i testet

  1. Bäst i test

    Xiaomi Redmi Pad 2

    2 490 kr

    7,9Betyg
  2. Bästa dokumenterade mjukvarustödet

    Samsung Galaxy Tab A11+

    3 790 kr

    7,8Betyg
  3. Bästa skärmen och prestandan

    Apple iPad 11 (2025)

    5 590 kr

    7,6Betyg
  4. Bästa budgetvalet

    Lenovo Tab M11

    2 490 kr

    6,3Betyg

Omdömen

Varje surfplatta, granskad i tur och ordning

Bäst i test

Xiaomi Redmi Pad 2 vinner totalpoängen tack vare en ovanligt generös uppdateringsplan, sju års säkerhetsuppdateringar till 2032, kombinerat med lägst pris i fältet, ett förstahandsval för dig som vill äga plattan länge utan att betala för ett premiummärke.

Redmi Pad 2 är den billigaste plattan i jämförelsen, men den siffra som faktiskt avgör totalpoängen syns inte på prislappen. Xiaomi anger i sin egen produktspecifikation att plattan får 5 stora Android-uppdateringar och 7 års säkerhetsuppdateringar, en plan som sträcker sig till omkring 2032. Det är längre än både Apples och Samsungs siffror i den här jämförelsen, och långt bortom vad ett pris på 2 490 kronor brukar signalera.

En skarpare skärm än både Samsung och Lenovo

Panelen är 2560 x 1600 pixlar, klart skarpare än Samsungs och Lenovos 1920 x 1200 på samma 11-tumsyta. MediaTek Helio G100-Ultra är inget flaggskeppschip, men det räcker gott för video, webbläsning och sociala flöden, vardagsanvändningen de flesta letar efter en surfplatta för. Batteriet på 9 000 mAh är störst i fältet, och microSD-kort upp till 2 TB löser lagringen om 128 GB känns snålt.

Vikten är baksidan av det stora batteriet. 510 gram gör den till den tyngsta plattan i jämförelsen, märkbart mer än Lenovos 465 gram, något du känner av om du håller den länge i en hand under läsning. Xiaomi anger heller ingen pennfunktion för modellen, så den är inget val för anteckningar eller skiss.

Jämfört med Samsung Galaxy Tab A11+ vinner Redmi Pad 2 på pris och mjukvarustöd, men förlorar på microSD-hastighet och det faktum att Samsung har en TFT-panel med sämre kontrast trots högre pris, en udda kombination som gör Xiaomi till det tryggare köpet för de flesta.

Fördelar

  • 9 000 mAh, största batteriet i jämförelsen
  • 5 stora Android-uppdateringar och 7 års säkerhetsuppdateringar utlovade
  • Skarpare skärm, 2560 x 1600 pixlar, än både Samsung och Lenovo
  • Billigast tillsammans med Lenovo Tab M11
  • microSD-kort upp till 2 TB

Nackdelar

  • 510 gram, tyngst i hela jämförelsen
  • Ingen pennfunktion angiven av tillverkaren

Frågor om Xiaomi Redmi Pad 2

Håller Xiaomis sju år av säkerhetsuppdateringar verkligen i praktiken?

Siffran är Xiaomis eget angivna åtagande för just den här modellen, inte en gissning från en återförsäljare. Xiaomi har historiskt levererat kortare uppdateringsperioder på äldre budgetmodeller, som Redmi Pad SE vars stöd tar slut redan 2026, så åtagandet gäller specifikt Redmi Pad 2 och inte hela varumärket.

Säljs av Mi Store

Se pris hos Mi Store

Bästa dokumenterade mjukvarustödet

Samsung Galaxy Tab A11+ har det mest konkret daterade mjukvarulöftet i jämförelsen, säkerhetsuppdateringar utlovade ända till 30 november 2032, och landar tätt efter Xiaomi på totalpoäng trots ett högre pris, ett bra val för dig som vill se exakt vilket datum stödet slutar.

De flesta tillverkare skriver "flera års uppdateringar" utan att säga vilket år det faktiskt tar slut. Samsungs egen produktspecifikation för Galaxy Tab A11+ gör det annorlunda: säkerhetsuppdateringar är daterade till 30 november 2032, en exakthet ingen annan platta i jämförelsen matchar.

90 Hz och 6 GB RAM för smidig vardagsanvändning

Skärmen uppdateras i 90 Hz och känns märkbart mjukare vid scrollning än en vanlig 60 Hz-panel. 6 GB RAM är mest i fältet bland Android-plattorna, vilket märks när flera appar ligger öppna samtidigt i bakgrunden. MediaTek MT8775 är ett mellanklasschip, inte ett kraftpaket, men det matchar prislappen väl.

En TFT-panel trots ett pris över budgetklassen

Där både Lenovo och Xiaomi använder IPS-paneler på sina billigare plattor har Samsung valt en TFT-panel på Tab A11+, en äldre teknik med svagare kontrast och smalare betraktningsvinklar. Det märks mest utomhus i starkt ljus. Med tanke på att Tab A11+ kostar 1 300 kronor mer än både Xiaomi och Lenovo hade en bättre panel varit rimligt att vänta sig.

Jämfört med Xiaomi Redmi Pad 2 förlorar Tab A11+ på pris och skärmupplösning, men vinner på det mest konkret formulerade uppdateringslöftet av alla fyra. Behöver du kunna säga exakt vilket år stödet upphör är Samsung det tryggare valet.

Fördelar

  • Daterat säkerhetsuppdateringslöfte till 30 november 2032
  • microSD-kort upp till 2 TB
  • 90 Hz skärm för mjukare scrollning
  • 6 GB RAM, mer arbetsminne än Lenovo och Xiaomis basutförande

Nackdelar

  • TFT-panel, svagare kontrast och färgåtergivning än IPS-skärmarna hos Lenovo och Xiaomi
  • 1 300 kr dyrare än de två budgetplattorna utan en tydligt vassare skärm

Frågor om Samsung Galaxy Tab A11+

Är TFT-panelen på Samsung Galaxy Tab A11+ ett problem i vardagen?

Skärmen fungerar fint inomhus och för de flesta vardagssysslor, men kontrasten och färgerna bleknar snabbare i starkt solljus än på en IPS- eller Liquid Retina-skärm. Använder du plattan mest inomhus, till exempel för streaming och videosamtal, märks det sällan i praktiken.

Säljs av Kjell & Company

Se pris hos Kjell & Company

Bästa skärmen och prestandan

Apple iPad 11 (2025) har den skarpaste skärmen och det starkaste chippet i jämförelsen, men landar på tredjeplats totalt eftersom priset väger tungt och Apples uppgivna mjukvarustöd numera bara möter samma EU-golv som konkurrenterna, ett val för dig som redan värdesätter Apples ekosystem mer än totalpoängen.

Skärmen är den enskilt starkaste anledningen att välja iPad 11. 264 pixlar per tum är klart skarpare än något av Android-alternativen i jämförelsen, och A16-chippet håller jämna steg med appar som annars gör budgetplattor tröga efter ett par år.

Samma lagstadgade mjukvarugolv som Android-konkurrenterna

Apples egen specifikation anger en "garanterad minimiperiod" på 5 år för säkerhets-, korrigerings- och funktionsuppdateringar. Det låter generöst tills man vet att EU-förordning 2023/1670, i kraft sedan 20 juni 2025, kräver just 5 års operativsystemuppdateringar av alla surfplattor som säljs i EU. Siffran är alltså ett lagstadgat golv snarare än ett Apple-specifikt övertag, och Xiaomi och Samsung anger båda längre perioder i den här jämförelsen.

Priset, 5 590 kronor för 128 GB, är näst högst i fältet. Det finns ingen microSD-plats att komplettera med, så den lagringen är låst från dag ett. Vill du skriva eller skissa kostar Apple Pencil extra utöver grundpriset.

Mot Xiaomi Redmi Pad 2 vinner iPad 11 tydligt på skärm och prestanda, men förlorar på pris och på att mjukvarulöftet inte längre är unikt. För den som redan äger en iPhone eller Mac väger ekosystemfördelen ändå tyngre än totalpoängen visar.

Fördelar

  • Skarpast skärm i jämförelsen, 264 ppi mot omkring 200 hos Android-plattorna
  • Kraftfullast chip, A16 håller flera år framåt utan att kännas trögt
  • Störst tillbehörsekosystem, tangentbord och Magic Keyboard Folio finns dokumenterat

Nackdelar

  • Ingen microSD-plats, lagringen går aldrig att utöka i efterhand
  • Dyrast i jämförelsen utom pennan, som kostar extra
  • Apples 5 år är samma lagstadgade golv konkurrenterna nu måste ange, inte längre ett övertag

Frågor om Apple iPad 11 (2025)

Är Apples 5 år av mjukvarustöd dåligt jämfört med konkurrenterna?

Fem år är numera ett lagstadgat minimikrav för alla surfplattor som säljs inom EU, inte en unik Apple-fördel. I den här jämförelsen anger både Samsung och Xiaomi längre perioder för sina modeller, så Apples siffra är godkänd men inte längre bäst i fältet på pappret, även om Apple historiskt brukat leverera uppdateringar längre än sitt eget angivna golv.

Säljs av Kjell & Company

Se pris hos Kjell & Company

Bästa budgetvalet

Lenovo Tab M11 matchar Xiaomis lägsta pris men landar sist i jämförelsen, eftersom det utlovade mjukvarustödet tar slut redan i februari 2028, ett rimligt val bara för dig som ändå planerar att byta platta inom ett par år.

Samma pris som Xiaomi Redmi Pad 2, men en helt annan livslängd på mjukvarusidan. Lenovo meddelade vid lanseringen att Tab M11 får två stora Android-uppdateringar och säkerhetsuppdateringar fram till 5 februari 2028, enligt Lenovos egen officiella uppdateringsöversikt. Det är den kortaste perioden av de fyra plattorna i jämförelsen, och tar slut bara drygt ett år efter att den här texten skrevs.

En godkänd skärm som räddar en del av budgetkänslan

IPS-panelen på 1920 x 1200 pixlar och 90 Hz håller samma nivå som Samsungs Tab A11+, med bättre betraktningsvinklar tack vare IPS-tekniken. MediaTek Helio G88 är dock det svagaste chippet i jämförelsen, och 4 GB RAM räcker för enklare vardagsbruk men märks fort om du har många flikar och appar öppna samtidigt.

microSD-stöd finns, vilket är bra eftersom 128 GB annars snabbt blir trångt. Lenovo säljer en variant med tillhörande penna i paket, men den vi jämför här och som håller lägst pris kommer utan.

Jämfört med Xiaomi Redmi Pad 2, till samma pris, förlorar Tab M11 tydligt på mjukvarustöd, batterikapacitet och skärmupplösning. Det enda skälet att välja Lenovo före Xiaomi är om IPS-panelens betraktningsvinklar väger tyngre för dig än fyra extra år av uppdateringar.

Fördelar

  • Billigast tillsammans med Xiaomi, från 2 490 kr
  • 90 Hz skärm och microSD-stöd trots lågt pris
  • IPS-panel, bättre betraktningsvinklar än Samsungs dyrare TFT-skärm

Nackdelar

  • Kortast utlovade mjukvarustöd i jämförelsen, säkerhetsuppdateringar tar slut 5 februari 2028
  • Svagast chip, MediaTek Helio G88 märks vid tunga appar och flera samtidigt öppna flikar
  • Pennan säljs separat i den grundutrustning vi jämfört här
  • 4 GB RAM, minst i fältet tillsammans med Xiaomis basutförande

Frågor om Lenovo Tab M11

Är det ett problem att Lenovo Tab M11 slutar få uppdateringar 2028?

Det beror på hur länge du planerar att använda plattan. Efter februari 2028 fortsätter plattan att fungera, men utan säkerhetsuppdateringar blir den med tiden mer sårbar, och nya appversioner kan sluta stödja det gamla operativsystemet. Ska du använda plattan i mer än ett par år är Xiaomi Redmi Pad 2, till samma pris, det mer hållbara valet.

Säljs av Inet

Se pris hos Inet

Specifikationer

Jämförelsetabell för alla surfplattor

Bäst i test

Skärm
11 tum 2.5K, 2560 x 1600 pixlar
Prestanda
MediaTek Helio G100-Ultra, 4 GB RAM (även 6 och 8 GB-konfigurationer säljs)
Batteri
9 000 mAh (typiskt värde) enligt tillverkaren, vikt 510 gram
Mjukvarustöd
5 stora Android-uppdateringar och 7 års säkerhetsuppdateringar enligt Xiaomis egen specifikation
Lagring
128 GB plus microSD-kort upp till 2 TB, ingen pennfunktion angiven
Pris
2 490 kr (128 GB, wifi)
Se pris hos Mi Store

Bästa dokumenterade mjukvarustödet

Skärm
11 tum TFT, 1920 x 1200 pixlar (WUXGA), 90 Hz
Prestanda
MediaTek MT8775 åttakärnig processor, 6 GB RAM
Batteri
7 040 mAh, upp till 15 timmars videouppspelning enligt tillverkaren, vikt 477 gram
Mjukvarustöd
Säkerhetsuppdateringar till 30 november 2032 enligt tillverkarens egen produktspecifikation
Lagring
128 GB plus microSD-kort upp till 2 TB, stöder ingen S Pen
Pris
3 790 kr (128 GB, wifi)
Se pris hos Kjell & Company

Bästa skärmen och prestandan

Skärm
11 tum Liquid Retina, 2360 x 1640 pixlar, 264 ppi
Prestanda
Apple A16-chip, 5-kärnig processor, RAM anges inte av tillverkaren
Batteri
28,93 Wh, upp till 10 timmars wifi-surf eller videouppspelning enligt tillverkaren, vikt 477 gram
Mjukvarustöd
Minst 5 år enligt EU-förordning 2023/1670, Apples egen garanterade minimiperiod
Lagring
128 GB, ingen microSD-plats, stöd för Apple Pencil (USB-C) och Apple Pencil första generationen, ingen penna medföljer
Pris
5 590 kr (128 GB, wifi)
Se pris hos Kjell & Company

Bästa budgetvalet

Skärm
11 tum IPS, 1920 x 1200 pixlar, 90 Hz
Prestanda
MediaTek Helio G88, 4 GB RAM
Batteri
7 040 mAh enligt tillverkarens datablad, vikt 465 gram
Mjukvarustöd
Två stora Android-uppdateringar och säkerhetsuppdateringar till 5 februari 2028 enligt Lenovos egen officiella uppdateringsöversikt
Lagring
128 GB plus microSD-kort, tillhörande penna säljs separat i grundutförandet
Pris
2 490 kr (128 GB, wifi)
Se pris hos Inet

Köpguide

Så väljer du rätt surfplatta

Fyra märken, fyra olika sätt att tänka om samma pris

Ordet surfplatta täcker allt från en 2 490-kronorsplatta för streaming i soffan till en 5 590-kronors iPad för anteckningar och lättare bildredigering. De fyra plattorna i den här jämförelsen representerar de märken som faktiskt säljs brett i svensk butik just nu: Apple, Samsung, Lenovo och Xiaomi. Tre kandidater föll bort på vägen, se Valen som inte tog plats längre ner.

Den siffra som avgör mest om hur länge plattan är värd att äga syns sällan i butiksbeskrivningen. Det är mjukvarustödet i år, och det är därför vi väger det tungt i den här jämförelsen.

Mjukvarustöd i år är siffran ingen återförsäljare visar

Sedan 20 juni 2025 kräver EU-förordning 2023/1670 att tillverkare av surfplattor som säljs i EU garanterar minst 5 års operativsystemuppdateringar från det datum den sista enheten av en modell släpps på marknaden. Det förklarar varför Apple numera skriver ut en exakt “garanterad minimiperiod” på 5 år på sin egen specifikationssida, en siffra som tidigare aldrig stod där med samma tydlighet.

Person som använder en surfplatta

Fem år är alltså ett golv, inte längre en fördel. I den här jämförelsen sticker Samsung Galaxy Tab A11+ och Xiaomi Redmi Pad 2 ut med betydligt längre löften, säkerhetsuppdateringar till 2032 för båda. Lenovo Tab M11 i andra änden slutar redan i februari 2028, en skillnad på fyra år mellan två plattor som kostar exakt samma pris.

Kontrollera alltid mjukvarustödet hos just den modell du funderar på, eftersom samma varumärke kan ha helt olika löften mellan sina egna modeller. Xiaomis egen budgetmodell Redmi Pad SE tar slut redan i år, medan den nyare Redmi Pad 2 sträcker sig ett decennium längre fram i tiden.

RAM, lagring och microSD-kort avgör hur länge plattan känns snabb

128 GB räcker gott för de flesta första året, men fylls fort med video, nedladdad musik och appuppdateringar. Samsung, Lenovo och Xiaomi i den här jämförelsen stöder alla microSD-kort upp till 2 TB, en billig försäkring mot att behöva köpa en helt ny platta bara för lagringens skull.

Ingen iPad har någonsin haft en microSD-plats, och Apple iPad 11 är inget undantag. Väljer du Apple låser du därför lagringen redan vid köpet, och behöver köpa en högre lagringsnivå direkt om 128 GB känns snålt för din användning.

RAM-mängden varierar mellan 4 och 6 GB bland Android-plattorna i jämförelsen. Skillnaden märks mest när flera appar ligger öppna i bakgrunden samtidigt, snarare än i en enskild app.

Penna: stöd betyder inte att den ingår

Tre av de fyra plattorna i jämförelsen stöder en penna, men ingen av dem i det utförande vi jämfört skickar med en i lådan. Apple iPad 11 stöder både Apple Pencil (USB-C) och den äldre Apple Pencil första generationen, båda köps separat. Lenovo säljer en variant av Tab M11 med tillhörande penna i paket, men till ett högre pris än basmodellen vi jämfört här.

Ska du anteckna eller skissa regelbundet, räkna in pennans pris innan du jämför totalkostnaden mellan modellerna. En billig platta med dyr penna kan sluta kosta mer än en dyrare platta där pennan redan ingår.

Batteri: mAh och Wh går inte att jämföra rakt av

Apple anger sitt batteri i wattimmar, 28,93 Wh för iPad 11, medan Samsung, Lenovo och Xiaomi alla anger mAh. Det går inte att räkna om mellan enheterna utan att också känna till spänningen, som tillverkarna sällan publicerar för sina battericeller. Vi jämför därför tillverkarnas egna angivna användningstider i stället för att gissa oss fram till ett gemensamt tal.

Surfplatta med penna

Xiaomi Redmi Pad 2 har det största batteriet i mAh räknat, 9 000 mAh, men väger också mest av de fyra, 510 gram. Ett stort batteri löser sällan problemet ensamt om plattan samtidigt blir tyngre att hålla i handen under en lång lässtund.

TFT, IPS eller Liquid Retina märks mest i starkt ljus

Skärmpanelens typ avgör hur mycket kontrast och färg som håller ihop utomhus. Samsung Galaxy Tab A11+ använder en TFT-panel, en äldre teknik med smalare betraktningsvinklar, trots att den kostar mer än både Lenovo och Xiaomi som båda har IPS-paneler. Apple iPad 11 använder Liquid Retina, en Apple-variant av IPS med högst upplösning i jämförelsen.

Använder du plattan mest inomhus märks skillnaden sällan. Ska du ofta sitta utomhus i solljus, till exempel på balkongen eller i trädgården, är IPS eller Liquid Retina ett säkrare val än TFT.

Så väljer du mellan de fyra

Vill du ha bäst dokumenterat mjukvarustöd till lägst pris är Xiaomi Redmi Pad 2 det tydligaste valet. Behöver du ett exakt daterat löfte och redan har budget för ett högre pris ger Samsung Galaxy Tab A11+ samma trygghet med några år kortare marginal. Väger skärmskärpa och prestanda tyngst, och du redan är van vid Apples ekosystem, vinner Apple iPad 11 trots det högre priset.

Lenovo Tab M11 är bara ett rimligt val om du planerar att byta platta igen inom ett par år ändå, eftersom mjukvarustödet tar slut tidigast av de fyra. Till samma pris som Xiaomi ger den betydligt mindre livslängd för samma krona.

Metod

Så har vi valt ut surfplattor

Urvalet

Vi utgick från de fyra märken som faktiskt säljer surfplattor brett i svensk butik just nu: Apple, Samsung, Lenovo och Xiaomi. Nio modeller screenades hos Kjell & Company, Samsungs och Xiaomis egna svenska butiker samt Inet och Dustin. Fyra tog plats.

Vad som sorterade bort flest

Två saker knockade flest kandidater. Apple iPad mini (A17 Pro) var slut i webblager hos Kjell & Company vid kontroll och fanns bara kvar i en enda fysisk butik, för svagt underlag för en rättvis prisjämförelse. Samsung Galaxy Tab A9+ och Xiaomi Redmi Pad SE föll på att båda är utfasade eller nära sitt sista säkerhetsuppdateringsdatum, se Valen som inte tog plats.

Var siffrorna kommer ifrån

Skärm, batteri och lagring är hämtade från respektive tillverkares egna produktsidor och datablad. Mjukvarustödet är tillverkarnas egna angivna uppdateringsåtaganden, med Apples siffra verifierad mot texten om "garanterad minimiperiod" på apple.com/se och EU-förordning 2023/1670 om ekodesign för surfplattor. Lenovos uppdateringsplan för Tab M11 är hämtad från tillverkarens lanseringsbesked återgivet i teknikpressen, eftersom Lenovos egen produktsida blockerade automatiserad hämtning under granskningen.

Så håller vi siffrorna färska

Priser och lagerstatus kontrolleras varje vecka. Betyget räknas om så snart en specifikation eller ett pris ändras hos någon av de fyra vi rankat.

Så viktas betyget

Skärm och prestanda i vardagen
30%
Mjukvarustöd i år
20%
Batteri och vikt
15%
Lagring, microSD och pennstöd
15%
Pris
20%

Hela processen, från urval till veckovis priskoll, finns beskriven på Så testar vi.

Valen som inte tog plats

De här modellerna granskades men kvalade inte in, och det här är varför.

Apple iPad mini (A17 Pro) 128 GB Wi-Fi
Slut i webblager hos Kjell & Company vid kontroll 2026-09-01 och tillgänglig i bara en enda fysisk butik, för svagt underlag för en rättvis jämförelse mot de fyra plattor som faktiskt går att beställa online nu.
Samsung Galaxy Tab A9+ Wi-Fi
Utfasad till förmån för Galaxy Tab A11-serien. Slut i lager på Samsungs egen svenska butik och saknades hos flera stora återförsäljare vid kontroll, ett tecken på att modellen fasas ut från den svenska marknaden.
Xiaomi Redmi Pad SE
Programvarustödet tar slut redan i augusti 2026 enligt Xiaomis egen uppdateringsplan, i praktiken samma månad som den här guiden skrevs. En surfplatta utan kvarvarande mjukvarustöd är inte ett ärligt val oavsett hur lågt priset är.

Vanliga frågor

Vanliga frågor om surfplattor

Hur länge får jag uppdateringar till en ny surfplatta?

Sedan 20 juni 2025 kräver EU-förordning 2023/1670 minst 5 års operativsystemuppdateringar för surfplattor som säljs inom EU, så det är numera ett golv för alla tillverkare. I den här jämförelsen lovar både Samsung och Xiaomi betydligt längre perioder, till 2032, medan Lenovos budgetmodell stannar vid februari 2028.

Behöver jag microSD-kort till en surfplatta?

Ett microSD-kort är värt att prioritera om du sparar mycket video, offlinemusik eller stora spel lokalt på plattan, eftersom 128 GB annars kan kännas snålt efter ett par år. Samsung, Lenovo och Xiaomi i den här jämförelsen stöder alla microSD-kort, medan ingen iPad någonsin har haft en kortplats.

Måste jag köpa en penna separat till surfplattan?

De flesta surfplattor i den här jämförelsen stöder en penna men säljer den separat, inklusive Apple iPad 11 och Lenovo Tab M11 i grundutförandet vi jämfört. Ska du rita eller anteckna mycket är det värt att räkna in pennans pris i totalkostnaden innan du jämför modeller.

Skiljer det mycket mellan en billig och en dyr surfplatta i vardagsbruk?

Skillnaden märks mest i skärmens skärpa och i hur snabbt plattan känns när flera appar är öppna samtidigt, snarare än i grundläggande funktioner som webbläsning eller video. Xiaomi Redmi Pad 2 visar att en budgetplatta kan matcha eller slå dyrare modeller på just de punkterna, medan Apple iPad 11 fortfarande vinner tydligast på skärmskärpa och prestanda.

Vad händer när tillverkaren slutar ge säkerhetsuppdateringar?

Surfplattan fortsätter att fungera som vanligt, men den blir successivt mer sårbar för säkerhetshål som aldrig lagas, och nya appversioner slutar med tiden att stödja det föråldrade operativsystemet. Det är skälet till att mjukvarustödets längd väger så tungt i den här jämförelsen, trots att ingen återförsäljare visar siffran i sin egen produktbeskrivning.

Behöver jag en 5G-modell eller räcker wifi?

Wifi räcker för de allra flesta som mest använder surfplattan hemma, på jobbet eller där det redan finns ett nätverk att koppla upp sig mot. En 5G-modell är bara värd det betydande pristillägget om du regelbundet behöver internet på platser utan wifi, till exempel på resande fot eller i sommarstugan.