Hoppa till innehåll
Testbetyget

↑↓ bläddra   Enter öppna

Uppdaterad 1 september 2026

Köpguide · Garageportsöppnare

Bästa garageportsöppnare 2026: fyra motorer som klarade granskningen

Bäst i test 2026 blir Chamberlain ML810EV, en remdriven garageportsmotor med 800 N dragkraft som klarar både sektionsport och vipport. Vi har jämfört fyra garageportsöppnare som säljs i Sverige nu, på dragkraft, porttyp, säkerhet och pris. Längre ner hittar du jämförelsetabellen, en köpguide om vilken kraftenhet du faktiskt kan lita på, och den modell vi sorterade bort.

Av Redaktionen

5 granskade, 4 tog plats

Så testar vi

Snabbsvar

Bäst i test

Chamberlain ML810EV

800 N remdrift, klarar sektionsport och vipport, 54 dB enligt tillverkaren.

2 541 kr

Se pris

Bästa budgetvalet

Hard Head 700 Nm

Billigast med marginal, passar både lamellport och vipport.

499 kr

Se pris
Garageport vid en uppfart

Alla garageportsöppnare i testet

  1. Bäst i test

    Chamberlain ML810EV

    2 541 kr

    8,8Betyg
  2. Bästa för mindre port

    Chamberlain ML580EV

    2 004 kr

    7,6Betyg
  3. Bästa budgetvalet

    Hard Head 700 Nm

    499 kr

    7,3Betyg
  4. Bästa för stor portyta

    Boxer 800N 2000

    2 169 kr

    6,4Betyg

Omdömen

Varje garageportsöppnare, granskad i tur och ordning

Bäst i test

Chamberlain ML810EV vinner på att kombinera högst uppmätt dragkraft med tandremsdrift och en tillverkardeklarerad återgångstest mot hinder, ett förstahandsval för dig med en tung port som vill slippa kompromissa på säkerhet eller ljudnivå.

Den enda motorn i jämförelsen med tandrem i stället för kedja. Chamberlain ML810EV är byggd för sektionsport, ofta kallad takskjutport eller lamellport, och för vipport, enligt tillverkarens egen produktsida. Dragkraften på 800 N är den högsta i fältet, och motorn är dimensionerad för portar upp till 11,5 kvadratmeter, 110 kilo och 5 meters bredd.

54 decibel är en siffra ingen annan modell i jämförelsen publicerar

Tandremsdrift går normalt tystare än kedjedrift, och Chamberlain är den enda tillverkaren här som faktiskt anger ett bullervärde, 54 dB. De tre andra modellerna använder kedja utan angiven decibelnivå. I en garagebyggnad nära ett sovrum eller vardagsrum är det en skillnad du märker varje gång porten går upp mitt i natten.

Bruksanvisningen beskriver ett konkret återgångstest: kontakt med ett 50 millimeter högt hinder på golvet ska få porten att vända, inte bara stanna. Samma manual hänvisar installatören till standarderna EN 13241, EN 12604 och EN 12453 som kunskapskrav.

Smart styrning kostar extra

Full myQ-appstyrning kräver ett separat startkit som säljer separat och som enligt uppgift även innehåller en fotocell. Grundutförandet levereras med två handsändare och en trådlös väggpanel, vilket räcker för de flesta hushåll utan att man behöver köpa till något.

Priset, 2 541 kronor, är det högsta i jämförelsen med tydlig marginal mot tvåan. Behöver du inte den sista dragkraften eller tystnaden räcker Chamberlain ML580EV nästan lika bra till ett lägre pris.

Fördelar

  • 800 N dragkraft, starkast i jämförelsen
  • Tandremsdrift, tystare än kedja
  • Passar både sektionsport och vipport enligt tillverkaren
  • myQ-appstyrning med rullande kod på fjärrkontrollen
  • 6 års motorgaranti

Nackdelar

  • Dyrast i jämförelsen med tydlig marginal
  • Full myQ-appstyrning kräver ett separat startkit som säljs extra

Frågor om Chamberlain ML810EV

Passar Chamberlain ML810EV en vipport?

Tillverkarens egen produktsida anger uttryckligen att motorn passar både sektionsport och vipport, upp till 110 kilo och 11,5 kvadratmeter. Mät din ports vikt och yta innan du beställer, eftersom en tyngre eller större port kräver en kraftigare motor eller en förlängd skena.

Behöver jag myQ-startkitet för att motorn ska fungera?

Motorn fungerar helt utan startkitet, med de medföljande handsändarna och väggpanelen. Startkitet krävs bara om du vill styra porten från mobilen på distans, och det säljs som ett separat tillbehör.

Säljs av Bygghemma

Se pris hos Bygghemma

Bästa för mindre port

Chamberlain ML580EV är den prisvärda mellanvägen för en mindre garageport, med samma tandremsdrift och porttypsstöd som ML810EV men utan appstyrning, rätt val om din port väger under 80 kilo.

Samma tillverkare, samma grundkonstruktion, en mindre motor. Chamberlain ML580EV bygger på tandremsdrift precis som storebror ML810EV, och är enligt tillverkaren avsedd för både sektionsport och vipport, antingen horisontellt styrd eller med lyftmekanism.

Dragkraften är 550 N, lägre än ML810EVs 800 N, och den maximala portytan är 7,4 kvadratmeter mot 11,5. Har du en normalstor enkelgarageport räcker det gott. En dubbelgarageport eller en ovanligt tung port ligger utanför vad tillverkaren anger att motorn klarar.

Hinderdetektering ingår, men utan samma dokumentation

Tillverkaren anger att hinderdetektering ingår som standardfunktion. Den svenska produktsidan innehåller dock inte samma konkreta 50 millimeters testbeskrivning som återfinns i ML810EVs bruksanvisning, så vi kan inte lika säkert jämföra exakt hur testet utförs mellan de två systermodellerna.

Ingen myQ-appstyrning finns över huvud taget på den här modellen, till skillnad från ML810EV där funktionen i alla fall går att lägga till separat. Är fjärrstyrning via mobilen viktigt för dig behöver du gå upp en modell.

Prisskillnaden mot ML810EV, 537 kronor, motsvarar i praktiken den högre dragkraften och den större maxportytan. Har du redan en mindre port sparar du pengarna utan att förlora något du faktiskt använder.

Fördelar

  • Samma porttypsstöd som ML810EV till lägre pris
  • Tandremsdrift i stället för kedja
  • Hinderdetektering ingår som standard
  • 4 års motorgaranti

Nackdelar

  • Klarar mindre portyta, 7,4 mot 11,5 kvadratmeter hos storebror
  • Ingen myQ-appstyrning över huvud taget
  • Ingen angiven bullernivå att jämföra mot ML810EVs 54 dB

Frågor om Chamberlain ML580EV

Räcker Chamberlain ML580EV till en dubbelgarageport?

Tillverkaren anger en maxyta på 7,4 kvadratmeter och en maxvikt på 80 kilo, vilket normalt räcker till en enkelgarageport men sällan till en bredare dubbelport. Mät din egen ports mått och jämför mot både ML580EV och den kraftigare ML810EV innan du väljer.

Går det att lägga till myQ-appstyrning på ML580EV senare?

Tillverkarens egen information om den här modellen anger ingen myQ-kompatibilitet över huvud taget, till skillnad från ML810EV. Vill du kunna styra porten från mobilen bör du välja ML810EV med det separata startkitet i stället.

Säljs av Bygghemma

Se pris hos Bygghemma

Bästa budgetvalet

Hard Head 700 Nm är den klart billigaste motorn i jämförelsen och deklarerar samma hindertest som Chamberlain, ett rimligt förstaval om du prioriterar pris framför tystnad och du redan vet att din port passar.

499 kronor, mindre än en femtedel av det dyraste alternativet i jämförelsen. Hard Head 700 Nm är Julas egen budgetlösning, byggd för både lamellport och vipport enligt produktsidans egen text, med en kedja förmonterad i tre delar för enklare montering.

Nm är inte samma sak som N

Julas produktsida anger kraften som 700 Nm, newtonmeter, ett mått på vridmoment vid motoraxeln. Chamberlain och Boxer anger i stället sin dragkraft i newton, en linjär kraft i själva kedjan eller remmen. De två enheterna går inte att räkna om till varandra utan att känna till kedjehjulets radie, en uppgift Jula inte publicerar. Vi kan därför inte säga om 700 Nm motsvarar mer eller mindre praktisk dragkraft än till exempel Boxerns 800 N, bara att den räcker till portar under 10 kvadratmeter och 100 kilo enligt tillverkaren.

Bruksanvisningen beskriver samma sorts hindertest som Chamberlains manual: kontrollera varje månad att porten ändrar riktning vid kontakt med ett 50 millimeter högt föremål på golvet. Det är en konkret, upprepningsbar kontroll, inte bara ett löfte om säkerhet.

Motorn såldes vid kontrolltillfället bara som webblager hos Jula, med noll fysiska butiker i lager. Det spelar sällan roll för en beställning hem, men om du vill se produkten i verkligheten innan köp får du leta upp den i en annan kanal.

Fördelar

  • Billigast i jämförelsen med tydlig marginal
  • Passar uttryckligen både lamellport och vipport
  • Samma 50 mm-återgångstest deklarerat som Chamberlain
  • 5 års garanti

Nackdelar

  • Kraften anges i newtonmeter, inte newton, och går inte att räkna om mot de andra tre
  • Kedjedrift utan angiven bullernivå
  • Finns bara som webblager hos Jula, ingen butik hade den i lager vid kontrollen

Frågor om Hard Head 700 Nm

Kan jag jämföra Hard Heads 700 Nm direkt mot Chamberlains 800 N?

De två siffrorna går inte att jämföra rakt av. Nm mäter vridmoment vid motoraxeln medan N mäter en linjär dragkraft i kedjan eller remmen, och omräkningen kräver kedjehjulets radie, som Jula inte anger. Båda siffrorna beskriver att motorn är kraftig nog för sin angivna maxvikt, men de hör inte hemma i samma tabellrad.

Passar Hard Head 700 Nm min vipport?

Produktsidan anger uttryckligen att motorn passar både lamellport och vipport, upp till 100 kilo och en höjd på 250 centimeter. Mät din ports vikt och höjd innan köp, särskilt om porten är ovanligt hög.

Säljs av Jula

Se pris hos Jula

Bästa för stor portyta

Boxer 800N 2000 klarar den största angivna portytan i jämförelsen, 13 kvadratmeter, men produktsidans otydliga porttypsbeskrivning gör den till ett val bara för den som redan kontrollerat att den egna porten passar.

Samma dragkraft som Chamberlain ML810EV på pappret, 800 N, men i en billigare kedjedriven konstruktion. Boxer 800N 2000 är enligt Bygghemmas egen produktsida dimensionerad för portar upp till 13 kvadratmeter och 100 kilo, den största angivna ytan i hela jämförelsen.

Produktsidan säger "kan dra en ledport", inget mer

Här skiljer sig Boxer från de andra tre. Varken Chamberlain-modellerna eller Hard Head lämnar läsaren i tvivel om att de passar vipport, sektionsport eller lamellport. Boxers egen produkttext anger bara att den "kan dra en ledport", utan att namnge om det handlar om en vipport, en sektionsport eller en slagport. Har du redan mätt din port och vet att den fungerar med en kedjedriven motor spelar den otydliga terminologin mindre roll. Är du osäker på vilken porttyp du har bör du kontrollera med Bygghemmas kundtjänst innan köp, snarare än att lita på produkttexten.

Säkerhetsfunktionen beskrivs som "automatiskt stopp vid öppning och stängning om porten träffar ett hinder". Det är inte samma sak som Chamberlains och Hard Heads uttryckliga återgångstest, där porten ska vända, inte bara stanna, vid kontakt med ett 50 millimeter högt hinder. Boxer kan mycket väl göra samma sak i praktiken, men produktsidan säger det inte rakt ut.

Till 2 169 kronor är den dyrare än Hard Head utan en motsvarande extra funktion i gengäld, och billigare men mindre dokumenterad än Chamberlain-modellerna.

Fördelar

  • 800 N dragkraft för portar upp till 13 kvadratmeter, störst yta i jämförelsen
  • Programmerbar dragkraft och stängningslängd
  • Brett tillgänglig hos Bygghemma

Nackdelar

  • Produktsidan anger bara "kan dra en ledport", inte om den passar vipport eller sektionsport
  • Beskriver bara ett automatiskt stopp vid hinder, inte en uttrycklig återgång
  • Kedjedrift utan angiven bullernivå
  • Dyrare än Hard Head utan en tydlig extra funktion i gengäld

Frågor om Boxer 800N 2000

Passar Boxer 800N 2000 en vipport eller en sektionsport?

Bygghemmas egen produktsida anger bara att motorn "kan dra en ledport", utan att specificera vipport, sektionsport eller slagport. Är du osäker på om din port fungerar med en kedjedriven garageportsmotor, kontrollera med återförsäljaren innan du beställer, i stället för att utgå från produkttexten.

Vänder Boxer 800N 2000 porten helt vid ett hinder, eller stannar den bara?

Produktsidan skriver att porten stannar automatiskt vid kontakt med ett hinder under öppning eller stängning. Den beskriver inte uttryckligen en fullständig återgång som i Chamberlains och Hard Heads bruksanvisningar, så förvänta dig ett stopp snarare än en garanterad backrörelse tills du kontrollerat saken i motorns egen manual.

Säljs av Bygghemma

Se pris hos Bygghemma

Specifikationer

Jämförelsetabell för alla garageportsöppnare

Bäst i test

Dragkraft
800 N
Porttyp
Sektionsport och vipport, enligt tillverkarens egen produktsida
Max portyta/vikt
11,5 m², 110 kg, bredd 5 m, höjd 2,1 m
Drivsystem
Tandremsdrift, 54 dB enligt tillverkaren
Säkerhet
Hinderdetektering, återgångstest med 50 mm hinder enligt bruksanvisningen
Pris
2 541 kr
Se pris hos Bygghemma

Bästa för mindre port

Dragkraft
550 N
Porttyp
Sektionsport och vipport (horisontellt styrd eller med lyftmekanism), enligt tillverkaren
Max portyta/vikt
7,4 m², 80 kg, bredd 3,5 m, höjd 2,1 m
Drivsystem
Tandremsdrift, ingen bullernivå angiven
Säkerhet
Hinderdetektering ingår, tillverkaren anger inte samma 50 mm-testtext på den svenska produktsidan
Pris
2 004 kr
Se pris hos Bygghemma

Bästa budgetvalet

Dragkraft
700 Nm (vridmoment, inte samma enhet som N)
Porttyp
Lamellport och vipport, enligt Julas produktsida
Max portyta/vikt
Under 10 m², 100 kg, höjd upp till 250 cm
Drivsystem
Kedjedrift, förmonterad i tre delar, ingen bullernivå angiven
Säkerhet
Automatisk återgång vid 50 mm hinder enligt bruksanvisningen
Pris
499 kr
Se pris hos Jula

Bästa för stor portyta

Dragkraft
800 N
Porttyp
"Kan dra en ledport", enligt Bygghemmas produktsida, ingen tydlig vipport- eller sektionsportsangivelse
Max portyta/vikt
13 m², 100 kg, höjd upp till 2,4 m
Drivsystem
Kedjedrift, 3 m skena, ingen bullernivå angiven
Säkerhet
Automatiskt stopp vid hinder enligt produktsidan, ingen uttrycklig återgångstext
Pris
2 169 kr
Se pris hos Bygghemma

Köpguide

Så väljer du rätt garageportsöppnare

Vilken porttyp har du, och varför spelar det roll?

Ordet garageportsöppnare säljs till flera olika porttyper som inte alltid kräver samma motor. En vipport tippas utåt och sedan upp i ett stycke, och kräver fritt utrymme framför garaget. En sektionsport, ofta kallad takskjutport eller lamellport, är uppbyggd av flera delar som löper i skenor längs taket och tar mindre plats framför porten. En slagport svänger utåt på gångjärn som en dubbeldörr.

De flesta konsumentmotorer, inklusive alla fyra i den här jämförelsen, är byggda för antingen vipport eller sektionsport, eller båda. Fel porttyp mot fel motor ger i bästa fall ett dåligt montage, i värsta fall en motor som inte orkar hantera portens rörelsemönster alls. Kontrollera alltid vilken porttyp du har innan du handlar, och lita på tillverkarens egen benämning snarare än en återförsäljares mer vaga produktnamn.

Newton och newtonmeter är inte samma sak, trots att båda kallas “kraft”

Den vanligaste jämförelsesiffran för garageportsöppnare är dragkraften. Problemet är att tillverkarna inte alltid mäter den likadant. Chamberlain och Boxer anger sin kraft i newton (N), en linjär dragkraft i kedjan eller remmen som drar porten. Hard Head anger i stället 700 newtonmeter (Nm), ett vridmoment vid själva motoraxeln.

Garage med parkerad bil

De två måtten går inte att räkna om till varandra utan att känna till kedjehjulets radie, en uppgift ingen av tillverkarna i den här jämförelsen publicerar öppet. Se därför kraftsiffran som en indikation inom samma tillverkares sortiment, inte som ett universellt jämförelsetal mellan modeller. Titta i stället på den maximala portyta och portvikt tillverkaren anger att motorn faktiskt klarar, det är samma enhet oavsett hur kraften i sig är uppmätt.

Så begränsar EN 12453 klämrisken, och varför garageportar har den strängaste gränsen

Motordrivna portar i Sverige omfattas av den harmoniserade standarden EN 13241:2003+A2:2016, kopplad till Byggproduktförordningen EU 305/2011 och Maskindirektivet 2006/42/EG, enligt branschorganisationen Portgruppens egen faktablad om CE-märkning. Standarden kräver bland annat en prestandadeklaration, en märkskylt och en bruksanvisning på svenska.

Den standard som konkret reglerar klämrisken vid stängningskanten är EN 12453. Den sätter olika kraftgränser beroende på porttyp: skjutportar, vikportar och slagportar får belasta med upp till 400 newton den sista biten före stängning och upp till 1 400 newton i övrigt, medan takskjutportar, vipportar, rullportar och rullgaller i stället begränsas till 150 newton, den strängaste gränsen i hela tabellen. Skillnaden beror på hur och var en kroppsdel riskerar att klämmas av just den porttypen, inte på hur stark motorn upplevs i vardagen.

Ingen av de fyra tillverkarna i den här jämförelsen publicerar en uppmätt klämkraft i newton på sin svenska produktsida. Det de i stället beskriver, olika tydligt, är ett funktionstest: att porten ska ändra riktning vid kontakt med ett hinder. Chamberlain och Hard Head anger i sina bruksanvisningar samma konkreta metod, ett 50 millimeter högt hinder på golvet som porten måste vända vid kontakt med, kontrollerat en gång i månaden. Boxers produktsida beskriver bara ett “automatiskt stopp”, utan att lika tydligt ange att porten faktiskt vänder.

Kedja eller rem avgör mest av bullernivån, inte av dragkraften

Tre av de fyra motorerna i jämförelsen, Hard Head, Boxer och i praktiken de flesta budgetmodeller på marknaden, driver porten med en kedja. Kedjedrift är billigare att tillverka men går normalt högre i ljud, särskilt om garaget ligger nära ett sovrum. Chamberlains båda modeller använder i stället en tandrem, som går tystare men kostar mer.

Bara Chamberlain ML810EV publicerar en faktisk bullernivå, 54 decibel enligt tillverkaren. De tre andra motorerna anger inget mätvärde alls, så du får utgå från drivsystemets typ som en indikation snarare än en exakt siffra. Ligger garaget en bit från bostaden spelar skillnaden mindre roll än om porten öppnas rakt under ett sovrumsfönster.

Elsäkerhetsverket skiljer på stickkontakt och fast installation

Du får normalt koppla in en garageportsöppnare själv om den ansluts med en vanlig stickkontakt till ett befintligt jordat vägguttag. Det gäller enligt Elsäkerhetsverkets egen definition av begreppet elinstallationsarbete, som pekar ut “fasta anslutningar” av elektrisk utrustning som det arbete som kräver en behörig elektriker, medan en vanlig stickkontaktsanslutning inte räknas dit.

Fjärrkontroll till en port

Ska motorn i stället fast anslutas till elnätet, utan stickkontakt, gäller kravet på behörig elektriker både vid en nyinstallation och vid byte av en befintlig, fast ansluten motor. Kontrollera din valda produkts egen installationsanvisning för att se vilken kategori den hamnar i, snarare än att anta att alla garageportsöppnare per automatik är gör-det-själv-jobb.

Fjärrkontroll, väggpanel och rullande kod

Alla fyra motorer i jämförelsen levereras med minst en trådlös fjärrkontroll och en väggmonterad manöverpanel. Skillnaden ligger i extrafunktionerna. Chamberlain ML810EV är den enda som går att koppla till en app för fjärrstyrning via mobilen, men bara om du köper till ett separat startkit. Ingen av de fyra döljer att de grundläggande funktionerna, öppna och stänga porten från insidan och utsidan av garaget, fungerar utan några tillval.

Rullande kod på fjärrkontrollen, där varje knapptryckning skickar en ny kod som bara går att använda en gång, är standard hos Chamberlain via myQ-systemet. För de tre övriga modellerna anger inte alla produktsidor lika tydligt om fjärrkontrollen använder rullande eller fast kod, vilket är värt att fråga återförsäljaren om innan köp om du bor nära en trafikerad gata.

Så väljer du mellan de fyra

Har du en tung eller ovanligt stor port, och vill ha den tystaste och mest dokumenterade säkerhetsfunktionen, är Chamberlain ML810EV det tydliga förstahandsvalet trots det högsta priset. Räcker en mindre port, under 80 kilo och 7,4 kvadratmeter, sparar Chamberlain ML580EV pengar utan att du förlorar porttypsstödet.

Vill du hålla nere priset mest av allt, och redan vet att din lamellport eller vipport ligger inom de angivna måtten, är Hard Head 700 Nm klart billigast. Har du en ovanligt stor port, upp till 13 kvadratmeter, men accepterar en mindre tydlig porttypsbeskrivning, täcker Boxer 800N 2000 den ytan ingen av de andra tre anger att de klarar.

Oavsett vilken du väljer: mät din ports vikt, yta och typ innan du beställer, och läs bruksanvisningens egen beskrivning av hindertestet snarare än att lita på ett CE-märke ensamt.

Metod

Så har vi valt ut garageportsöppnare

Urvalet

Vi har inte monterat motorerna själva. Utgångspunkten var garageportsöppnare som säljs med en dokumenterad svensk köpsida nu, hos Bygghemma, Jula och Clas Ohlson. Fem kandidater screenades, fyra tog plats.

Vad som sorterade bort flest

En kandidat, Clas Ohlsons ML700, visade sig vara utgången med noterat "Produkten har utgått" på den egna produktsidan, utan pris eller lagerstatus att jämföra mot. Elgiganten och Biltema kunde inte hämtas alls under granskningen, så deras sortiment ingår inte i den här jämförelsen.

Var siffrorna kommer ifrån

Dragkraft, portmått och funktioner är hämtade från tillverkarnas egna produktsidor och bruksanvisningar, med återförsäljarnas produktdata som komplement. Priserna är verifierade mot butikernas egna strukturerade prisdata, inte mot en kampanjrad. Säkerhetsuppgifterna om hinderdetektering är hämtade direkt ur tillverkarnas bruksanvisningar, inte ur marknadsföringstexter.

Så håller vi siffrorna färska

Priser och lagerstatus kontrolleras varje vecka. Betyget räknas om så snart en specifikation eller ett pris ändras hos någon av de fyra vi rankat.

Så viktas betyget

Dragkraft och kapacitet
20%
Porttypskompatibilitet
15%
Säkerhet: hinderdetektering
20%
Drivsystem och buller
15%
Funktioner
15%
Pris
15%

Hela processen, från urval till veckovis priskoll, finns beskriven på Så testar vi.

Valen som inte tog plats

De här modellerna granskades men kvalade inte in, och det här är varför.

Clas Ohlson Garageport-öppnare ML700
Produktsidan hos Clas Ohlson visar "Produkten har utgått", utan pris eller lagerstatus att jämföra mot. Trots att specifikationerna, klämskydd, autoretur och en angiven lyftkraft på 70 kilo, hade varit relevanta gick den inte att köpa vid granskningen.

Vanliga frågor

Vanliga frågor om garageportsöppnare

Vilken kraftsiffra ska jag lita på när tillverkarna anger olika enheter?

Kontrollera först om siffran är newton (N), en linjär dragkraft, eller newtonmeter (Nm), ett vridmoment vid motoraxeln. De två går inte att räkna om till varandra utan tillverkarens uppgift om kedjehjulets radie, som sällan publiceras. Jämför bara siffror i samma enhet med varandra, och lita annars på tillverkarens egen uppgift om maximal portyta och portvikt i stället för på kraftsiffran ensam.

Måste en elektriker installera garageportsöppnaren?

Elsäkerhetsverket skiljer på att koppla in en apparat med stickkontakt i ett befintligt jordat uttag, vilket du normalt får göra själv, och en fast elinstallation, som alltid kräver en behörig elektriker. Det gäller både vid en nyinstallation och vid byte av en befintlig motor som är fast ansluten till elnätet. Kontrollera din egen produkts installationsanvisning för att se vilken kategori den hamnar i.

Vad krävs enligt EU-reglerna för att en garageportsöppnare ska vara säker mot klämskador?

Motordrivna portar omfattas av den harmoniserade standarden EN 13241 samt maskindirektivet 2006/42/EG, som ställer grundläggande krav på klämskydd. Standarden EN 12453 anger sedan konkreta kraftgränser för stängningskanten, där just takskjutportar, vipportar och rullportar har den striktaste gränsen i hela regelverket. Tillverkarens egen bruksanvisning ska beskriva hur porten testas mot ett lågt hinder på golvet, och det är den texten du bör läsa, inte bara CE-märket på motorn.

Varför anger takskjutportar och vipportar en strängare kraftgräns än till exempel skjutgrindar?

Enligt EN 12453 gäller 400 respektive 1 400 newton för skjutportar, vikportar och slagportar beroende på avstånd till stängningskanten, medan takskjutportar, vipportar, rullportar och rullgaller i stället begränsas till 150 newton. Skillnaden hänger ihop med hur och var en person kan klämmas av just den porttypen, inte med hur kraftig motorn känns i vardagen.

Passar samma motor både min vipport och min grannes sektionsport?

Inte per automatik. Vipportar tippas utåt och sedan upp i ett stycke, medan sektionsportar, ofta kallade takskjutportar eller lamellportar, löper i flera sektioner längs skenor i taket. De kräver delvis olika fästen och rörelsemönster, och en produktsida som bara skriver en vag benämning som "ledport" utan att namnge porttypen är svårare att lita på. Kontrollera alltid att din egen porttyp finns uttryckligen nämnd innan du beställer.

Hur ofta behöver garageportsöppnarens säkerhetsfunktioner kontrolleras?

En vanlig rekommendation i branschmaterial om motordrivna portar är att kontrollera återgångsfunktionen mot ett hinder minst en gång i månaden, och att en fackman ser över hela portanläggningen minst en gång om året. Saknas tillverkarens egna underhållsintervall i bruksanvisningen är den månatliga egenkontrollen ett rimligt minimum att utgå från.