Hoppa till innehåll
Testbetyget

↑↓ bläddra   Enter öppna

Uppdaterad 1 september 2026

Köpguide · Lenovo surfplattor

Bästa Lenovo surfplatta 2026: Idea Tab Pro Gen 2 vann

Bäst i test i Lenovos eget sortiment blir Idea Tab Pro Gen 2, en 13-tumsplatta med penna inkluderad och det längst dokumenterade uppdateringsfönstret av alla Lenovos surfplattor, till maj 2030. Vi har jämfört fem modeller från Lenovos fyra parallella serier, Tab, Idea Tab, Idea Tab Pro och Yoga Tab, på skärm, chip, mjukvarustöd och pris. Först reder vi ut namnen, för de är själva anledningen till att den här jämförelsen behövs.

Av Redaktionen

7 granskade, 5 tog plats

Så testar vi

Snabbsvar

Bäst i test

Lenovo Idea Tab Pro Gen 2

13-tumsskärm i 3,5K, penna ingår och längst dokumenterat uppdateringsfönster i hela sortimentet, till maj 2030.

5 499 kr

Se pris

Billigast in i Lenovos sortiment

Lenovo Tab M11

Samma platta som i vår allmänna surfplattejämförelse, här värderad mot resten av Lenovos eget sortiment i stället.

2 490 kr

Se pris
Surfplatta på ett skrivbord

Alla lenovo surfplattor i testet

  1. Bäst i test

    Lenovo Idea Tab Pro Gen 2

    5 499 kr

    8,6Betyg
  2. Bästa pris-prestanda

    Lenovo Idea Tab

    2 290 kr

    7,6Betyg
  3. Snabbaste chippet

    Lenovo Yoga Tab Plus

    8 790 kr

    7,5Betyg
  4. Billigast in i Lenovos sortiment

    Lenovo Tab M11

    2 490 kr

    6,4Betyg
  5. Billigast och minst

    Lenovo Tab One

    1 290 kr

    5,3Betyg

Omdömen

Varje Lenovo-surfplatta, granskad i tur och ordning

Bäst i test

Idea Tab Pro Gen 2 vinner totalpoängen på en kombination ingen annan Lenovo-platta matchar, en inkluderad penna, den skarpaste skärmen i jämförelsen och det längsta dokumenterade uppdateringsfönstret Lenovo själv anger, till maj 2030, ett förstahandsval för dig som redan bestämt dig för Lenovo och vill äga plattan länge.

Namnet antyder att det här bara är en uppdaterad Idea Tab Pro. Skillnaden är större än så. Skärmen har vuxit till 13 tum och 3,5K-upplösning, en klar uppgradering från föregångarens 12,7 tum, och en matt PureSight Pro-variant finns för den som vill ha ett papperskänsligt skrivunderlag i stället för blankt glas.

Uppdateringar till maj 2030, längst i hela sortimentet

Lenovos egen officiella uppdateringsöversikt anger säkerhetsuppdateringar till maj 2030 för den här modellen, ett helt år längre än Yoga Tab Plus trots att flaggskeppet kostar mer än 3 000 kronor mer. Det är den enskilt viktigaste siffran i den här jämförelsen, eftersom EU-förordning 2023/1670 bara kräver ett golv på 5 år, och Lenovos egna modeller sinsemellan sträcker sig långt över eller strax under den nivån beroende på vilken serie du väljer.

Lenovo Tab Pen Plus ingår i priset, till skillnad från Yoga Tab Plus där en motsvarande penna säljs separat trots det högre priset. 10 200 mAh batteri räcker gott för en hel arbetsdag, men vikten på 598 gram märks efter en stund i en hand utan stöd.

Chippet, Snapdragon 8s Gen 4, är starkt för en 13-tumsplatta i den här prisklassen men inte lika snabbt som Yoga Tab Plus flaggskeppschip. För de flesta vardagsuppgifter, anteckningar, video och webbläsning, märks det sällan. Väljer du bort pennan och den längre uppdateringsplanen räcker Idea Tab till ett betydligt lägre pris och nästan samma totalpoäng.

Fördelar

  • Längst dokumenterat uppdateringsfönster i hela sortimentet, till 2030
  • Lenovo Tab Pen Plus ingår i priset
  • Skarpast skärm i jämförelsen, 3,5K vid 144 Hz
  • 4 högtalare med Dolby Atmos

Nackdelar

  • 598 gram, tyngre att hålla länge i en hand än de mindre plattorna
  • Snapdragon 8s Gen 4 är ett steg under Yoga Tab Plus flaggskeppschip trots ett högre modellnummer

Frågor om Lenovo Idea Tab Pro Gen 2

Är skillnaden mellan Idea Tab Pro och Idea Tab Pro Gen 2 bara marknadsföring?

Det är två olika produkter med olika chip och skärmar, inte bara en marknadsföringsuppdatering. Gen 2 har en större 13-tumsskärm i 3,5K mot föregångarens 12,7 tum, ett nyare Snapdragon-chip i stället för MediaTek Dimensity, och ett uppdateringsfönster som sträcker sig ett år längre, till maj 2030 mot januari 2029 för den äldre modellen enligt Lenovos egen uppdateringsöversikt.

Säljs av NetOnNet

Se pris hos NetOnNet

Bästa pris-prestanda

Idea Tab landar bara en tiondel under Yoga Tab Plus totalpoäng, till mindre än en tredjedel av priset, ett förstahandsval för dig som vill ha en pigg, aktuell Lenovo-platta utan att betala för ett flaggskeppschip du sällan märker av i vardagen.

Idea Tab är Lenovos svar på frågan hur mycket platta som faktiskt behövs för de flesta. Svaret, enligt totalpoängen i den här jämförelsen, är förvånansvärt mycket. 2,5K-skärmen i 90 Hz är skarpare än både Tab M11:s och Tab One:s paneler, och MediaTek Dimensity 6300 håller jämna steg med video, webbläsning och sociala flöden utan att kännas trög.

Bara en tiondels poäng under det dyraste flaggskeppet

Idea Tab landar på 7,6 mot Yoga Tab Plus 7,5, ett teknisk sett högre resultat trots att flaggskeppet kostar mer än tre gånger så mycket. Skillnaden syns i skärmupplösning och tillbehör, inte i totalpoängen, eftersom priskriteriet väger tungt när ett så stort gap i kostnad inte motsvaras av ett lika stort gap i vardagsnytta.

microSD-stöd upp till 2 TB löser lagringen om 128 GB känns snålt efter ett par år, en funktion Yoga Tab Plus helt saknar. Mjukvarustödet sträcker sig till 1 juli 2029 enligt Lenovos egen uppdateringsöversikt, fyra år längre än budgetmodellen Tab One.

Pennan är den tydligaste kompromissen. Den WiFi-variant vi jämfört säljs utan penna, till skillnad från Idea Tab Pro Gen 2 där den ingår i priset. Ska du anteckna mycket väger den skillnaden tyngre än prislappen antyder.

Fördelar

  • Nästan samma totalpoäng som Yoga Tab Plus till en tredjedel av priset
  • 2,5K-skärm i 90 Hz, skarpare panel än både Tab M11 och Tab One
  • microSD-kort upp till 2 TB
  • Uppdateringar till 2029, fyra år längre än Tab One

Nackdelar

  • Pennan säljs separat i den WiFi-variant vi jämfört
  • 4 högtalare mot Idea Tab Pro Gen 2:s fyra Dolby Atmos-högtalare, mindre imponerande ljudbild i praktiken

Frågor om Lenovo Idea Tab

Räcker Lenovo Idea Tab för videosamtal och streaming i vardagsrummet?

Den räcker gott i praktiken för de vanligaste sysslorna, videosamtal, streaming och webbläsning, tack vare en skarp 2,5K-skärm och ett chip som inte hackar vid vanlig vardagsanvändning. Ska du redigera bild eller video regelbundet är Idea Tab Pro Gen 2 eller Yoga Tab Plus bättre rustade för tyngre uppgifter.

Säljs av NetOnNet

Se pris hos NetOnNet

Snabbaste chippet

Yoga Tab Plus har det snabbaste chippet och den mjukaste skärmen i hela jämförelsen, men landar bara på delad andraplats totalt eftersom priset är mer än tre gånger så högt som Idea Tabs och uppdateringsfönstret ändå slutar tidigare än på den billigare Idea Tab Pro Gen 2.

Yoga Tab Plus är Lenovos snabbaste surfplatta, och det märks direkt. Snapdragon 8 Gen 3 och en 144 Hz-skärm i 3K gör scrollning och tyngre appar märkbart smidigare än på någon av de andra fyra plattorna i jämförelsen. 16 GB RAM är mest i hela sortimentet, vilket räcker för flera tunga appar öppna samtidigt utan att något behöver stängas ner.

Dyrast, men inte längst mjukvarustöd

Här kommer jämförelsens mest överraskande siffra. Lenovos egen uppdateringsöversikt anger säkerhetsuppdateringar till 30 november 2028 för Yoga Tab Plus, ett år kortare än den betydligt billigare Idea Tab Pro Gen 2, som sträcker sig till maj 2030. Ett högre pris köper alltså inte automatiskt längre mjukvaruliv i Lenovos eget sortiment.

Ingen microSD-plats finns, den enda plattan i jämförelsen med det problemet, så 256 GB är allt utrymme som någonsin kommer att finnas. NetOnNets egen produkttext skriver att penna och tangentbord medföljer, men både Lenovos officiella produktsida och oberoende specifikationskällor anger att Lenovo Tab Pen Pro säljs separat till grundutförandet, en motsägelse värd att känna till innan köp.

Jämfört med Idea Tab Pro Gen 2 vinner Yoga Tab Plus tydligt på rå prestanda och skärmens uppdateringsfrekvens, men förlorar på pris, lagringsexpansion och mjukvarustödets längd. Är prestanda det enda som räknas är valet enkelt. Räknas totalkostnad och livslängd in är det svårare att motivera mellanskillnaden.

Fördelar

  • Snapdragon 8 Gen 3, snabbast chip i jämförelsen
  • 144 Hz-skärm i 3K, mjukast rörelser av de fem
  • 16 GB RAM, mest i sortimentet
  • 6 högtalare med Harman Kardon-ljud

Nackdelar

  • Ingen microSD-plats, enda plattan i jämförelsen utan expansion
  • Dyrast med marginal, mer än tre gånger Idea Tabs pris
  • Kortare uppdateringsfönster än den billigare Idea Tab Pro Gen 2, trots högre pris

Frågor om Lenovo Yoga Tab Plus

Ingår penna och tangentbord när jag köper Lenovo Yoga Tab Plus?

Enligt Lenovos egen produktsida och oberoende specifikationskällor säljs Lenovo Tab Pen Pro och tangentbordsfodralet separat till grundutförandet med 16 GB RAM och 256 GB lagring. En återförsäljares egen produkttext har angett motsatsen, så kontrollera alltid vad som faktiskt ingår i just den konfiguration du beställer innan du betalar.

Säljs av NetOnNet

Se pris hos NetOnNet

Billigast in i Lenovos sortiment

Tab M11 är fortfarande köpbar och prisvärd rent tekniskt, men den sämst dokumenterade uppdateringsplanen i jämförelsen och namnet som redan börjat fasas ut till förmån för Idea Tab gör att den bara motiveras av det allra lägsta priset.

Tab M11 hör till Lenovos äldre M-namngivna serie, den som håller på att ersättas av namnen Tab och Idea Tab i resten av sortimentet. Det märks i specifikationerna. 4 GB RAM är minst av alla fem plattorna i jämförelsen, och MediaTek Helio G88 är ett svagare chip än både Idea Tabs och Idea Tab Pro Gen 2:s.

Ett kortare uppdateringsfönster än sina nyare syskon

Lenovos egen uppdateringsöversikt anger säkerhetsuppdateringar till den 5 februari 2028 för Tab M11, drygt ett och ett halvt år kortare än Idea Tab och nästan två och ett halvt år kortare än Idea Tab Pro Gen 2. Priset är ändå nästan identiskt med Idea Tab. Det gör Tab M11 till det svåraste valet att motivera rent ekonomiskt i hela sortimentet, snarare än till ett tydligt budgetalternativ.

90 Hz-skärmen och microSD-stödet är fortfarande konkurrenskraftiga för priset, och plattan fungerar utmärkt för enklare vardagsbruk, streaming och sociala flöden.

Jämfört med Idea Tab, till nästan samma pris, förlorar Tab M11 på både chip, RAM och mjukvarustöd. Det enda skälet att välja den framför Idea Tab är om den råkar vara billigare just den vecka du handlar, eller om den redan finns i lager hos en butik du litar på.

Fördelar

  • Billigast av de tre plattorna i sortimentet med 128 GB grundlagring
  • 90 Hz-skärm trots lågt pris
  • microSD-stöd

Nackdelar

  • M-namnet är på väg ut ur Lenovos egen produktlogik till förmån för Tab och Idea Tab
  • Kortare uppdateringsfönster än både Idea Tab och Idea Tab Pro Gen 2, trots liknande eller lägre pris
  • 4 GB RAM, minst i hela jämförelsen
  • Ingen premiumhögtalare eller pennstöd i grundutförandet

Frågor om Lenovo Tab M11

Är Lenovo Tab M11 samma platta som rankas i den allmänna surfplattejämförelsen?

Det är exakt samma fysiska produkt i båda guiderna. Här värderas den mot Lenovos eget sortiment i stället för mot Apple, Samsung och Xiaomi, vilket ger en annan poäng eftersom kriterierna och konkurrenterna skiljer sig åt. Mjukvarustödet är dessutom omkontrollerat direkt mot Lenovos officiella uppdateringsöversikt här, vilket ger ett mer exakt datum än en pressåtergivning.

Säljs av Inet

Se pris hos Inet

Billigast och minst

Tab One är den enda plattan i Lenovos sortiment som är byggd för att vara liten och billig snarare än kraftfull, ett rimligt val som andraplatta för barn eller resa, men det kortaste uppdateringsfönstret av alla fem gör den till ett sämre val som huvudplatta.

Tab One är byggd för ett annat behov än de andra fyra plattorna i jämförelsen. 8,7 tum och 320 gram gör den lätt att hålla i en hand under en hel film, och priset på 1 290 kronor är lägst i hela Lenovos sortiment.

Kortast uppdateringsfönster av de fem, mars 2027

Lenovos egen uppdateringsöversikt anger att säkerhetsuppdateringarna för Tab One tar slut redan den 14 mars 2027, drygt två år tidigare än Idea Tab och över tre år tidigare än Idea Tab Pro Gen 2. Det är fortfarande inom vad EU-förordningen kräver som lägstanivå, men det är den kortaste marginalen i hela jämförelsen, och plattan känns redan äldre om du planerar att äga den mer än ett par år.

64 GB grundlagring är minst i jämförelsen, men microSD-stödet upp till 1 TB löser det billigt. HD+-skärmen på 1340 x 800 pixlar känns tydligt lägre upplöst än konkurrenternas paneler, mest märkbart vid textläsning och video.

Som en andraplatta för barnrummet, resan eller köket, där en surfplatta ändå brukar bytas ut inom ett par år oavsett mjukvarustöd, gör Tab One sitt jobb för pengarna. Som enda platta i hushållet räcker Idea Tab betydligt längre för en mindre prisskillnad.

Fördelar

  • Billigast i hela jämförelsen, 1 290 kr
  • Lättast och minst, 320 gram, lätt att hålla i en hand länge
  • microSD upp till 1 TB löser den lilla grundlagringen

Nackdelar

  • Kortast uppdateringsfönster i sortimentet, slutar redan mars 2027
  • 64 GB grundlagring, minst i jämförelsen
  • Ingen pennfunktion
  • 1340 x 800 pixlar känns lågupplöst mot de övrigas 1920 x 1200 och uppåt

Frågor om Lenovo Tab One

Passar Lenovo Tab One som barnens första surfplatta?

Storleken och vikten, 8,7 tum och 320 gram, passar bra för mindre händer, och det låga priset gör en eventuell skada mindre kostsam att ersätta. Tänk dock på att uppdateringsfönstret är kortast i hela Lenovos sortiment, till mars 2027, så en platta köpt i dag hinner bli omodern på mjukvarusidan relativt snabbt om den ska räcka i flera år.

Säljs av NetOnNet

Se pris hos NetOnNet

Specifikationer

Jämförelsetabell för alla lenovo surfplattor

Bäst i test

Skärm
13,0 tum IPS, 3504 x 2190 pixlar (3,5K), 144 Hz, matt PureSight Pro-alternativ finns
Chip
Qualcomm Snapdragon 8s Gen 4
RAM och lagring
8 GB RAM, 128 GB lagring plus microSDXC, även 256 GB och 12 GB/512 GB säljs
Batteri
10 200 mAh, 45 W laddning, vikt 598 gram
Mjukvarustöd
Säkerhetsuppdateringar till maj 2030 enligt Lenovos egen officiella uppdateringsöversikt
Pris
5 499 kr (8/128 GB, wifi, penna ingår)
Se pris hos NetOnNet

Bästa pris-prestanda

Skärm
11 tum IPS, 2560 x 1600 pixlar (2,5K), 90 Hz, 500 cd/m²
Chip
MediaTek Dimensity 6300, 8 kärnor
RAM och lagring
8 GB RAM, 128 GB lagring plus microSD-kort upp till 2 TB
Batteri
7 040 mAh, 45 W snabbladdning, vikt 480 gram
Mjukvarustöd
Säkerhetsuppdateringar till 1 juli 2029 enligt Lenovos egen officiella uppdateringsöversikt
Pris
2 589 kr ordinarie (8/128 GB, wifi)
Se pris hos NetOnNet

Snabbaste chippet

Skärm
12,7 tum IPS, 2944 x 1840 pixlar (3K), 144 Hz, PureSight Pro med Dolby Vision
Chip
Qualcomm Snapdragon 8 Gen 3
RAM och lagring
16 GB RAM, 256 GB lagring, ingen microSD-plats
Batteri
10 200 mAh, 45 W laddning, vikt 640 gram
Mjukvarustöd
Säkerhetsuppdateringar till 30 november 2028 enligt Lenovos egen officiella uppdateringsöversikt
Pris
8 790 kr (16/256 GB, wifi)
Se pris hos NetOnNet

Billigast in i Lenovos sortiment

Skärm
11 tum IPS, 1920 x 1200 pixlar, 90 Hz
Chip
MediaTek Helio G88
RAM och lagring
4 GB RAM, 128 GB lagring plus microSD-kort
Batteri
7 040 mAh enligt tillverkarens datablad, vikt 465 gram
Mjukvarustöd
Säkerhetsuppdateringar till 5 februari 2028 enligt Lenovos egen officiella uppdateringsöversikt
Pris
2 490 kr (128 GB, wifi)
Se pris hos Inet

Billigast och minst

Skärm
8,7 tum IPS/TFT, 1340 x 800 pixlar (HD+), 60 Hz
Chip
MediaTek Helio G85
RAM och lagring
4 GB RAM lött fast, 64 GB lagring plus microSD upp till 1 TB
Batteri
5 100 mAh (typiskt värde), vikt cirka 320 gram
Mjukvarustöd
Säkerhetsuppdateringar till 14 mars 2027 enligt Lenovos egen officiella uppdateringsöversikt
Pris
1 290 kr (4/64 GB, wifi)
Se pris hos NetOnNet

Köpguide

Så väljer du rätt Lenovo-surfplatta

Fyra serier, samma varumärke, olika prislappar

Lenovo säljer surfplattor under fyra parallella serienamn i Sverige just nu: Tab, Idea Tab, Idea Tab Pro och Yoga Tab, med Plus-varianter inom flera av dem. Det är inte en tydlig stege där varje namn betyder ett steg uppåt. Tab M11 och det nyare Tab One ligger båda i botten trots olika namnkonventioner, Idea Tab Pro finns i två generationer med olika chip, och Yoga Tab Plus kostar mer än tre gånger så mycket som Idea Tab utan att vinna totalpoängen i den här jämförelsen.

Har du redan bestämt dig för Lenovo, snarare än för ett annat märke, är frågan inte längre “vilket märke” utan “vilken av de här fem”. Det är den frågan den här guiden svarar på.

Så läser du Lenovos namn: Tab, Plus, Pro och Gen 2

Grundregeln är att “Plus” betyder en större skärm och fler högtalare inom samma serie, och “Pro” betyder ett starkare chip och pennstöd som ingår. Lenovo Tab M11 och Lenovo Tab One delar det enklaste namnet, Tab, men är olika generationer, M11 är den äldre M-namngivna serien som håller på att fasas ut, medan Tab One är en nyare, ännu billigare modell i ett mindre 8,7-tumsformat.

Anteckningar med penna på en surfplatta

Idea Tab-serien har tre nivåer: Idea Tab, Idea Tab Plus och Idea Tab Pro. Idea Tab Plus hittade vi bara hos en enda svensk återförsäljare vid research, se Valen som inte tog plats. Idea Tab Pro finns dessutom i två generationer, en äldre 12,7-tumsmodell och en nyare Gen 2 på 13 tum med ett annat chip, Snapdragon i stället för MediaTek. Namnet ensamt säger alltså inte vilken generation du tittar på, kontrollera alltid modellbeteckningen på förpackningen eller produktsidan.

Yoga-namnet kommer från Lenovos bärbara datorer med vändbar skärm, och Yoga Tab Plus är flaggskeppet med Lenovos starkaste chip. Det finns även en Yoga Tab utan Plus-tillägg i sortimentet, en billigare variant av samma serie.

Mjukvarustöd: den siffra Lenovo publicerar men ingen återförsäljare visar

Sedan 20 juni 2025 kräver EU-förordning 2023/1670 minst 5 års operativsystemuppdateringar för surfplattor som säljs i EU, räknat från det datum tillverkaren slutar sälja en viss modell. Ingen återförsäljares produktsida i den här jämförelsen visar Lenovos faktiska uppdateringsdatum. Den siffran finns bara i Lenovos egen officiella uppdateringsöversikt, ett dokument riktat mot supportpersonal snarare än köpare.

Skillnaden mellan modellerna är stor. Idea Tab Pro Gen 2 får säkerhetsuppdateringar till maj 2030, medan Tab One slutar redan i mars 2027, en skillnad på över tre år mellan Lenovos egna modeller. Överraskande nog har den billigare Idea Tab Pro Gen 2 ett längre uppdateringsfönster än det dyrare Yoga Tab Plus, vars stöd i stället slutar redan i november 2028. Ett högre pris köper alltså inte automatiskt ett längre mjukvaruliv hos Lenovo.

Dokumentet anger inte när respektive modell slutar säljas i EU, bara slutdatumet för uppdateringarna. Det gör att vi inte kan räkna exakt hur stor marginal varje modell har mot EU-golvet på fem år, bara jämföra modellerna mot varandra, vilket ändå är den fråga de flesta läsare faktiskt har.

Chip: MediaTek i budgetklassen, Snapdragon i toppen

Lenovos billigare modeller använder genomgående MediaTek-chip, Helio G85 i Tab One, Helio G88 i Tab M11 och Dimensity 6300 i Idea Tab. De två dyraste modellerna byter till Qualcomm Snapdragon, 8s Gen 4 i Idea Tab Pro Gen 2 och det snabbare 8 Gen 3 i Yoga Tab Plus.

Skillnaden märks tydligast i hur många tunga appar som kan ligga öppna samtidigt och hur snabbt gränssnittet svarar vid multitasking, snarare än i enkel videostreaming där alla fem klarar sig bra. Har du bara en enda tung uppgift i taget, till exempel att titta på film eller skriva anteckningar, räcker även de billigare chippen gott.

Penna och tillbehör: dyrare betyder inte alltid mer i lådan

Det här är en av de tydligaste skillnaderna mellan modellerna, och den följer inte alltid priset rakt av. Idea Tab Pro Gen 2 inkluderar Lenovo Tab Pen Plus i grundpriset. Yoga Tab Plus, som kostar mer än 3 000 kronor mer, säljer sin motsvarande penna separat till grundutförandet enligt både Lenovos egen produktsida och oberoende specifikationskällor, trots att en svensk återförsäljares egen marknadsföringstext påstår motsatsen.

Kontrollera alltid den exakta konfigurationen på produktsidan innan köp, särskilt om pennan är anledningen till att du väljer en dyrare modell. En bild av tillbehör i en annons är inte samma sak som en bekräftelse på vad som faktiskt ligger i lådan för just den variant du beställer.

Lagring och microSD: en dyr platta som saknar det billiga modeller har

Yoga Tab Plus är den enda plattan i jämförelsen utan microSD-plats, trots att den är dyrast och har mest RAM. De fyra billigare modellerna stöder alla microSD-kort, från 1 TB på Tab One till 2 TB på Idea Tab och Idea Tab Pro Gen 2.

Surfplatta som används i soffan

Sparar du mycket video eller offlinemusik lokalt på plattan väger det här tyngre än chipets råstyrka. En platta utan expansion låser dig till den lagring du köper från början, oavsett hur mycket du senare betalar för den.

Skärm: 60 Hz i botten, 144 Hz i toppen

Uppdateringsfrekvensen skiljer sig kraftigt över sortimentet. Tab One har 60 Hz, Tab M11 och Idea Tab ligger på 90 Hz, och de två dyraste modellerna, Idea Tab Pro Gen 2 och Yoga Tab Plus, landar på 144 Hz. Skillnaden märks tydligast vid scrollning och i spel, mindre vid stillastående läsning eller video.

Upplösningen följer ett liknande mönster, från Tab Ones 1340 x 800 pixlar till Idea Tab Pro Gen 2:s 3504 x 2190. En större, skarpare skärm väger också mer, så avvägningen mellan skärpa och vikt är verklig, inte bara teoretisk.

Så väljer du mellan de fem

Vill du ha bäst helhet och redan vet att du kommer använda pennan, är Idea Tab Pro Gen 2 det tydligaste valet trots det högre priset. Räcker en enklare platta för streaming, sociala flöden och lättare multitasking, och du vill hålla nere kostnaden rejält, ger Idea Tab nästan samma totalpoäng till en bråkdel av priset.

Är rå prestanda och en 144 Hz-skärm det som avgör för dig, oavsett pris, vinner Yoga Tab Plus på papperet, men räkna med att mjukvarustödet ändå tar slut tidigare än på den billigare Idea Tab Pro Gen 2. Tab M11 är svårast att motivera i det här sällskapet, eftersom Idea Tab kostar nästan detsamma men ger mer chip, mer RAM och längre mjukvarustöd. Tab One passar bäst som en liten, billig andraplatta snarare än en huvudenhet, just eftersom dess uppdateringsfönster är kortast av alla fem.

Metod

Så har vi valt ut lenovo surfplattor

Urvalet

Vi utgick från Lenovos fyra parallella surfplatteserier som säljs i Sverige just nu: Tab, Idea Tab, Idea Tab Pro och Yoga Tab. Sju modeller screenades hos NetOnNet, Inet, Dustin och Elgiganten. Fem tog plats.

Vad som sorterade bort flest

Två saker knockade kandidater. Lenovo Tab Plus, en gång Lenovos mellanklassmodell, säljs inte längre hos NetOnNet ("Denna vara säljs inte längre"), och länken hos Dustin ledde bara till en kategorisida, ett tecken på att lagret är slut även där. Idea Tab Plus hittades bara hos en enda återförsäljare, Elgiganten, vars sajt blockerar automatiserad prisverifiering, så priset kunde inte kontrolleras mot strukturerad data.

Var siffrorna kommer ifrån

Skärm, chip, batteri och lagring är hämtade från Lenovos egna produktsidor och specifikationsblad, med GSMArenas sammanställningar som stöd där Lenovos sida blockerade hämtning. Mjukvarustödet, den siffra som väger tyngst i den här jämförelsen, är hämtat direkt från Lenovos egen officiella uppdateringsöversikt på support.lenovo.com, inte från pressåtergivningar eller återförsäljartexter.

Så håller vi siffrorna färska

Priser och lagerstatus kontrolleras varje vecka. Betyget räknas om så snart en specifikation eller ett pris ändras hos någon av de fem vi rankat.

Så viktas betyget

Skärm och prestanda i vardagen
25%
Mjukvarustöd enligt Lenovos egen uppdateringsöversikt
20%
Batteri och vikt
15%
Pennstöd, ljud och tillbehör
15%
Lagring och expansion
10%
Pris
15%

Hela processen, från urval till veckovis priskoll, finns beskriven på Så testar vi.

Valen som inte tog plats

De här modellerna granskades men kvalade inte in, och det här är varför.

Lenovo Idea Tab Plus 12,1 tum WiFi 12/256 GB
Hittades bara hos en enda svensk återförsäljare, Elgiganten, vars sajt blockerar automatiserad prisverifiering. Utan strukturerad prisdata gick den inte att jämföra rättvist mot de fem vi rankat, trots att den är en egen produkt mitt i Lenovos sortiment mellan Idea Tab och Idea Tab Pro.
Lenovo Tab Plus 11,5 tum WiFi 8/128 GB
NetOnNets egen produktsida anger att den inte längre säljs, och länken hos Dustin ledde bara till en kategorisida i stället för produkten. Ingen verifierbar levande köpsida hittades i Sverige vid kontrolltillfället.

Vanliga frågor

Vanliga frågor om lenovo surfplattor

Varför heter Lenovos surfplattor Tab, Idea Tab och Yoga Tab, och vad är skillnaden?

Namnen speglar fyra parallella prisnivåer snarare än en tydlig stege. Tab är billigast och omfattar både äldre M-namngivna modeller som Tab M11 och den nyare Tab One. Idea Tab är mellanklass, med Idea Tab Plus och Idea Tab Pro som stegvis dyrare varianter, och de senare finns även i en Gen 2-version med nyare chip. Yoga Tab och Yoga Tab Plus är flaggskeppen, med Lenovos snabbaste chip och skärmar.

Vilken Lenovo-platta har längst mjukvarustöd?

Idea Tab Pro Gen 2 har det längsta dokumenterade uppdateringsfönstret i hela sortimentet enligt Lenovos egen officiella uppdateringsöversikt, säkerhetsuppdateringar till maj 2030. Det slår till och med det betydligt dyrare flaggskeppet Yoga Tab Plus, vars stöd tar slut redan i november 2028.

Är det värt att betala mer för Yoga Tab Plus i stället för Idea Tab?

Bara om rå prestanda och en 144 Hz-skärm väger tyngre för dig än pris och mjukvaruliv. Yoga Tab Plus totalpoäng landar faktiskt strax under Idea Tabs i den här jämförelsen, eftersom prisskillnaden är stor och uppdateringsfönstret ändå är kortare än på den billigare Idea Tab Pro Gen 2.

Ingår en penna när jag köper en Lenovo-surfplatta?

Det varierar mellan modellerna och är inte en fråga om pris allena. Idea Tab Pro Gen 2 inkluderar Lenovo Tab Pen Plus i priset, medan det dyrare flaggskeppet Yoga Tab Plus säljer sin penna separat i grundutförandet. Kontrollera alltid produktsidans exakta konfiguration innan köp, eftersom en återförsäljares marknadsföringstext ibland skiljer sig från tillverkarens egen uppgift.

Vad hände med Lenovo Tab Plus, säljs den inte längre?

Vid kontrolltillfället angav NetOnNet uttryckligen att modellen inte längre säljs, och ingen annan svensk återförsäljare kunde verifieras ha den i lager. Idea Tab eller Idea Tab Plus, om du hittar den i lager hos en återförsäljare som går att verifiera, är de närmaste ersättarna i ungefär samma prisklass.

Håller Lenovos angivna mjukvarustöd i praktiken?

Siffrorna i den här jämförelsen kommer direkt från Lenovos egen officiella uppdateringsöversikt, inte en gissning, men dokumentet anger inte när respektive modell slutar säljas i EU. EU-förordning 2023/1670 räknar sitt femårskrav från det datumet, inte från lanseringen, så den exakta marginalen mot lagkravet går inte att kontrollera fullt ut utifrån Lenovos tabell ensam.