Hoppa till innehåll
Testbetyget

↑↓ bläddra   Enter öppna

Uppdaterad 1 september 2026

Köpguide · RIAA-förstärkare

Bästa RIAA-förstärkare 2026: fem phono-steg vi har jämfört

Bäst i test 2026 blir Hegel V10, som mäter bäst RIAA-noggrannhet och lägst brus av de fem RIAA-förstärkare vi har jämfört. Vi har granskat MM- och MC-stöd, förstärkning i dB, RIAA-avvikelse, brusförhållande och pris hos fem modeller som säljs i Sverige nu. Längre ner hittar du jämförelsetabellen, en köpguide och varför NAD PP4 räcker för de flesta som bara vill digitalisera eller spela upp vinyl.

Av Redaktionen

8 granskade, 5 tog plats

Så testar vi

Snabbsvar

Bäst i test

Hegel V10

Bäst mätta RIAA-noggrannhet och lägst brus i hela jämförelsen, till ett pris för den som redan vet att den vill investera.

16 998 kr

Se pris

Bästa prisvärda för MM och MC

NAD PP 2e

Stöder både MM och MC med dokumenterad RIAA-noggrannhet, utan USB-funktionen du kanske ändå inte behöver.

2 598 kr

Se pris
Skivspelare med vinylskiva

Alla riaa-förstärkare i testet

  1. Bäst i test

    Hegel V10

    16 998 kr

    8,7Betyg
  2. Bästa för att digitalisera vinyl

    NAD PP4

    3 298 kr

    7,1Betyg
  3. Bästa prisvärda för MM och MC

    NAD PP 2e

    2 598 kr

    6,7Betyg
  4. Bästa för finjustering av MC-belastning

    MoFi StudioPhono MK2

    4 490 kr

    6,1Betyg
  5. Bästa enkla starten

    Argon Audio PHONO1

    998 kr

    4,3Betyg

Omdömen

Varje RIAA-förstärkare, granskad i tur och ordning

Bäst i test

1. Hegel V10

8,7

av 10

Hegel V10 vinner på att den mäter bäst i varje enskilt kriterium vi faktiskt kan sätta en siffra på, RIAA-avvikelse, brus och justerbarhet, ett val för dig som redan vet att resten av anläggningen kan visa skillnaden.

Ingen annan förstärkare i den här jämförelsen publicerar en RIAA-avvikelse under ±0,2 decibel. Hegel V10 gör det, över hela det hörbara spektrumet från 20 Hz till 20 kHz. Det är den siffra som faktiskt avgör hur rätt musiken låter tonalt, inte en marknadsföringssiffra utan en mätbar egenskap tillverkaren sätter sitt namn på.

Brus ner mot −84 dB, och en MC-belastning du kan finjustera själv

Brusförhållandet ligger på −84 dB för MM och −81 dB för MC, klart lägre golv än resten av fältet. MC-belastningen går att ställa in kontinuerligt mellan 33 och 550 ohm, eller fast på standardvärdet 47 000 ohm, vilket gör att en och samma förstärkare kan finslipas mot flera olika MC-pickuper i stället för att gissa på ett fast värde. Balanserade XLR-anslutningar finns utöver vanliga RCA, en lösning som annars mest hörs hemma i betydligt dyrare anläggningar.

Priset är den självklara invändningen. 16 998 kronor är mer än sexton gånger så mycket som billigaste valet i jämförelsen, och ingen USB-utgång för digitalisering ingår.

Har du en skivspelare och pickup i mellanklassen märks sällan hela den här skillnaden. Då räcker NAD PP4 långt för en bråkdel av priset. Hegel V10 är för dig som redan investerat i resten av kedjan och vet att den kan visa upp skillnaden.

Fördelar

  • Bäst mätta RIAA-avvikelse i jämförelsen, ±0,2 dB
  • Lägst brus, −84 dB på MM och −81 dB på MC
  • Justerbar MC-belastning i steg mellan 33 och 550 ohm
  • Balanserade XLR-in- och utgångar utöver RCA
  • Flera valbara gain-steg för både MM och MC

Nackdelar

  • Kostar mer än sexton gånger så mycket som billigaste valet
  • Ingen USB-utgång för digitalisering

Frågor om Hegel V10

Är Hegel V10 värd sitt pris jämfört med NAD PP4?

Skillnaden är mätbar, ±0,2 dB mot ±0,3 dB i RIAA-avvikelse och klart lägre brus, men den hörs bara tydligt om resten av anläggningen, skivspelare, pickup och högtalare, redan håller en nivå där skillnaden syns. Har du en instegs- eller mellanklasspelare är NAD PP4 ett mer rimligt val för samma praktiska nytta.

Kan Hegel V10 kopplas till flera pickuper med olika belastningsbehov?

MC-belastningen på Hegel V10 går att ställa in kontinuerligt mellan 33 och 550 ohm i stället för att vara fast, vilket gör att förstärkaren kan finjusteras mot den specifika MC-pickup du använder i stället för att kompromissa med ett standardvärde.

Säljs av Hifiklubben

Se pris hos Hifiklubben

Bästa för att digitalisera vinyl

2. NAD PP4

7,1

av 10

NAD PP4 tar samma dokumenterade RIAA-noggrannhet som systermodellen PP2e och lägger till en USB-utgång för digitalisering, det förnuftiga valet för de allra flesta som vill ha mätbar kvalitet utan Hegel V10:s prislapp.

700 kronor. Det är vad NAD PP4 kostar utöver systermodellen PP2e, och nästan hela skillnaden ligger i en enda funktion. En USB-port på baksidan spelar in vinylen direkt till dator i antingen okomprimerad 16-bitars PCM vid 48 kHz, tillsammans med medföljande VinylStudio Lite-programvara för att rippa och redigera.

Samma RIAA-noggrannhet som PP2e, dokumenterad av NAD själva

Grundelektroniken är densamma som i PP2e: ±0,3 dB RIAA-avvikelse över hela det hörbara spektrumet, och 76 respektive 78 dB brusförhållande för MM och MC. Det är en siffra NAD faktiskt publicerar i sin egen specifikation, till skillnad från flera dyrare konkurrenter i den här jämförelsen. Förstärkningen ligger på 35 dB för MM och 58 dB för MC, tillräckligt för de flesta hemmaanläggningar.

Belastningsimpedansen är fast, 47 kilohm plus 200 pF på MM-ingången och 100 ohm plus 180 pF på MC-ingången, utan möjlighet att finjustera för en ovanlig pickup. Det märks sällan i praktiken för den som kör en vanlig MM- eller MC-pickup i mellanklassen.

Ska du bara spela upp skivor, inte digitalisera dem, är PP2e exakt lika bra förstärkare för 700 kronor mindre. Behöver du USB-inspelningen är den 700-lappen väl använd.

Fördelar

  • USB-utgång digitaliserar direkt till dator
  • Dokumenterad RIAA-avvikelse på ±0,3 dB
  • Stöder både MM och MC
  • Medföljande VinylStudio Lite för inspelning

Nackdelar

  • Fast belastningsimpedans, ingen justering för olika pickuper
  • 700 kr dyrare än PP2e för i praktiken bara USB-funktionen

Frågor om NAD PP4

Är NAD PP4 värt 700 kr mer än PP2e?

Skillnaden mellan NAD PP4 och PP2e ligger i praktiken bara i USB-utgången för att digitalisera vinylsamlingen till dator, förstärkning, RIAA-noggrannhet och brusförhållande är identiska mellan de två. Ska du bara spela upp skivor räcker PP2e lika bra, ska du digitalisera samlingen är USB-funktionen värd merkostnaden.

Vilket format spelar NAD PP4 in till via USB?

NAD PP4 spelar in i okomprimerad 16-bitars linjär PCM vid en samplingsfrekvens på 48 kHz, ett vanligt CD-liknande format som fungerar bra tillsammans med den medföljande VinylStudio Lite-programvaran för att rippa och redigera skivorna på dator.

Säljs av Hifiklubben

Se pris hos Hifiklubben

Bästa prisvärda för MM och MC

3. NAD PP 2e

6,7

av 10

NAD PP 2e ger samma dokumenterade RIAA-noggrannhet och MC-stöd som PP4, men utan USB-utgången, ett tryggt val för dig som bara ska spela upp vinylen och vill spara 700 kronor.

Prislappen ljuger lite om vad NAD PP 2e faktiskt är. Under 2 598 kronor döljer sig samma RIAA-precision som storebror PP4: ±0,3 dB avvikelse över hela ljudspektrumet och 76 respektive 78 dB brusförhållande för MM och MC. Det är en dokumenterad siffra, inte en gissning, hämtad ur NAD:s egen specifikation.

MC-stöd som Argon Audio PHONO1 saknar helt

Till skillnad från billigare Argon Audio PHONO1 tar PP 2e emot både MM- och MC-pickuper, med 35 dB förstärkning på MM och hela 60 dB på MC. Det gör den till ett giltigt val även om du senare byter till en MC-pickup, något den absolut billigaste klassen i jämförelsen inte klarar alls.

Belastningsimpedansen är fast: 47 kilohm plus 200 pF mot MM, 100 ohm plus 180 pF mot MC. Ingen justering finns för en ovanlig pickup, en begränsning den delar med PP4.

Den enda praktiska skillnaden mot PP4 är USB-utgången för digitalisering, som PP 2e helt saknar. Ska skivsamlingen bara spelas upp, inte spelas in till dator, är det en funktion du sparar 700 kronor på att slippa betala för.

Fördelar

  • Dokumenterad RIAA-avvikelse på ±0,3 dB
  • Stöder både MM och MC, till skillnad från Argon Audio PHONO1
  • Billigare än systermodellen PP4 med i praktiken samma grundljud

Nackdelar

  • Fast belastningsimpedans utan justering
  • Ingen USB-utgång för den som vill digitalisera

Frågor om NAD PP 2e

Kan NAD PP 2e kopplas till en MC-pickup?

NAD PP 2e har ett separat MC-läge med 60 dB förstärkning vid 1 kHz, mot 35 dB på MM-läget, så en MC-pickups svagare signal höjs upp till samma linjenivå. Belastningsimpedansen är dock fast och går inte att finjustera för en ovanlig MC-pickup.

Är det någon skillnad i ljudkvalitet mellan NAD PP 2e och PP4?

RIAA-avvikelse, brusförhållande och förstärkning är identiska mellan NAD PP 2e och PP4 enligt NAD:s egna specifikationer, så ljudkvaliteten skiljer sig inte mätbart. Den enda skillnaden är att PP4 lägger till en USB-utgång för att digitalisera vinylen till dator, en funktion PP 2e helt saknar.

Säljs av Hifiklubben

Se pris hos Hifiklubben

Bästa för finjustering av MC-belastning

MoFi StudioPhono MK2 ger fler valbara MC-belastningar och gain-steg än något annat i jämförelsen, men saknar en publicerad RIAA-avvikelse trots att den kostar mer än både NAD-modellerna, ett val för dig som redan vet att du behöver just den finjusteringen.

Sex olika MC-belastningar att välja mellan, från 75 till 47 000 ohm, inställda via DIP-switchar på undersidan. MoFi StudioPhono MK2 erbjuder mer finjustering av MC-ingången än något annat i den här jämförelsen, tillsammans med fyra valbara gain-steg mellan 40 och 66 decibel.

Ingen publicerad RIAA-avvikelse, trots ett pris över NAD PP4

Det StudioPhono MK2 inte gör är att publicera en RIAA-avvikelse eller ett brusförhållande i sin specifikation, till skillnad från både NAD PP 2e och PP4 som anger ±0,3 dB och konkreta brustal. MoFis eget dyrare MasterPhono-steg anger ±0,05 dB, så tillverkaren kan uppenbarligen mäta och publicera siffran när man väljer att göra det. Här saknas den helt, trots att StudioPhono MK2 kostar 36 procent mer än NAD PP4.

Nätdelen är extern och balanserad, chassit är enligt tillverkaren handbyggt i USA. Ingen USB-utgång finns för digitalisering.

Behöver du inte just den ovanliga MC-belastningen en pickup med udda specifikation kräver, ger NAD PP4 en dokumenterad RIAA-siffra för ett lägre pris. StudioPhono MK2:s styrka är justerbarheten, inte en bevisad noggrannhet.

Fördelar

  • Sex valbara MC-belastningar via DIP-switchar
  • Fyra valbara gain-steg mellan 40 och 66 dB
  • Handbyggd i USA enligt tillverkaren

Nackdelar

  • Ingen publicerad RIAA-avvikelse, till skillnad från billigare NAD-modeller
  • Ingen publicerad brusförhållandesiffra heller
  • Kostar 36 procent mer än NAD PP4 utan att visa upp den mätbara fördel priset antyder

Frågor om MoFi StudioPhono MK2

Varför publicerar MoFi StudioPhono MK2 ingen RIAA-avvikelse när dyrare MoFi-modeller gör det?

Tillverkarens egen specifikation för StudioPhono MK2 anger gain, belastningsimpedans och kapacitans men ingen siffra för RIAA-avvikelse eller brusförhållande, medan det betydligt dyrare MasterPhono-steget i samma sortiment anger ±0,05 dB. Det är alltså ett medvetet val att inte publicera siffran på den här modellen, inte en teknisk omöjlighet.

Behöver jag de sex valbara MC-belastningarna på MoFi StudioPhono MK2?

Bara om din MC-pickups tillverkare faktiskt anger en rekommenderad belastningsimpedans som avviker från standardvärdena de flesta andra förstärkare är fast inställda på. Har du en vanlig MM-pickup eller en MC-pickup utan särskilda krav gör de sex valen sällan någon hörbar skillnad.

Säljs av Hifiklubben

Se pris hos Hifiklubben

Bästa enkla starten

Argon Audio PHONO1 är billigast i jämförelsen och löser grundproblemet, en MM-pickup utan phono-ingång att koppla till, men den publicerar varken RIAA-avvikelse eller brustal och stänger helt dörren för en framtida MC-pickup.

998 kronor. Det är hela prislappen för Argon Audio PHONO1, mindre än hälften av näst billigaste valet i jämförelsen. Chassit är massivt metall trots priset, med guldpläterade RCA-terminaler och en egen skruvterminal för jord.

Ingen RIAA-avvikelse, inget brustal, ingen MC-ingång

Tillverkaren anger 40 dB förstärkning vid 1 kHz för MM-pickuper, men publicerar varken en RIAA-avvikelse eller en brusförhållandesiffra i sin specifikation, till skillnad från NAD:s båda modeller i jämförelsen. Det går alltså inte att veta hur nära PHONO1 faktiskt följer uppspelningskurvan, bara att den gör det inom vad tillverkaren anser vara gott nog för priset.

MC-pickuper stöds inte alls. Vill du senare uppgradera till en MC-pickup, en vanlig väg för den som blir mer intresserad av vinyl, behöver du byta hela förstärkaren, inte bara pickupen.

Strömförbrukningen är låg, 0,4 watt, och en extern 12-volts adapter medföljer. För den som bara vill koppla en enkel MM-pickup till en förstärkare eller aktiva högtalare utan phono-ingång, och inte bryr sig om siffrorna bakom, löser PHONO1 uppgiften till lägst pris i jämförelsen.

Fördelar

  • Billigast i jämförelsen med god marginal
  • Massivt metallchassi och guldpläterade terminaler
  • Låg strömförbrukning, 0,4 watt

Nackdelar

  • Endast MM, ingen väg till en MC-pickup senare
  • Ingen publicerad RIAA-avvikelse eller brusförhållandesiffra
  • Ingen justerbar impedans eller kapacitans

Frågor om Argon Audio PHONO1

Kan Argon Audio PHONO1 uppgraderas till att stödja MC-pickuper senare?

PHONO1 är byggd enbart för MM-pickuper och har ingen inställning eller ingång för MC, så någon uppgradering i teknisk mening finns inte. Vill du senare byta till en MC-pickup behöver du köpa en annan RIAA-förstärkare, som NAD PP 2e i den här jämförelsen, i stället för att uppgradera PHONO1.

Varför anger inte Argon Audio en RIAA-avvikelse för PHONO1?

Tillverkarens produktsida och manual listar gain, mått och strömförbrukning men ingen siffra för RIAA-avvikelse eller brusförhållande, en avsaknad som gäller specifikt det vi kunnat hitta hos Argon Audio och inte en uppgift vi valt att utelämna. Vill du ha en dokumenterad siffra att jämföra mot är NAD PP 2e ett steg upp som faktiskt publicerar den.

Säljs av Hifiklubben

Se pris hos Hifiklubben

Specifikationer

Jämförelsetabell för alla riaa-förstärkare

Bäst i test

MM/MC-stöd
MM och MC
Gain (MM/MC)
34 till 52 dB (MM), 54 till 72 dB (MC), beroende på RCA eller XLR
RIAA-avvikelse
±0,2 dB, 20 Hz till 20 kHz
Brusförhållande (SNR)
−84 dB (MM), −81 dB (MC), A-vägt
USB-utgång
Nej
Nätdel
Extern, linjär
Se pris hos Hifiklubben

Bästa för att digitalisera vinyl

MM/MC-stöd
MM och MC
Gain (MM/MC)
35 dB (MM), 58 dB (MC) vid 1 kHz
RIAA-avvikelse
±0,3 dB, 20 Hz till 20 kHz
Brusförhållande (SNR)
76 dB (MM), 78 dB (MC), A-vägt
USB-utgång
Ja, 16 bit linjär PCM vid 48 kHz
Nätdel
Extern adapter, 24 V DC
Se pris hos Hifiklubben

Bästa prisvärda för MM och MC

MM/MC-stöd
MM och MC
Gain (MM/MC)
35 dB (MM), 60 dB (MC) vid 1 kHz
RIAA-avvikelse
±0,3 dB, 20 Hz till 20 kHz
Brusförhållande (SNR)
76 dB (MM), 78 dB (MC), A-vägt
USB-utgång
Nej
Nätdel
Extern adapter, 23,5 V DC
Se pris hos Hifiklubben

Bästa för finjustering av MC-belastning

MM/MC-stöd
MM och MC
Gain (MM/MC)
Justerbar 40, 46, 60 eller 66 dB via DIP-switchar
RIAA-avvikelse
Anger ingen siffra
Brusförhållande (SNR)
Anger ingen siffra
USB-utgång
Nej
Nätdel
Extern, balanserad
Se pris hos Hifiklubben

Bästa enkla starten

MM/MC-stöd
Endast MM
Gain (MM/MC)
40 dB vid 1 kHz (MM), stöder inte MC
RIAA-avvikelse
Anger ingen siffra
Brusförhållande (SNR)
Anger ingen siffra
USB-utgång
Nej
Nätdel
Extern adapter, 12 V 200 mA
Se pris hos Hifiklubben

Köpguide

Så väljer du rätt RIAA-förstärkare

Vad en RIAA-förstärkare faktiskt gör, och om du redan har en

En pickup i en skivspelare ger ifrån sig en mycket svag signal, och den är dessutom formad efter RIAA-kurvan, en standardiserad utjämning som lagrar mer bas och mindre diskant på vinylen än vad örat faktiskt ska höra. En RIAA-förstärkare, ofta kallad phono-steg, gör två saker samtidigt: höjer signalen till linjenivå och vänder RIAA-kurvan tillbaka till rätt balans.

Många skivspelare och förstärkare har redan ett inbyggt phono-steg, och en fristående RIAA-förstärkare behövs då inte alls. Leta efter en switch märkt PHONO/LINE på skivspelaren, eller en ingång märkt PHONO med en egen jordskruv på förstärkaren eller receivern, skild från vanliga LINE- och AUX-ingångar. Saknar båda den möjligheten, eller om du vill koppla en skivspelare utan eget phono-steg direkt till aktiva högtalare, är det då en fristående RIAA-förstärkare som Hegel V10 eller NAD PP4 kommer in i bilden.

MM eller MC avgör vilken förstärkare du behöver

De flesta pickuper i instegs- och mellanklassen är MM-typ (moving magnet), och ger en signal stark nog att de flesta RIAA-förstärkare hanterar utan problem. MC-pickuper (moving coil) ger en betydligt svagare signal, ofta en tiondel av MM-nivån, och kräver en separat MC-ingång med högre förstärkning för att alls fungera.

Hifi-utrustning i en stereobänk

Argon Audio PHONO1 i vår jämförelse stöder bara MM. Övriga fyra, NAD PP 2e, NAD PP4, MoFi StudioPhono MK2 och Hegel V10, tar emot båda typerna. Vet du redan att du kör en MC-pickup, eller planerar att göra det, faller PHONO1 bort direkt oavsett pris.

Kör du en ovanlig MC-pickup med en tillverkarangiven belastningsimpedans utanför standardvärdena, är justerbarheten hos MoFi StudioPhono MK2 eller Hegel V10 värd att titta på. De flesta MM- och vanliga MC-pickuper klarar sig utmärkt med en fast inställning.

RIAA-avvikelsen är den enda siffra som faktiskt mäter kurvans noggrannhet, och flera tillverkare hoppar över den

Det här är den siffra konkurrenternas köpguider sällan tar upp. RIAA-avvikelsen anger, i decibel, hur nära förstärkaren faktiskt följer uppspelningskurvan över det hörbara spektrumet, 20 Hz till 20 kHz. Ju lägre siffra, desto rakare frekvensgång och desto mindre färgning av ljudet.

Av de fem vi rankat publicerar tre en konkret siffra: Hegel V10 anger ±0,2 dB, medan både NAD PP 2e och NAD PP4 anger ±0,3 dB. Argon Audio PHONO1 och MoFi StudioPhono MK2 anger ingen siffra alls i sina specifikationer, trots att MoFis egen dyrare modell MasterPhono anger ±0,05 dB. Tillverkaren kan alltså mäta och publicera siffran när man väljer att göra det, den saknas bara på just de här två modellerna.

En saknad siffra betyder inte automatiskt ett sämre resultat i praktiken, men den gör en direkt jämförelse omöjlig, och det är precis den typen av lucka du bör räkna in innan du betalar mer för en förstärkare som inte visar sina mätvärden.

Brusförhållande: den andra mätbara siffran, och varför MC-brustalet ser sämre ut än MM

Brusförhållandet (signal/brus, ofta skrivet SNR) anger hur mycket egen brusgolv förstärkaren lägger till en redan svag pickup-signal, mätt i decibel över bruset. Högre siffra är bättre för MM och MC, även om siffrorna för de två typerna inte går att jämföra rakt av mot varandra, eftersom MC-signalen är svagare från start och förstärks mer.

NAD PP 2e och PP4 anger identiska värden, 76 dB på MM och 78 dB på MC. Hegel V10 anger −84 dB på MM och −81 dB på MC, ett klart lägre brusgolv rakt igenom, i linje med dess betydligt högre pris. Precis som med RIAA-avvikelsen saknar Argon Audio PHONO1 och MoFi StudioPhono MK2 en publicerad siffra helt.

USB-utgång: bara relevant om du faktiskt ska digitalisera samlingen

En USB-utgång digitaliserar vinylsignalen direkt till en fil på dator, i stället för att du bara spelar upp musiken genom en anläggning. NAD PP4 är den enda i vår jämförelse som har den funktionen, och spelar in i okomprimerad 16-bitars PCM vid 48 kHz, ett vanligt CD-liknande format.

Skillnaden mellan PP4 och systermodellen NAD PP 2e ligger nästan uteslutande i den funktionen, 700 kronor för en USB-port, medan RIAA-avvikelse, brusförhållande och förstärkning är identiska mellan de två. Ska skivsamlingen bara spelas upp genom en anläggning är USB-porten en funktion du kan hoppa över helt.

Justerbar belastning löser ett problem de flesta läsare inte har

Vissa MC-pickuper är känsliga för exakt vilken belastningsimpedans de kopplas mot, och en tillverkare kan ange ett specifikt värde utanför standarden. MoFi StudioPhono MK2 erbjuder sex valbara MC-belastningar mellan 75 och 47 000 ohm via DIP-switchar, och Hegel V10 går ännu längre med kontinuerlig justering mellan 33 och 550 ohm.

Närbild på nålen mot vinylskivan

Har din pickup ingen särskild rekommendation från tillverkaren, eller kör du en vanlig MM-pickup, gör den här justerbarheten sällan någon hörbar skillnad i praktiken. Det är ett verktyg för ett specifikt problem, inte en generell kvalitetsmarkör.

Vad en RIAA-förstärkare faktiskt kostar och var pengarna går

Under 1 000 kr köper du en enkel MM-only-lösning utan publicerade mätvärden, som Argon Audio PHONO1. Mellan 2 500 och 3 500 kr börjar MC-stöd och en dokumenterad RIAA-avvikelse dyka upp, där NAD PP 2e och NAD PP4 båda hör hemma, med USB-utgången som den enda praktiska skillnaden mellan de två.

Runt 4 500 kr köper du hos MoFi StudioPhono MK2 mer justerbarhet men, i det här specifika fallet, ingen publicerad RIAA-siffra att jämföra mot. Över 15 000 kr, som Hegel V10, köper du mätbart bättre RIAA-noggrannhet och brusförhållande rakt igenom, en merkostnad som bara motiveras av att resten av anläggningen faktiskt kan visa skillnaden.

Modell MM/MC RIAA-avvikelse USB
Hegel V10 MM och MC ±0,2 dB Nej
NAD PP4 MM och MC ±0,3 dB Ja
NAD PP 2e MM och MC ±0,3 dB Nej
MoFi StudioPhono MK2 MM och MC Anger ingen siffra Nej
Argon Audio PHONO1 Endast MM Anger ingen siffra Nej

Så väljer du mellan de fem

Ska du bara koppla en enkel MM-pickup till en anläggning utan phono-ingång, och inte bryr dig om mätvärdena, löser Argon Audio PHONO1 uppgiften billigast. Vill du ha dokumenterad RIAA-noggrannhet och möjlighet att senare köra en MC-pickup, utan att betala för funktioner du inte behöver, är NAD PP 2e den rimliga mellanvägen.

Ska skivsamlingen digitaliseras till dator räcker NAD PP4 för de allra flesta, med samma dokumenterade siffror som PP 2e plus USB-porten. Har du en ovanlig MC-pickup med särskilda belastningskrav är MoFi StudioPhono MK2 värd sin justerbarhet. Och vet du redan att resten av kedjan kan visa upp en mätbart bättre RIAA-kurva och lägre brus, är Hegel V10 den enda i jämförelsen som faktiskt levererar det.

Metod

Så har vi valt ut riaa-förstärkare

Urvalet

Vi har inte lyssnat på förstärkarna själva. Utgångspunkten var åtta RIAA-förstärkare, även kallade phono-steg, som säljs eller nyligen sålts i Sverige, från Argon Audio, NAD, MoFi Electronics, Pro-Ject och Hegel, screenade hos Hifiklubben och kontrollerade mot varje tillverkares egna specifikationssidor och manualer. Fem tog plats.

Vad som sorterade bort flest

Utgångna produkter sorterade bort flest kandidater. Pro-Ject Phono Box S3 B och MoFi MasterPhono är båda markerade som utgångna hos Hifiklubben och går inte längre att köpa där. Behringer PP400, en känd budgetmodell internationellt, gick inte att hitta hos någon av de svenska återförsäljare vi kontrollerade, Hifiklubben, Elgiganten och Kjell & Company, och uteslöts i brist på en levande svensk köpsida.

Var siffrorna kommer ifrån

Gain, RIAA-avvikelse, brusförhållande och impedans är hämtade från tillverkarnas egna specifikationssidor och manualer, inte från återförsäljarnas sammanfattningar. Där en tillverkare inte publicerar en siffra alls, som RIAA-avvikelsen på Argon Audio PHONO1 och MoFi StudioPhono MK2, anges det som en avsaknad i tabellen i stället för att gissas fram.

Så håller vi siffrorna färska

Priser och lagerstatus kontrolleras varje vecka. Betyget räknas om så snart en specifikation eller ett pris ändras hos någon av de fem vi rankat.

Så viktas betyget

MM- och MC-stöd samt förstärkning
20%
RIAA-noggrannhet och brusförhållande
30%
Justerbarhet och funktioner
20%
Byggkvalitet och nätdel
15%
Pris och värde
15%

Hela processen, från urval till veckovis priskoll, finns beskriven på Så testar vi.

Valen som inte tog plats

De här modellerna granskades men kvalade inte in, och det här är varför.

Pro-Ject Phono Box S3 B
Markerad som utgången hos Hifiklubben, senast synligt pris 4 590 kr, går inte längre att köpa där.
MoFi MasterPhono
Samma öde som Pro-Ject-valet ovan, utgången hos Hifiklubben vid 69 998 kr, och hade ändå legat i en helt annan prisklass än resten av jämförelsen.
Behringer PP400
En känd budgetmodell internationellt, men ingen levande svensk köpsida hittades hos Hifiklubben, Elgiganten eller Kjell & Company.

Vanliga frågor

Vanliga frågor om riaa-förstärkare

Hur vet jag om min skivspelare eller förstärkare redan har ett inbyggt RIAA-steg?

Kolla skivspelarens specifikation eller baksida efter en switch märkt PHONO/LINE, som stänger av ett inbyggt steg när du kopplar till en förstärkare som redan har en egen phono-ingång. På förstärkaren eller receivern letar du efter en ingång märkt PHONO med en egen jordskruv bredvid, skild från vanliga LINE- eller AUX-ingångar, det är den enda ingången med RIAA-utjämning inbyggd.

Vad är skillnaden mellan MM och MC, och varför spelar det roll för valet av RIAA-förstärkare?

MM-pickuper (moving magnet) ger en starkare signal och är vanligast i instegs- och mellanklasspelare, medan MC-pickuper (moving coil) ger en betydligt svagare signal som kräver mer förstärkning och ofta en separat MC-ingång. En förstärkare som bara stöder MM, som Argon Audio PHONO1 i vår jämförelse, går inte att använda med en MC-pickup senare utan att byta hela förstärkaren.

Varför publicerar inte alla RIAA-förstärkare en RIAA-avvikelse i dB?

Det är den siffra som faktiskt avgör hur rätt förstärkaren följer uppspelningskurvan, men flera tillverkare i vår jämförelse, bland dem Argon Audio och MoFi på just den här modellen, väljer att inte publicera den alls, trots att MoFis egna dyrare modell gör det. En saknad siffra betyder inte automatiskt ett sämre resultat, men den gör det omöjligt att jämföra på det enda mätbara sättet.

Behöver jag en RIAA-förstärkare med USB-utgång?

Bara om du faktiskt planerar att digitalisera vinylsamlingen till dator eller molnlagring. USB-utgången på NAD PP4 spelar in direkt till en okomprimerad 16-bitars fil, en genväg som sparar dig från att köra separat inspelningsmjukvara mot en vanlig ljudkanal, men den gör ingenting för själva uppspelningsljudet mot en anläggning.

Spelar det någon roll om nätdelen är extern eller inbyggd?

En extern nätdel, som samtliga fem förstärkare i vår jämförelse har, håller nätdelens egna transformatorbrum och störningar utanför själva förstärkarchassit, vilket generellt gynnar en känslig phono-signal. Ingen av modellerna vi rankat har en inbyggd nätdel i samma hölje som förstärkarelektroniken.

Kan jag koppla en RIAA-förstärkare direkt till aktiva högtalare utan en separat förstärkare?

En RIAA-förstärkare höjer signalen till linjenivå, samma nivå som aktiva högtalare med en vanlig linjeingång förväntar sig, så kopplingen fungerar utan en separat förstärkare emellan. Kontrollera ändå att de aktiva högtalarna har en ledig RCA- eller linjeingång innan du kopplar in, och att skivspelarens eget eventuella phono-steg är avstängt så att signalen inte förstärks två gånger.