Hoppa till innehåll
Testbetyget

↑↓ bläddra   Enter öppna

Uppdaterad 1 september 2026

Köpguide · Setting spray

Bästa setting spray 2026: sex sprayer som klarade granskningen

Bäst i test 2026 blir Urban Decay All Nighter, den enda setting sprayen i jämförelsen som backar sin hållbarhetssiffra med ett namngivet testupplägg och ett angivet antal deltagare. Vi har jämfört sex setting spray som säljs brett i Sverige just nu, på dokumenterad hållbarhet, alkoholfrihet, finish, mistfinhet och pris per ml. Längre ner ser du varför de flesta timsiffrorna i den här kategorin är rena marknadsföringspåståenden.

Av Redaktionen

7 granskade, 6 tog plats

Så testar vi

Snabbsvar

Bäst i test

Urban Decay All Nighter

Enda produkten med ett namngivet test bakom sin 24-timmarssiffra, N=102.

449 kr

Se pris

Bästa budgetvalet

Lumene Blur Longwear

Billigast per ml med god marginal, men ingen hållbarhetssiffra och innehåller alkohol.

101 kr

Se pris
Sprayflaska bland sminkprodukter

Alla setting spray i testet

  1. Bäst i test

    Urban Decay All Nighter

    449 kr

    6,6Betyg
  2. Bästa fuktgivande formulan

    Milk Makeup Hydro Grip

    569 kr

    6,4Betyg
  3. Bästa alkoholfria till lägre pris

    MAC Fix+

    399 kr

    5,4Betyg
  4. Bästa glow-finishen

    Anastasia Beverly Hills Dewy Set

    224 kr

    4,2Betyg
  5. Bästa mattfinishen

    NYX Matte Finish

    159 kr

    3,3Betyg
  6. Bästa budgetvalet

    Lumene Blur Longwear

    101 kr

    3,0Betyg

Omdömen

Varje setting spray, granskad i tur och ordning

Bäst i test

Urban Decay All Nighter vinner på att vara den enda setting sprayen i jämförelsen som backar sin timsiffra med ett namngivet testupplägg och ett angivet antal deltagare, ett förstahandsval för dig som faktiskt vill kunna lita på siffran och inte bara på ordet 'hela dagen'.

"Upp till 24 timmars hållbarhet." Den siffran finns i produktbeskrivningen hos flera setting spray i den här jämförelsen, men bara en av dem visar var den kommer ifrån. Urban Decays egen fotnot lyder "Självutvärdering, N=102", alltså en konsumentundersökning med angivet antal deltagare snarare än ett bart påstående utan källa. Det är fortfarande inte ett oberoende labbtest, men det är den enda produkten här som säger vem som svarat och hur många.

24 timmar bygger på självrapporterade svar, inte en klocka

En självutvärdering betyder att deltagarna själva bedömt hur länge sminket satt kvar, inte att en apparat mätt det. Det gör siffran svagare än ett instrumentellt test, men fortfarande betydligt starkare än MAC Fix+ och Milk Makeups egna tolvtimmarspåståenden, som saknar både metod och deltagarantal helt.

Produktsidan beskriver sprayen som en "mikro-mist", en av bara två produkter i jämförelsen som säger något alls om hur fin sprutan faktiskt är. Finishen kallas naturlig, utan den "cakey"-effekt som kan uppstå när sminket bryts ner av en spray.

Ingen uppgift om alkoholfrihet

Här är den ärliga svagheten. Till skillnad från MAC Fix+ och Milk Makeup finns ingen fullständig ingredienslista publicerad på produktsidan, så vi kan varken bekräfta eller avfärda om formulan innehåller alkohol. Har du känd alkoholkänslighet i huden är MAC Fix+, som uttryckligen anger alkoholfri formula, ett tryggare val även om dess timsiffra är sämre underbyggd.

Jämfört med Milk Makeup Hydro Grip, bara 0,2 poäng bakom i vår sammanvägning, ett nära nog dödläge mellan två olika styrkor, vinner Urban Decay på dokumentationen medan Milk vinner på fuktgivande ingredienser och en bekräftat alkoholfri formula.

Fördelar

  • Enda produkten med ett namngivet test bakom timsiffran
  • Uttryckligen beskriven som mikro-mist
  • Vattenfast och svettålig enligt produktsidan
  • Bred tillgänglighet hos Kicks

Nackdelar

  • Alkoholfrihet varken bekräftad eller motbevisad
  • Dyrare per ml än fyra av de andra fem

Frågor om Urban Decay All Nighter

Räcker Urban Decay All Niters 24-timmarssiffra som ett bevisat påstående?

Siffran bygger på en självrapporterad konsumentundersökning med 102 deltagare, inte ett oberoende labbtest med mätinstrument. Det gör den till den bäst underbyggda siffran i den här jämförelsen, men fortfarande ett tillverkarpåstående snarare än en oberoende verifierad mätning.

Innehåller Urban Decay All Nighter alkohol?

Produktsidan hos Kicks publicerar ingen fullständig ingredienslista, så det går inte att bekräfta eller avfärda alkoholinnehåll utifrån den. Har du känd alkoholkänslighet i huden, kontrollera förpackningens fullständiga innehållsdeklaration i butik innan köp, eller välj MAC Fix+ som uttryckligen anger alkoholfri formula.

Säljs av Kicks

Se pris hos Kicks

Bästa fuktgivande formulan

Milk Makeup Hydro Grip vinner på en bekräftat alkoholfri, fuktgivande formula med hyaluronsyra och en angivet mikrofin mist, ett rimligt val för dig med torr eller känslig hud som är beredd att betala mest per ml i jämförelsen för det.

Blått agaveextrakt, hyaluronsyra och niacinamid, tre ingredienser som produktsidan lyfter fram uttryckligen, i en formula som uttryckligen kallas alkoholfri. Det gör Milk Makeup Hydro Grip till ett av bara två alternativ i den här jämförelsen där alkoholfrihet faktiskt går att bekräfta svart på vitt, tillsammans med MAC Fix+.

Mikrofin mist, samma detalj som vinnaren lyfter fram

Precis som Urban Decay beskriver Milk Makeup sin spray som mikrofin, en detalj de flesta andra produkterna i jämförelsen inte nämner alls. I praktiken betyder det en jämnare, tunnare dimma över ansiktet i stället för större droppar som kan rubba redan applicerat smink.

Hållbarhetspåståendet ligger på tolv timmar, samma nivå som MAC Fix+, men utan en namngiven testmetod eller ett deltagarantal bakom siffran. Det är ett svagare underbyggt påstående än Urban Decays 24-timmarssiffra, även om Milk Makeups egen siffra är lägre och därför kanske mer trovärdig i sig.

Dyrast per ml med god marginal

Här är den tydliga kompromissen. 569 kronor för 100 ml ger 5,69 kronor per ml, mer än fyra gånger så dyrt som Lumene Blur Longwear. Betalar du ändå för en fuktgivande, alkoholfri formula med angivna aktiva ingredienser är det en rimlig premie. Letar du bara efter alkoholfrihet till ett lägre pris räcker MAC Fix+ nästan lika bra, till 170 kronor mindre.

Fördelar

  • Uttryckligen alkoholfri formula
  • Mikrofin mist angiven, ovanligt i kategorin
  • Innehåller hyaluronsyra och niacinamid enligt beskrivningen
  • 100 procent vegansk enligt tillverkaren

Nackdelar

  • Dyrast per ml av alla sex, drygt fyra gånger Lumenes pris
  • Ingen namngiven källa bakom tolvtimmarssiffran
  • 50 ml-varianten var otillgänglig vid granskningstillfället

Frågor om Milk Makeup Hydro Grip

Är Milk Makeup Hydro Grip verkligen alkoholfri?

Produktsidan hos Kicks anger uttryckligen 'alkoholfritt' i produktbeskrivningen, till skillnad från flera andra produkter i den här jämförelsen där ingen sådan uppgift finns eller där ingredienslistan i stället visar Alcohol Denat. Har du parfymkänslig eller torr hud är det en av de tryggare formulorna i fältet.

Passar Milk Makeup Hydro Grip torr hud bättre än de andra i jämförelsen?

Formulan innehåller hyaluronsyra och niacinamid, två ingredienser som ofta associeras med fukt och lyster snarare än matt effekt, vilket gör den till ett rimligt val för torr hud. Vill du ha en uttalat matt finish i stället, till exempel för fet hy, passar NYX Matte Finish bättre.

Säljs av Kicks

Se pris hos Kicks

Bästa alkoholfria till lägre pris

3. MAC Fix+

5,4

av 10

MAC Fix+ vinner på att kombinera en bekräftat alkoholfri formula med ett pris klart under Milk Makeups, ett förnuftigt val för dig som prioriterar hudvänliga ingredienser men inte vill betala premiumpris för dem.

Grönt te, kamomill och gurkextrakt, samma typ av lugnande växtingredienser som ofta återkommer i hudvårdsprodukter, i en formula MAC uttryckligen kallar alkoholfri. Fix+ marknadsförs inte bara som en setting spray utan som en multitasker, en produkt som kan användas både före och efter smink.

Tolv timmar, precis som Milk Makeup, utan namngiven källa

Produktsidan lovar att sprayen "förbättrar kvaliteten på makeupens hållbarhet i upp till 12 timmar" och "håller makeupen fräsch i upp till 12 timmar". Ingen testmetod eller deltagarsiffra namnges, exakt samma dokumentationsnivå som Milk Makeup Hydro Grip, men till 170 kronor lägre pris.

Till skillnad från flera konkurrenter i jämförelsen sätter MAC inte en tydlig finish-etikett som matt eller dewy på produkten. Beskrivningen stannar vid att den återfuktar och lugnar huden, ger en allmän återfuktande glans och passar alla hudtyper.

Ingen uppgift om mistfinhet

Här skiljer den sig från både Urban Decay och Milk Makeup, som båda uttryckligen kallar sina sprayer mikrofina. MAC säger ingenting om hur fin sprutan är. Behöver du en dokumenterat mikrofin mist och kan tänka dig att betala mer, ligger Milk Makeup Hydro Grip före på just den punkten.

Fördelar

  • Uttryckligen alkoholfri formula
  • Fungerar som både primer och setting spray
  • Innehåller grönt te, kamomill och gurkextrakt enligt beskrivningen
  • Bred tillgänglighet, 78 butiker i lager vid granskningstillfället

Nackdelar

  • Ingen namngiven källa bakom tolvtimmarssiffran
  • Ingen uppgift om mistfinhet
  • Ingen tydlig finish-kategori som matt eller dewy

Frågor om MAC Fix+

Kan MAC Fix+ användas som primer också, inte bara som setting spray?

Det är precis så produkten marknadsförs, en multitasker som kan appliceras både innan smink som en fuktgivande bas och efteråt för att fixera resultatet. Använder du den som primer, låt den torka helt innan du börjar applicera foundation.

Är MAC Fix+ värd sitt pris jämfört med billigare alternativ som Lumene?

Prisskillnaden speglar framför allt den bekräftat alkoholfria formulan och de lugnande växtingredienserna, inte en starkare dokumenterad hållbarhetssiffra, eftersom MAC inte namnger något test bakom sin tolvtimmarssiffra. Har du inte känd hudkänslighet och bara vill sätta sminket räcker ett billigare alternativ ofta lika långt.

Säljs av Kicks

Se pris hos Kicks

Bästa glow-finishen

Anastasia Beverly Hills Dewy Set vinner på att vara den tydligaste dewy-finishen i jämförelsen till ett pris under mittfältet, ett rimligt val för dig som prioriterar lyster över en dokumenterad timsiffra.

Kokos och vanilj i doften, en dewy finish i resultatet. Produktsidan beskriver Anastasia Beverly Hills Dewy Set som en spray som "aldrig blir oljig" trots glow-effekten, en av de tydligast namngivna finish-beskrivningarna i hela jämförelsen tillsammans med NYX matta motsvarighet.

Ingen timsiffra från tillverkaren, bara en kundrecension

Till skillnad från fyra av de andra fem produkterna anger tillverkaren ingen hållbarhet i timmar över huvud taget. En kundrecension på produktsidan skriver att "sminket ser ut som det gjorde på morgonen" efter åtta timmar, men det är en enskild användares erfarenhet, inte ett påstående från Anastasia Beverly Hills själva, och behandlas därför bara som ett omdöme, inte en specifikation.

Priset, 224 kronor för 100 ml, ger 2,24 kronor per ml, näst billigast i jämförelsen efter Lumene. Sidan visar samtidigt en text om ett "rek. pris" på 359 kronor, men den siffran saknas i sidans egen strukturerade prisdata, som i stället visar ett tidigare pris på 221 kronor, lägre än dagens 224. Vi har därför inte använt 359-kronorssiffran i värderingen.

Ingen uppgift om alkohol

Precis som Urban Decay saknar produktsidan en fullständig ingredienslista, så alkoholinnehåll går varken att bekräfta eller avfärda. Vill du ha en glow-liknande finish med bekräftad alkoholfrihet i stället får du acceptera Milk Makeups betydligt högre pris.

Fördelar

  • Tydligt namngiven dewy-finish
  • Näst billigast per ml i jämförelsen
  • Kokos- och vaniljdoftad enligt produktbeskrivningen

Nackdelar

  • Ingen tillverkarangiven hållbarhetssiffra alls
  • Sidan visar ett 'rek. pris' på 359 kr som saknar stöd i den strukturerade prisdatan
  • Ingen uppgift om alkoholfrihet eller mistfinhet

Frågor om Anastasia Beverly Hills Dewy Set

Stämmer det att Anastasia Beverly Hills Dewy Set kostar 359 kronor?

Produktsidan visar en text om ett rekommenderat pris på 359 kronor, men Lykos egen strukturerade prisdata bekräftar inte den siffran som ett faktiskt tidigare försäljningspris, utan visar i stället ett pris på 221 kronor strax under dagens 224. Det faktiska priset du betalar i butik är 224 kronor.

Passar Anastasia Beverly Hills Dewy Set fet eller blandad hy?

En dewy-finish tenderar att förstärka glansighet på redan fet hy under dagens gång, även om produktsidan beskriver formulan som 'aldrig oljig' i sig. Har du fet eller blandad hy och vill undvika det, passar NYX Matte Finish eller Milk Makeups mer neutrala finish bättre.

Säljs av Lyko

Se pris hos Lyko

Bästa mattfinishen

NYX Matte Finish vinner på att vara den tydligast namngivna matta finishen till lägst pris bland de dyrare alternativen, ett rimligt val för dig med fet hy som inte har känd alkoholkänslighet.

Vegansk formula och en matt finish, angivet rakt av i produktbeskrivningen. NYX Matte Finish är den enda produkten i jämförelsen förutom Anastasia Beverly Hills glow-variant med en lika tydligt namngiven finish-kategori. Flaskan är också minst i jämförelsen, 60 ml mot 100 eller 118 ml hos de andra fem.

Ingredienslistan avslöjar det produktbeskrivningen inte säger

Till skillnad från de flesta andra i jämförelsen publicerar NYX en fullständig ingredienslista på produktsidan. Där står Alcohol Denat. som andra ingrediens efter vatten, alltså ett tydligt nej på alkoholfrihet, trots att produktbeskrivningen inte nämner alkohol alls. Har du känd hudkänslighet mot alkohol i sminkprodukter är MAC Fix+ eller Milk Makeup bättre val.

Ingen timsiffra finns heller. Produktsidan lovar bara att "du inte behöver fixa till sminket under dagen", ett vagare löfte än både Urban Decays 24 timmar och de tolv timmar MAC och Milk Makeup anger.

Lägre pris per ml, mindre flaska

159 kronor för 60 ml ger 2,65 kronor per ml, billigare per ml än både Urban Decay och MAC men dyrare än både Lumene och Anastasia Beverly Hills. Vill du ha en matt finish till lägsta möjliga pris per ml räcker ändå ingen av alternativen i den här jämförelsen bättre än Lumene, som saknar en namngiven finish men kostar hälften så mycket per ml.

Fördelar

  • Uttryckligen vegansk formula
  • Tydligt namngiven matt finish
  • Fullständig ingredienslista publicerad, ovanligt i kategorin

Nackdelar

  • Innehåller Alcohol Denat., inte alkoholfri
  • Ingen hållbarhetssiffra i timmar alls
  • Mindre flaska, 60 ml mot 100 eller 118 ml hos de andra

Frågor om NYX Matte Finish

Innehåller NYX Matte Finish alkohol?

Den fullständiga ingredienslistan som NYX publicerar på produktsidan anger Alcohol Denat. som andra ingrediens efter vatten, alltså inte en alkoholfri formula. Har du parfym- eller alkoholkänslig hud, kontrollera reaktion på en liten yta innan du använder den i ansiktet.

Passar NYX Matte Finish till en foundation med glow-finish?

Det går att kombinera, men den matta effekten dämpar en del av glowet i foundationen under dagen, särskilt om den appliceras rikligt. Vill du behålla lystern helt, passar en produkt med en angiven dewy-finish, som Anastasia Beverly Hills i den här jämförelsen, bättre.

Säljs av Kicks

Se pris hos Kicks

Bästa budgetvalet

Lumene Blur Longwear vinner på att vara klart billigast per ml i hela jämförelsen, ett förnuftigt förstaköp om du bara vill sätta sminket utan att betala för dokumentation du ändå inte får hos något av de billigare alternativen.

1,35 kronor per ml. Ingen annan produkt i den här jämförelsen kommer i närheten, inte ens NYX på 2,65 kronor per ml. Lumene Blur Longwear är formulerad med arktiskt källvatten och ljungextrakt enligt produktbeskrivningen, och marknadsförs som parfymfri.

Ingen timsiffra, ingen namngiven finish

Produktbeskrivningen stannar vid att sprayen "ser till att sminket sitter kvar", utan en enda konkret timme att luta sig mot. Det är den svagaste hållbarhetsdokumentationen i jämförelsen tillsammans med NYX. Ingen finish-kategori som matt eller dewy nämns heller, till skillnad från både NYX och Anastasia Beverly Hills.

Just nu säljs den till 101 kronor, men vår värdering bygger på det verifierade ordinarie priset i sidans egen strukturerade prisdata, 135 kronor, vilket fortfarande ger den lägsta kostnaden per ml i hela fältet.

Alkohol i ingredienslistan, trots parfymfriheten

Ingredienslistan anger Alcohol Denat., samma ingrediens som gör att NYX inte räknas som alkoholfri. Parfymfrihet och alkoholfrihet är alltså två olika saker, och Lumene har bara det ena. Behöver du en dokumenterat alkoholfri formula i samma låga prisklass finns inget sådant alternativ i den här jämförelsen, då får du gå upp till MAC Fix+ för nästan fyra gånger priset per ml.

Fördelar

  • Billigast per ml med god marginal
  • Innehåller arktiskt källvatten och ljungextrakt enligt beskrivningen
  • Parfymfri enligt produktsidan

Nackdelar

  • Innehåller Alcohol Denat., inte alkoholfri
  • Ingen hållbarhetssiffra i timmar alls
  • Ingen namngiven finish-kategori

Frågor om Lumene Blur Longwear

Är Lumene Blur Longwear alkoholfri eftersom den är parfymfri?

Parfymfrihet och alkoholfrihet är två separata egenskaper, och produktens ingredienslista anger Alcohol Denat. trots att den marknadsförs som parfymfri. Har du specifikt alkoholkänslig hud, ge inte parfymfriheten för mycket vikt i det beslutet.

Varför är priset lägre än det ordinarie priset just nu?

Apohem säljer produkten till 101 kronor vid granskningstillfället, medan sidans egen strukturerade prisdata anger ett ordinarie listpris på 135 kronor. Vår värdering bygger på det ordinarie priset, inte dagens kampanj, men även till 135 kronor är den klart billigast per ml i jämförelsen.

Säljs av Apohem

Se pris hos Apohem

Specifikationer

Jämförelsetabell för alla setting spray

Bäst i test

Hållbarhet (angiven)
Upp till 24 timmar, självutvärdering N=102
Alkoholfri
Ej angivet, ingen fullständig ingredienslista publicerad
Finish
Naturlig finish, ingen cakey-effekt enligt produktsidan
Mistfinhet (angiven)
Mikro-mist spray
Volym
118 ml
Pris per ml (ord.)
3,81 kr/ml (449 kr för 118 ml)
Se pris hos Kicks

Bästa fuktgivande formulan

Hållbarhet (angiven)
Upp till 12 timmar, inget test eller deltagarantal angivet
Alkoholfri
Ja, angiven som alkoholfri på produktsidan
Finish
Fuktgivande lyster, blått agaveextrakt, hyaluronsyra och niacinamid
Mistfinhet (angiven)
Mikrofin mist
Volym
100 ml
Pris per ml (ord.)
5,69 kr/ml (569 kr för 100 ml)
Se pris hos Kicks

Bästa alkoholfria till lägre pris

Hållbarhet (angiven)
Upp till 12 timmar, inget test eller deltagarantal angivet
Alkoholfri
Ja, angiven som alkoholfri på produktsidan
Finish
Ingen specifik finish-kategori, marknadsförs som primer och setting spray i ett
Mistfinhet (angiven)
Ej angivet
Volym
100 ml
Pris per ml (ord.)
3,99 kr/ml (399 kr för 100 ml)
Se pris hos Kicks

Bästa glow-finishen

Hållbarhet (angiven)
Ingen timsiffra från tillverkaren, bara en enskild kundrecension nämner 8 timmar
Alkoholfri
Ej angivet, ingen fullständig ingredienslista publicerad
Finish
Dewy finish, uttryckligen 'aldrig oljig' enligt produktsidan
Mistfinhet (angiven)
Ej angivet
Volym
100 ml
Pris per ml (ord.)
2,24 kr/ml (224 kr för 100 ml)
Se pris hos Lyko

Bästa mattfinishen

Hållbarhet (angiven)
Ingen timsiffra angiven, bara 'håller sminket på plats under dagen'
Alkoholfri
Nej, Alcohol Denat. står som andra ingrediens i listan
Finish
Matt finish, uttryckligen angiven
Mistfinhet (angiven)
Ej angivet
Volym
60 ml
Pris per ml (ord.)
2,65 kr/ml (159 kr för 60 ml)
Se pris hos Kicks

Bästa budgetvalet

Hållbarhet (angiven)
Ingen timsiffra angiven, bara 'ser till att sminket sitter kvar'
Alkoholfri
Nej, Alcohol Denat. anges i ingredienslistan
Finish
Ingen specifik finish angiven
Mistfinhet (angiven)
Ej angivet
Volym
100 ml
Pris per ml (ord.)
1,35 kr/ml (135 kr ordinarie för 100 ml)
Se pris hos Apohem

Köpguide

Så väljer du rätt setting spray

Bara en av sex anger vem som testat påståendet

“Håller upp till 24 timmar.” “Fixerar makeupen i upp till 12 timmar.” Den typen av meningar dyker upp i produktbeskrivningen hos fyra av de sex setting spray vi jämfört. Bara en av dem säger var siffran kommer ifrån.

Urban Decays fotnot till sin 24-timmarssiffra lyder “Självutvärdering, N=102”, en konsumentundersökning med angivet antal deltagare. MAC Fix+ och Milk Makeup Hydro Grip anger båda tolv timmar utan att namnge vare sig metod eller deltagarantal. NYX Matte Finish och Lumene Blur Longwear anger ingen timsiffra alls, bara vaga formuleringar om att sminket “sitter kvar” eller att du “inte behöver fixa till” det under dagen. Anastasia Beverly Hills anger heller ingen egen siffra, den enda hållbarhetsuppgiften som finns om den produkten är en enskild kundrecension.

Kosmetikaförordningens gemensamma kriterier för påståenden gäller alla effektpåståenden på en kosmetisk produkt, hållbarhetssiffror inkluderade, oavsett hur produkten i övrigt marknadsförs. Ett påstående ska i grunden kunna styrkas med bevisning. Att en siffra saknar namngiven metod på produktsidan betyder inte automatiskt att den är olaglig, men det betyder att du som köpare inte har något att kontrollera den mot, till skillnad från Urban Decays fall.

Alkoholfri eller inte: kolla ingredienslistan, inte marknadsföringen

Två av sex produkter anger uttryckligen alkoholfri formula: MAC Fix+ och Milk Makeup Hydro Grip. Två andra visar motsatsen svart på vitt i sin fullständiga ingredienslista: både NYX Matte Finish och Lumene Blur Longwear listar Alcohol Denat., trots att ingen av produktbeskrivningarna nämner alkohol med ett enda ord.

Sminkning framför spegeln

Det är värt att notera att Lumene samtidigt marknadsförs som parfymfri. Parfymfrihet och alkoholfrihet är två separata egenskaper som lätt blandas ihop, och en produkt kan vara det ena utan att vara det andra.

För Urban Decay och Anastasia Beverly Hills finns ingen fullständig ingredienslista publicerad på den svenska produktsidan, så alkoholinnehåll går varken att bekräfta eller avfärda utifrån den. Har du känd hudkänslighet mot alkohol, kontrollera förpackningens fullständiga innehållsdeklaration i butik innan du använder produkten dagligen, snarare än att anta något åt något håll.

Matt, dewy eller neutral: bara två av sex namnger sin egen finish tydligt

NYX Matte Finish kallar sin egen finish matt, rakt av. Anastasia Beverly Hills Dewy Set kallar sin dewy och lovar uttryckligen att den “aldrig blir oljig” trots glow-effekten. Ingen av de andra fyra sätter en lika tydlig etikett på resultatet.

Milk Makeup Hydro Grip beskrivs i stället genom sina ingredienser, hyaluronsyra och niacinamid, som tillsammans ger en fuktgivande lyster utan att formulan kallas dewy rakt ut. Urban Decay håller sig till “naturlig finish”, en vagare beskrivning som varken lovar matt eller glow. MAC Fix+ och Lumene säger ingenting alls om finish, bara att de sätter eller fixerar sminket.

Har du fet eller blandad hy och vill undvika extra glansighet under dagen, är en uttalat matt formula som NYX det säkraste valet i jämförelsen. Har du torr hy och vill ha extra lyster, ligger Anastasia Beverly Hills eller Milk Makeup närmare vad du letar efter.

Mikrofin mist är den siffra ingen bryr sig om att ange, förutom två

Bara två av sex produkter beskriver hur fin sprutan faktiskt är: Urban Decay kallar sin egen “mikro-mist”, och Milk Makeup kallar sin “mikrofin mist”. Ingen av dem anger ett mått i mikrometer eller motsvarande, bara ordet i sig, men det är ändå mer information än de fyra andra ger.

Kosmetikprodukter upplagda

En finare mist lägger sig jämnare över ansiktet och stör redan applicerat smink mindre än en grövre spray med större droppar. Skillnaden märks mest om du sprayar direkt över ett lager puder eller bronzer, där stora droppar riskerar att skapa fläckar snarare än ett jämnt lager.

Att fyra av sex produkter inte säger något alls om mistfinhet betyder inte att sprayen nödvändigtvis är grov. Det betyder bara att du inte har något att kontrollera det mot innan köp, precis som med hållbarhetssiffran.

Kr per ml: skillnaden är över fyra gånger

Prisspannet sträcker sig från 1,35 kronor per ml hos Lumene till 5,69 kronor per ml hos Milk Makeup, alltså 4,2 gånger så dyrt för den dyraste (5,69 delat med 1,35). Mittfältet upptas av Anastasia Beverly Hills på 2,24 kronor per ml och NYX på 2,65 kronor per ml.

Urban Decay och MAC Fix+ ligger båda strax under 4 kronor per ml, 3,81 respektive 3,99. Priset följer här tydligare dokumentation snarare än en enskild ingrediens: de tre billigaste per ml, Lumene, Anastasia Beverly Hills och NYX, är också de tre med svagast eller ingen hållbarhetsdokumentation alls.

Ett observandum: en av produktsidorna visade en text om ett “rek. pris” som inte gick att bekräfta i sidans egen strukturerade prisdata. Kontrollera alltid det pris du faktiskt ser i kassan, inte en rekommenderad siffra tryckt på förpackningen eller i marknadsföringstexten.

Så väljer du mellan de sex

Vill du ha den mest underbyggda hållbarhetssiffran och inte har känd alkoholkänslighet, är Urban Decay All Nighter förstahandsvalet. Prioriterar du i stället en bekräftat alkoholfri, fuktgivande formula och är beredd att betala mest per ml, ligger Milk Makeup Hydro Grip bara 0,2 poäng bakom i vår sammanvägning, i praktiken ett dödläge mellan två olika styrkor. MAC Fix+ ger samma alkoholfria trygghet till ett lägre pris, om du kan leva utan den mikrofina mistbeskrivningen.

Letar du efter en tydlig finish till lägre pris, ger Anastasia Beverly Hills glow och NYX Matte Finish matt effekt, båda utan dokumenterad hållbarhetssiffra. Vill du bara sätta sminket till lägsta möjliga kostnad, och varken alkoholfrihet eller en namngiven finish spelar roll för dig, räcker Lumene Blur Longwear längst för pengarna.

Oavsett vilken du väljer: en setting spray fixerar det smink du redan applicerat, den lagar inte ett för tunt lager foundation och ersätter inte ett separat solskydd.

Metod

Så har vi valt ut setting spray

Urvalet

Vi har inte sprayat produkterna på egen hud. Utgångspunkten var setting spray som säljs brett i Sverige just nu hos Kicks, Lyko och Apotea/Apohem. Sju granskade produkter, sex tog plats.

Vad som sorterade bort flest

Bara en produkt föll bort på ren tillgänglighet. By Lyko Make me Stay Setting Spray visade "Produkten är utgången" på Lykos egen sida vid granskningstillfället, alltså ingen levande köpväg. I övrigt sorterade avsaknad av dokumentation, inte avsaknad av produkter: flera setting spray vi tittade på saknade helt en timsiffra eller en ingredienslista att bedöma alkoholfrihet mot, vilket gav dem låga poäng snarare än att de uteslöts helt.

Var siffrorna kommer ifrån

Hållbarhetspåståenden, finish-beskrivningar och ingrediensuppgifter är hämtade direkt från varje återförsäljares egen produktsida. Priser är verifierade mot sidornas egen strukturerade prisdata (JSON-LD), aldrig mot ett kampanjpris. Där en sida visat text om ett "rek. pris" utan stöd i den strukturerade prisdatan har vi inte använt den siffran för värdering.

Så håller vi siffrorna färska

Priser och lagerstatus kontrolleras varje vecka. Betyget räknas om så snart en hållbarhetssiffra, en ingrediensuppgift eller ett pris ändras hos någon av de sex vi rankat.

Så viktas betyget

Dokumenterad hållbarhet
25%
Alkoholfri formula
20%
Finish och täckning
20%
Mistfinhet
20%
Pris per ml
15%

Hela processen, från urval till veckovis priskoll, finns beskriven på Så testar vi.

Valen som inte tog plats

De här modellerna granskades men kvalade inte in, och det här är varför.

By Lyko Make me Stay Setting Spray 100 ml
Lykos egen 3-i-1 setting spray med matt effekt, men produktsidan visade 'Produkten är utgången' vid granskningstillfället och ingen levande köpväg hittades. Uteslöts på grund av avsaknad av köpmöjlighet, inte produktens egenskaper.

Vanliga frågor

Vanliga frågor om setting spray

Går det att lita på en setting sprays påstående om att den håller i ett visst antal timmar?

Det beror helt på vad som står bakom siffran. En bar timsiffra utan källa, som de flesta i den här jämförelsen visar, är ett marknadsföringspåstående. Urban Decays 24-timmarssiffra bygger på en självrapporterad konsumentundersökning med 102 deltagare, en tydligare grund men fortfarande inte ett oberoende labbtest.

Spelar det någon roll om en setting spray innehåller alkohol?

Alkohol denat. i en setting spray fungerar oftast som ett snabbtorkande lösningsmedel, men kan torka ut eller irritera redan känslig eller torr hud vid upprepad användning över en dag. Har du känd hudkänslighet är MAC Fix+ eller Milk Makeup Hydro Grip, som båda uttryckligen anger alkoholfri formula, ett säkrare val att börja med.

Behöver jag en setting spray om jag redan använder setting powder?

De löser delvis olika problem. Setting powder matterar och absorberar talg på huden, medan en setting spray i stället binder samman de olika lagren av smink och kan ge en jämnare eller mer glowig yta beroende på finish. Många använder båda, men ingen av produkterna i den här jämförelsen ersätter den andra fullt ut.

Varför skiljer sig priset per ml så mycket mellan produkterna?

Spannet sträcker sig från 1,35 kronor per ml hos Lumene till 5,69 kronor per ml hos Milk Makeup, drygt fyra gånger så dyrt för den dyraste. Skillnaden speglar framför allt om formulan är bekräftat alkoholfri och innehåller uppgivna aktiva ingredienser som hyaluronsyra, snarare än en starkare dokumenterad hållbarhetssiffra.

Kan en setting spray ersätta ett solskydd?

Ingen av produkterna i den här jämförelsen anger en SPF-siffra eller marknadsförs som solskydd, så svaret är nej rakt av. Behöver du solskydd i ansiktet under dagen, applicera det som ett separat steg innan foundation, en setting spray fixerar bara det smink du redan applicerat.

Håller en dewy setting spray sämre än en matt på fet hy?

Det är framför allt finishen, inte hållbarheten i sig, som skiljer sig. En dewy-formula som Anastasia Beverly Hills Dewy Set kan förstärka glansighet på redan fet hy under dagens gång, medan en uttalat matt formula som NYX Matte Finish håller ytan jämnare. Ingen av tillverkarna i jämförelsen anger att den ena varar längre än den andra rent tidsmässigt.