Hoppa till innehåll
Testbetyget

↑↓ bläddra   Enter öppna

Uppdaterad 1 september 2026

Köpguide · Foundation

Bästa foundation 2026: sju foundation som klarade granskningen

Bäst i test 2026 blir La Roche-Posay Toleriane Fluid Foundation, en apoteksfoundation med SPF 25, parfymfri formula och ett dokumenterat 16-timmarstest bakom slitstyrkan. Vi har jämfört sju foundation som säljs brett i Sverige just nu, på nyansutbud i svensk handel, SPF-dokumentation, slitstyrka, hudvänliga ingredienser och pris per ml. Längre ner går vi igenom varför nyanserna ofta är färre här än hos tillverkaren själv, och vad en SPF-siffra på en foundation faktiskt får lova.

Av Redaktionen

9 granskade, 7 tog plats

Så testar vi

Snabbsvar

Bäst i test

La Roche-Posay Toleriane

Parfymfri och hypoallergen, med ett namngivet 16-timmarstest bakom täckningen.

199 kr

Se pris

Bästa budgetvalet

Catrice HD Liquid Coverage

Lägst pris per ml i hela fältet, men bara sju nyanser att välja mellan.

112 kr

Se pris
Foundationflaska bland smink

Alla foundation i testet

  1. Bäst i test

    La Roche-Posay Toleriane

    199 kr

    7,2Betyg
  2. Bästa hållbarheten över dagen

    Estée Lauder Double Wear

    640 kr

    7,2Betyg
  3. Högst dokumenterad SPF

    IsaDora Wake Up the Glow

    166 kr

    6,7Betyg
  4. Bästa pris med SPF

    L'Oréal Infaillible 32H

    164 kr

    6,5Betyg
  5. Bredast nyansutbud

    Fenty Beauty Pro Filt'r

    545 kr

    5,7Betyg
  6. Bästa budgetvalet

    Catrice HD Liquid Coverage

    112 kr

    5,7Betyg
  7. Mest tillgänglig i butik

    Maybelline Fit Me Matte + Poreless

    97 kr

    5,3Betyg

Omdömen

Varje foundation, granskad i tur och ordning

Bäst i test

La Roche-Posay Toleriane vinner på att vara den enda i jämförelsen med ett namngivet test bakom slitstyrkan och en uttrycklig parfymfri, hypoallergen formula, ett förstahandsval för dig med känslig hud som ändå vill ha en foundation med SPF.

Ett konsumenttest med 72 deltagare ligger bakom påståendet att Toleriane Fluid Foundation håller medelhög till hög täckning i upp till 16 timmar. Ingen annan produkt i den här jämförelsen redovisar ett namngivet test på det sättet, bara en bar timsiffra i produktnamnet. Produktsidan hos Apotea anger dessutom rakt av: utan parfym, hypoallergen, täpper inte till porerna.

SPF 25 utan glansiga löften

Foundationen bär SPF 25, vilket enligt EU-kommissionens egen kategorisering hamnar i "medelhögt skydd", samma klass som L'Oréal Infaillible i den här jämförelsen. Ingen av dem ligger i den högsta klassen, men båda är tydligt bättre dokumenterade än produkter helt utan SPF.

Formulan beskrivs som korrigerande med ett naturligt, jämnt resultat utan "maskeffekt". Det är en vagare finish-beskrivning än flera konkurrenter ger, och du får själv avgöra i butik om resultatet passar din hudton.

Färre nyanser än nästan alla andra

Här är den ärliga svagheten. Vi har bara kunnat bekräfta ett fåtal separata nyanser i svensk handel, klart färre än till exempel [IsaDora Wake Up the Glow](#isadora-wake-up-the-glow) eller [Estée Lauder Double Wear](#estee-lauder-double-wear). Har du redan hittat din exakta ton hos ett apotek är det sällan ett problem. Är du osäker på din ton är ett bredare sortiment tryggare att pröva sig fram i.

Jämfört med Estée Lauder, som ligger nästan lika högt i vår sammanvägning, vinner Toleriane på dokumentationen kring ingredienser och test, medan Double Wear vinner på nyansutbud och en tydligare slitstyrkeklass. Skillnaden mellan dem är bara 0,05 poäng i vår uträkning, i praktiken en rak matchning mellan två olika styrkor.

Fördelar

  • Uttryckligen parfymfri och hypoallergen
  • Enda i jämförelsen med ett namngivet konsumenttest bakom slitstyrkan
  • SPF 25 med en tydlig skyddsfaktor
  • Täpper enligt tillverkaren inte till porerna

Nackdelar

  • Bara ett fåtal nyanser bekräftade i svensk handel
  • Säljs som apoteksprodukt, inte hos vanliga sminkbutiker
  • Ingen uppgift om finish utöver "naturligt resultat"

Frågor om La Roche-Posay Toleriane

Passar La Roche-Posay Toleriane känslig eller reaktiv hud?

Produktsidan anger uttryckligen att formulan är utan parfym och hypoallergen, samt att den inte täpper till porerna, vilket är de tre uppgifter en köpare med känslig hud rimligen letar efter. Har du en diagnostiserad hudsjukdom är det ändå klokt att stämma av valet med en hudläkare eller apotekspersonal först.

Räcker SPF 25 i en foundation som dagligt solskydd?

SPF 25 räknas enligt EU:s egen kategorisering som medelhögt skydd, men en foundation appliceras sällan i den mängd som testet bygger på, så skyddet i vardagen blir i praktiken lägre än siffran antyder. Ska du vara ute länge i stark sol är ett separat solskydd under foundationen den säkrare lösningen.

Säljs av Apotea

Se pris hos Apotea

Bästa hållbarheten över dagen

Estée Lauder Double Wear vinner på det bredaste, bäst dokumenterade nyansutbudet och en ingredienslista fri från syntetisk parfym, olja och alkohol, ett förstahandsval för dig som vill ha en foundation som sitter kvar länge utan att irritera huden.

50 nyanser listade på en enda Kicks-sida, mot tio eller färre hos flera konkurrenter i den här jämförelsen. Bara [Fenty Beauty Pro Filt'r](#fenty-beauty-pro-filt-r) kommer i närheten. Double Wear är byggd för medelhög till full täckning med ett matt resultat, och produktsidan anger att den håller i upp till 24 timmar.

Fri från syntetisk parfym, inte bara "mild"

Kicks egen lista över vad produkten är fri från är ovanligt konkret: syntetisk parfym, olja, uttorkande alkohol, SLS/SLES och sulfiter. Det är en tydligare uppgift än de flesta konkurrenter ger, och den gör Double Wear till ett rimligt val även för hud som reagerar på starka ingredienser.

Tillverkarens egen sida anger dessutom att det globala sortimentet omfattar 60 nyanser, tio fler än de 50 som listas hos Kicks. Ett bredare urval finns alltså, det är bara inte tillgängligt att beställa hem till Sverige i dag.

SPF 10 är den lägsta skyddskategorin som finns

Här är den ärliga svagheten, och den märks mest i priset. SPF 10 hamnar enligt EU-kommissionens egen kategorisering i "lågt skydd", samma klass som en solkräm med SPF 6, trots att Double Wear kostar mer än fem gånger så mycket per ml som budgetalternativet [Catrice](#catrice-hd-liquid-coverage).

Vill du ha ett starkare dokumenterat solskydd i din foundation räcker [IsaDora Wake Up the Glow](#isadora-wake-up-the-glow) med SPF 50 betydligt längre, till en bråkdel av priset per ml.

Fördelar

  • 50 nyanser hos Kicks, bredast tillsammans med Fenty
  • Uttryckligen fri från syntetisk parfym, olja och alkohol
  • Oljefri och icke-komedogen enligt produktsidan
  • Uppges hålla i upp till 24 timmar
  • Ingen rabattflagga vid kontrolltillfället, priset är stabilt

Nackdelar

  • SPF 10 hamnar i den lägsta skyddskategorin trots det höga priset
  • Dyrast per ml i hela jämförelsen

Frågor om Estée Lauder Double Wear

Varför är Estée Lauder Double Wear dyrare per ml än de andra i jämförelsen?

Priset på 640 kr för 30 ml, alltså 21,33 kr per ml, är det högsta i den här jämförelsen och speglar varumärkets premiumposition snarare än en enskild ingrediens eller funktion. Det bredaste nyansutbudet och den dokumenterade ingredienslistan är det du betalar extra för, inte ett starkare solskydd.

Är Estée Lauder Double Wear komedogen eller täpper till porer?

Produktsidan anger uttryckligen att formulan är oljefri och icke-komedogen, alltså inte konstruerad för att täppa till porer under normal användning. Har du redan problem med akne eller täppta porer är det ändå värt att testa en liten mängd först innan du använder den dagligen.

Säljs av Kicks

Se pris hos Kicks

Högst dokumenterad SPF

IsaDora Wake Up the Glow vinner på att vara den enda i jämförelsen med SPF 50, till ett pris per ml som är klart lägre än de andra SPF-alternativen, ett tryggt val för dig som vill prioritera solskydd framför allt annat.

SPF 50 är den högsta faktorn i hela den här jämförelsen. Enligt EU-kommissionens egen kategorisering hamnar den i klassen "högt skydd", ett steg under "mycket högt skydd" som kräver märkningen "50+" specifikt. Ingen av de sju produkterna vi rankat bär den högsta klassen, men IsaDora ligger närmast.

Tjugo nyanser i tre undertoner

Lyko listar 20 separata nyanser fördelat på kalla (C), neutrala (N) och varma (W) undertoner, ett betydligt bredare urval än till exempel [L'Oréal Infaillible](#l-oreal-infaillible-32h) eller [Catrice](#catrice-hd-liquid-coverage). Finishen beskrivs som en naturlig lyster, alltså ett glow-resultat snarare än matt, med medium täckning som går att bygga upp något.

Priset, 166 kronor för 30 ml, är Lykos stående pris, inte en tillfällig kampanj. Tillverkarens eget rekommenderade pris ligger på 199 kronor, men det är alltså inte vad butiken faktiskt tar ut.

Ingen uppgift om parfym eller känslig hud

Här är den tydligaste svagheten. Till skillnad från både [Estée Lauder](#estee-lauder-double-wear) och vinnaren [La Roche-Posay](#la-roche-posay-toleriane) anger inte produktsidan något om parfymfrihet eller om formulan är icke-komedogen. Det betyder inte att den innehåller parfym, bara att vi inte kunnat bekräfta frånvaron.

Vill du ha samma SPF-nivå med en dokumenterad, parfymfri formula får du i stället acceptera betydligt färre nyanser hos La Roche-Posay.

Fördelar

  • Högst SPF i hela jämförelsen, SPF 50
  • 20 nyanser i tre undertoner hos Lyko
  • Lägst pris per ml av alternativen med SPF

Nackdelar

  • Ingen uppgift om parfymfrihet eller icke-komedogen formula
  • Slitstyrkan är bara beskriven som "hela dagen", ingen konkret timsiffra
  • Tillverkarens rekommenderade pris (199 kr) tas inte ut av Lyko i praktiken
  • Glow-finish passar inte alla hudtyper lika bra som en mattare finish

Frågor om IsaDora Wake Up the Glow

Är SPF 50 i en foundation lika starkt som SPF 50 i en solkräm?

Skyddsfaktorn mäts med samma metodik oavsett produkttyp, men en foundation appliceras normalt i ett tunnare lager än en solkräm testas med, så det praktiska skyddet i vardagen blir sannolikt lägre än siffran 50 antyder. Ska du vara länge i stark sol räcker inte foundationen ensam.

Varför är IsaDoras pris lägre än tillverkarens rekommenderade pris?

Lyko säljer produkten löpande för 166 kronor, medan IsaDoras egna rekommenderade pris ligger på 199 kronor. Det rekommenderade priset är en riktlinje från tillverkaren, inte ett pris butiken är bunden av, så det faktiska priset i butik kan skilja sig från det du ser angivet på förpackningen.

Säljs av Lyko

Se pris hos Lyko

Bästa pris med SPF

L'Oréal Infaillible 32H vinner på att kombinera SPF 25 med det lägsta priset per ml bland alternativen som har solskydd, ett rimligt förstaval om du vill ha dokumenterad SPF utan att gå upp i pris hos Estée Lauder eller La Roche-Posay.

"32H" i produktnamnet är L'Oréals egen slitstyrkeclaim, en bar timsiffra snarare än ett namngivet konsumenttest som La Roche-Posays 16-timmarssiffra. Produktsidan anger ändå konkreta stödjande fakta: svett- och vattenresistent, "transfer proof" och berikad med C-vitamin, med en medium till full täckning som ger en strålande snarare än platt matt finish.

SPF 25 till lägst pris i sitt fack

Ordinarie pris hos Lyko är 219 kronor för 30 ml, vilket ger 7,30 kronor per ml. Det gör den till det klart billigaste alternativet med SPF i den här jämförelsen, ungefär en tredjedel av priset per ml jämfört med [Estée Lauder Double Wear](#estee-lauder-double-wear). SPF 25 landar i samma "medelhögt skydd"-kategori som vinnaren [La Roche-Posay](#la-roche-posay-toleriane).

Just nu säljs den ofta till en tillfällig Combo Deal-rabatt på 164,25 kronor, men vår värdering bygger på det verifierade ordinarie priset, inte dagens kampanj.

Tio nyanser, och ingen uppgift om parfym

Lyko listar tio nyanser för den här varianten, klart färre än de 20 hos IsaDora eller de 50 hos både Fenty och Estée Lauder. Produktsidan säger heller ingenting om parfymfrihet eller om formulan är icke-komedogen, till skillnad från både La Roche-Posay och Estée Lauder.

Är nyansutbudet viktigare än priset räcker [IsaDora](#isadora-wake-up-the-glow) dubbelt så många nyanser till ett ännu lägre pris per ml, men med en högre SPF-siffra och sämre dokumenterad slitstyrka.

Fördelar

  • SPF 25 till lägst pris av SPF-alternativen i jämförelsen
  • Berikad med C-vitamin enligt produktbeskrivningen
  • Svett- och vattenresistent, angiven som "transfer proof"
  • Strålande finish snarare än platt matt

Nackdelar

  • Bara 10 nyanser, färre än både IsaDora och de två premiumvalen
  • Ingen uppgift om parfymfrihet eller icke-komedogen formula

Frågor om L'Oréal Infaillible 32H

Vad betyder "32H" i namnet på L'Oréal Infaillible?

Det är tillverkarens egen slitstyrkeclaim, ett påstående om att foundationen ska hålla sig fräsch i upp till 32 timmar. Till skillnad från vinnaren i den här jämförelsen redovisar L'Oréal inget namngivet test eller antal deltagare bakom siffran, så den bör läsas som ett marknadsföringslöfte snarare än ett verifierat labresultat.

Är SPF 25 i L'Oréal Infaillible tillräckligt för svensk sommar?

SPF 25 räknas som medelhögt skydd enligt EU:s egen kategorisering, men en foundation appliceras normalt i ett tunnare lager än testet bygger på. Ska du vistas länge utomhus i stark sol är ett separat solskydd under foundationen ett säkrare komplement än att lita på foundationens SPF ensam.

Säljs av Lyko

Se pris hos Lyko

Bredast nyansutbud

Fenty Beauty Pro Filt'r vinner på det bredaste nyansutbudet i hela jämförelsen, 48 nyanser hos en enda svensk återförsäljare, ett förstahandsval för dig vars ton andra märken inte täcker, men utan solskydd på köpet.

48 nyanser räknade direkt ur Kicks egen variant-lista, från 100 till 498. Det är bara två färre än de 50 tillverkaren själv anger som sitt globala sortiment, och betydligt bredare än något annat i den här jämförelsen förutom [Estée Lauder](#estee-lauder-double-wear). Formulan är enligt tillverkaren vegansk och icke-komedogen, med en byggbar täckning från medium till full och ett matt slutresultat.

Parfym i ingredienslistan, trots ett rent rykte

Ett ord i ingredienslistan sticker ut: PARFUM/FRAGRANCE. Fenty marknadsförs sällan som en doftfri produkt, men det är värt att säga rakt ut för den som specifikt letar efter parfymfritt, för det är den enda produkten i jämförelsen som uttryckligen innehåller parfym enligt sin egen ingredienslista.

Priset, 545 kronor för 32 ml, ger 17,03 kronor per ml. Det är näst dyrast i jämförelsen, en bit under Estée Lauders 21,33 kronor men fortfarande långt över mittfältet.

Ingen SPF, till skillnad från tre andra i jämförelsen

Här är den tydligaste bristen. Fenty saknar helt SPF, medan tre andra produkter i den här jämförelsen har det. Letar du specifikt efter solskydd i din foundation är [IsaDora](#isadora-wake-up-the-glow) eller [La Roche-Posay](#la-roche-posay-toleriane) bättre val, om än med färre nyanser att välja mellan.

Handlar valet enbart om att hitta din exakta ton är Fenty ändå det säkraste kortet i hela jämförelsen.

Fördelar

  • 48 nyanser hos Kicks, bara två färre än tillverkarens globala 50
  • Vegansk formula enligt tillverkaren
  • Icke-komedogen enligt produktsidan
  • Byggbar täckning från medium till full

Nackdelar

  • Ingen SPF alls
  • Innehåller parfym enligt ingredienslistan, alltså inte doftfri
  • Dyrast per ml efter Estée Lauder

Frågor om Fenty Beauty Pro Filt'r

Är Fenty Beauty Pro Filt'r verkligen parfymfri?

Ingredienslistan på Kicks egen produktsida anger PARFUM/FRAGRANCE, så till skillnad från till exempel La Roche-Posay Toleriane är detta inte en doftfri formula. Har du parfymkänslig hud är det värt att testa en liten mängd innan du använder den dagligen.

Varför saknar Fenty Beauty Pro Filt'r SPF när flera konkurrenter har det?

Tillverkaren har helt enkelt valt att inte formulera in ett solskyddsfilter i den här produkten, vilket är ett vanligt val för foundation som marknadsförs primärt på täckning, finish och nyansutbud. Vill du ha både brett nyansutbud och SPF finns inget sådant alternativ i den här jämförelsen i dag, du får då välja separat solskydd under.

Säljs av Kicks

Se pris hos Kicks

Bästa budgetvalet

Catrice HD Liquid Coverage vinner på att vara klart billigast per ml i hela jämförelsen, ett förnuftigt förstaköp om en av de sju nyanserna som säljs i Sverige faktiskt passar din hudton.

3,73 kronor per ml. Ingen annan produkt i den här jämförelsen kommer i närheten. Catrice HD Liquid Coverage levereras med en droppapplikator och beskrivs som svett-, vatten- och "transfer proof" med en täckning som går att bygga från halv till full, och formulan innehåller enligt beskrivningen niacinamid.

Sju nyanser i Sverige, 26 hos tillverkaren

Lyko listar sju nyanser för den här serien. Catrices egen amerikanska sajt visar 26 nyanser för samma produktlinje, alltså ungefär en fjärdedel av det globala sortimentet tillgängligt att köpa i Sverige. Av alla sju produkter i den här jämförelsen är det den snävaste nyansmarginalen tillsammans med La Roche-Posay.

Uthålligheten anges till upp till 24 timmar, samma siffra som Estée Lauder anger, fast utan Estée Lauders bredare ingredienslista kring vad produkten är fri från.

Ingen SPF, ingen uppgift om parfym

Precis som Maybelline och Fenty saknar Catrice helt SPF, och produktsidan säger ingenting om parfymfrihet eller om formulan är icke-komedogen. Det är den tydliga kompromissen bakom lågprisetiketten.

Behöver du en dokumenterat parfymfri formula i samma låga prisklass finns inget sådant alternativ i den här jämförelsen. Då får du gå upp i pris till [La Roche-Posay](#la-roche-posay-toleriane), som kostar nästan dubbelt så mycket per ml.

Fördelar

  • Lägst pris per ml i hela jämförelsen
  • Svett-, vatten- och "transfer proof" enligt produktbeskrivningen
  • Innehåller niacinamid

Nackdelar

  • Bara 7 nyanser hos Lyko, mot 26 på tillverkarens amerikanska sajt
  • Ingen SPF
  • Ingen uppgift om parfymfrihet eller komedogenicitet

Frågor om Catrice HD Liquid Coverage

Varför har Catrice så få nyanser jämfört med tillverkarens hela sortiment?

Vilka nyanser en internationell budgetkedja väljer att importera till Sverige styrs av vad återförsäljaren bedömer säljer, inte av vad tillverkaren erbjuder globalt. Catrices egen amerikanska sajt visar 26 nyanser för samma serie, mot sju hos Lyko, så en stor del av sortimentet är helt enkelt inte tillgängligt att beställa hem i dag.

Innehåller Catrice HD Liquid Coverage parfym?

Lyko-sidan för just den här produkten anger ingen uppgift om parfym vare sig i beskrivningen eller ingredienslistan vi granskat, vilket betyder att vi inte kunnat bekräfta det åt något håll. Har du parfymkänslig hud och vill vara säker, kontrollera förpackningens fullständiga ingredienslista innan köp.

Säljs av Lyko

Se pris hos Lyko

Mest tillgänglig i butik

Maybelline Fit Me Matte + Poreless vinner på att vara det mest lättillgängliga, prisvärda basvalet i jämförelsen, ett rimligt förstaköp om du vill testa en matt foundation utan att lägga pengar på funktioner du inte prioriterar.

Ett av de mest kända namnen i svensk sminkhandel, och ett av de billigaste i den här jämförelsen. Fit Me Matte + Poreless ger enligt produktbeskrivningen en medium täckning med matt, porminimerande effekt. Lyko listar 15 nyanser för just den här varianten, ett mellanläge mellan de smalaste och bredaste alternativen i jämförelsen.

4,63 kronor per ml, näst lägst av alla sju

Ordinarie pris är 139 kronor för 30 ml, vilket ger 4,63 kronor per ml. Bara [Catrice](#catrice-hd-liquid-coverage) är billigare per ml. Just nu säljs den ofta till en Combo Deal-rabatt på 97,30 kronor, men värderingen bygger på det verifierade ordinarie priset.

Maybellines egen amerikanska sajt anger att serien globalt omfattar 40 nyanser, mer än dubbelt så många som de 15 som säljs i Sverige via Lyko.

Ingen SPF, och inga uppgifter om känslig hud

Här ligger den tydligaste svagheten. Produktsidan säger ingenting om parfym, oljefrihet eller om formulan är icke-komedogen, och det finns ingen SPF att tala om. Det gör Fit Me till ett rakt igenom neutralt basval snarare än ett val för specifika hudbehov.

Vill du ha samma prisklass men med en dokumenterad, parfymfri formula och SPF på köpet är [La Roche-Posay](#la-roche-posay-toleriane) värt det något högre priset per ml.

Fördelar

  • Näst billigast per ml i hela jämförelsen
  • Brett tillgänglig hos flera svenska återförsäljare
  • Porminimerande matt effekt enligt produktbeskrivningen
  • 15 nyanser att välja mellan hos Lyko

Nackdelar

  • Ingen SPF
  • Ingen dokumentation kring parfym, olja eller komedogenicitet

Frågor om Maybelline Fit Me Matte + Poreless

Passar Maybelline Fit Me fet eller blandhy?

Formulan beskrivs som matt och porminimerande, vilket vanligtvis fungerar väl på fet och blandad hy, men produktsidan anger ingen uppgift om oljefrihet specifikt. Har du mycket oljig hy är det värt att testa hur länge den matta effekten faktiskt håller sig under din vardag innan du köper en helflaska.

Finns Maybelline Fit Me med SPF i någon variant?

Den variant vi granskat i den här jämförelsen, Matte + Poreless, anger ingen SPF på sin produktsida hos Lyko. Letar du specifikt efter en foundation från ett stort, lättillgängligt märke med SPF får du i stället titta hos L'Oréal eller Estée Lauder i den här jämförelsen.

Säljs av Lyko

Se pris hos Lyko

Specifikationer

Jämförelsetabell för alla foundation

Bäst i test

Nyanser i svensk handel
Minst 5 (9,5, 10, 11, 13, 15) hos Apotea och Lyko
Täckning och finish
Medelhög till hög täckning, naturligt resultat utan maskeffekt
SPF
SPF 25 (medelhögt skydd enligt EU:s kategorisering)
Slitstyrka (angiven)
Upp till 16 timmar, konsumenttest n=72
Känslig hud
Utan parfym, hypoallergen, täpper inte till porerna
Pris per ml (ord.)
6,63 kr/ml (199 kr för 30 ml)
Se pris hos Apotea

Bästa hållbarheten över dagen

Nyanser i svensk handel
50 nyanser listade hos Kicks (49 tillgängliga)
Täckning och finish
Medelhög till full täckning, matt finish, byggbar
SPF
SPF 10 (lågt skydd enligt EU:s kategorisering)
Slitstyrka (angiven)
Uppges hålla i upp till 24 timmar
Känslig hud
Fri från syntetisk parfym, olja, alkohol, SLS/SLES och sulfiter enligt Kicks
Pris per ml (ord.)
21,33 kr/ml (640 kr för 30 ml)
Se pris hos Kicks

Högst dokumenterad SPF

Nyanser i svensk handel
20 nyanser hos Lyko (undertonerna C, N och W)
Täckning och finish
Medium täckning, lyster/glow-finish
SPF
SPF 50 (högt skydd enligt EU:s kategorisering)
Slitstyrka (angiven)
"Varar hela dagen", ingen timsiffra angiven
Känslig hud
Ingen uppgift om parfymfrihet eller komedogenicitet på produktsidan
Pris per ml (ord.)
5,53 kr/ml (166 kr för 30 ml, Lykos stående pris)
Se pris hos Lyko

Bästa pris med SPF

Nyanser i svensk handel
10 nyanser hos Lyko
Täckning och finish
Medium till full täckning, strålande finish
SPF
SPF 25 (medelhögt skydd enligt EU:s kategorisering)
Slitstyrka (angiven)
"32H" i produktnamnet, svett- och vattenresistent
Känslig hud
Ingen uppgift om parfymfrihet eller komedogenicitet på Lyko-sidan
Pris per ml (ord.)
7,30 kr/ml (219 kr ordinarie för 30 ml)
Se pris hos Lyko

Bredast nyansutbud

Nyanser i svensk handel
48 nyanser hos Kicks (mot 50 globalt hos tillverkaren)
Täckning och finish
Medium till full täckning, matt, byggbar
SPF
Ingen SPF angiven
Slitstyrka (angiven)
"Climate Adaptive Technology", ingen timsiffra angiven
Känslig hud
Vegansk och icke-komedogen, men innehåller parfym enligt ingredienslistan
Pris per ml (ord.)
17,03 kr/ml (545 kr för 32 ml)
Se pris hos Kicks

Bästa budgetvalet

Nyanser i svensk handel
7 nyanser hos Lyko (mot 26 hos tillverkaren i USA)
Täckning och finish
Halv till full täckning, byggbar, med droppapplikator
SPF
Ingen SPF angiven
Slitstyrka (angiven)
Uppges hålla i upp till 24 timmar
Känslig hud
Innehåller niacinamid, ingen uppgift om parfymfrihet
Pris per ml (ord.)
3,73 kr/ml (112 kr för 30 ml)
Se pris hos Lyko

Mest tillgänglig i butik

Nyanser i svensk handel
15 nyanser hos Lyko (mot 40 hos tillverkaren i USA)
Täckning och finish
Medium täckning, matt effekt, porminimerande
SPF
Ingen SPF angiven
Slitstyrka (angiven)
Ingen timsiffra eller test angiven på produktsidan
Känslig hud
Ingen uppgift om parfymfrihet, oljefrihet eller komedogenicitet
Pris per ml (ord.)
4,63 kr/ml (139 kr ordinarie för 30 ml)
Se pris hos Lyko

Köpguide

Så väljer du rätt foundation

Nyansutbud i svensk handel: färre än du tror

En foundation som inte finns i din ton är värdelös, oavsett hur bra allt annat är. Det är också den siffra som varierar mest mellan tillverkarens marknadsföring och vad du faktiskt kan beställa hem till Sverige.

Skillnaden är stor. Catrice HD Liquid Coverage säljs i sju nyanser hos Lyko, medan tillverkarens egen amerikanska sajt listar 26 för samma serie, ungefär en fjärdedel tillgänglig här. Maybelline Fit Me landar på 15 av 40 globala nyanser, alltså under hälften. Fenty Beauty Pro Filt’r är det tydliga undantaget: 48 av tillverkarens 50 globala nyanser säljs hos Kicks, bara två färre.

Estée Lauder Double Wear ligger mellan ytterligheterna, 50 nyanser hos Kicks mot ett globalt sortiment på 60. La Roche-Posay Toleriane, vinnaren i den här jämförelsen, har den snävaste marginalen av alla: bara ett fåtal bekräftade nyanser i svensk handel.

Poängen är enkel. Räkna aldrig på ett varumärkes globala sortiment när du planerar ett köp. Kontrollera återförsäljarens egen sida för just den nyans du behöver, innan du bestämmer dig.

SPF på en foundation räknas inte automatiskt som en solskyddsprodukt

Tre av de sju produkterna i den här jämförelsen bär en SPF-siffra: La Roche-Posay och L’Oréal Infaillible med SPF 25, och IsaDora Wake Up the Glow med SPF 50. Estée Lauder Double Wear har SPF 10.

Sminkprodukter upplagda på ett bord

EU-kommissionens rekommendation om solskyddsprodukters effektivitet definierar en solskyddsprodukt som något vars huvudsakliga syfte är att skydda mot UV-strålning. En foundation är formellt inte det, dess huvudsyfte är täckning. Ändå gäller kosmetikaförordningens gemensamma kriterier för alla påståenden om kosmetiska produkter, SPF-siffror inkluderade: de ska kunna styrkas med verifierbar bevisning, precis som ett påstående om täckningsgrad eller slitstyrka.

Rekommendationen delar in solskyddsprodukter i fyra skyddskategorier efter märkt SPF-tal. SPF 6 och 10 räknas som lågt skydd. SPF 15, 20 och 25 räknas som medelhögt skydd. SPF 30 och 50 räknas som högt skydd. Bara märkningen “50+” räknas som mycket högt skydd.

Det ger en direkt konsekvens för den här jämförelsen. Estée Lauders SPF 10 hamnar i den lägsta kategorin, samma klass som en solkräm skulle göra med samma siffra, trots att foundationen kostar mest per ml i hela fältet. IsaDoras SPF 50 hamnar i “högt skydd”, ett steg under den allra högsta klassen som kräver “50+” specifikt.

Oavsett kategori gäller en praktisk begränsning för alla tre: en foundation appliceras normalt i ett betydligt tunnare lager än det en solkräm testas med. Behöver du verkligt solskydd under längre utomhusvistelse, räkna med ett separat solskydd under foundationen snarare än att lita på SPF-siffran ensam.

Matt, glow eller naturlig: finish är dokumentation, inte bara smak

Fyra av de sju produkterna beskrivs som matta: Estée Lauder, Fenty, Maybelline och delvis Catrice. IsaDora beskrivs som en lyster- eller glow-finish. L’Oréal Infaillible kallar sin egen finish “strålande”. La Roche-Posay håller sig till det vagare “naturligt resultat”.

Ingen av beskrivningarna är fel, men de är olika specifika. En matt finish passar oftast bättre på fet eller blandad hy, där en glow-finish riskerar att förstärka glansighet under dagen. En glow-finish gör i gengäld torr hy mindre matt och “död” i utseendet.

Täckningsgraden följer inte alltid finishen. Catrice och Estée Lauder beskrivs båda som byggbara upp till full täckning trots att den ena är en budgetprodukt och den andra ett premiumval. Prislappen säger med andra ord ingenting om hur mycket produkten faktiskt täcker.

Parfymfritt och icke-komedogent: det som faktiskt går att bekräfta

Bara två av de sju produktsidorna vi granskat anger uttryckligen att formulan är fri från parfym: La Roche-Posay och Estée Lauder. Estée Lauders egen lista går längre och namnger fler ämnen produkten är fri från: olja, uttorkande alkohol, SLS/SLES och sulfiter.

Foundation appliceras med borste

Fenty Beauty är den enda produkten där vi hittat motsatsen svart på vitt. Ingredienslistan på Kicks egen produktsida innehåller PARFUM/FRAGRANCE, alltså tillsatt doft, trots att varumärket sällan marknadsförs på det.

För de tre återstående, IsaDora, L’Oréal Infaillible, Maybelline och Catrice, fann vi ingen uppgift alls om parfym eller komedogenicitet på den svenska produktsidan. Det betyder inte att de innehåller parfym, bara att frånvaron inte är bekräftad. Har du känd hudkänslighet eller parfymallergi är det värt att kontrollera förpackningens fullständiga ingredienslista i butik innan köp, snarare än att anta något åt något håll.

Kr per ml: spannet är över fem gånger

Prisspannet i den här jämförelsen sträcker sig från 3,73 kronor per ml hos Catrice till 21,33 kronor per ml hos Estée Lauder, alltså drygt 5,7 gånger så dyrt för den dyraste (21,33 delat med 3,73). Fenty följer tätt efter Estée Lauder på 17,03 kronor per ml.

I mittfältet ligger L’Oréal Infaillible på 7,30 kronor per ml och La Roche-Posay på 6,63 kronor per ml. Billigast bland SPF-alternativen är IsaDora på 5,53 kronor per ml, ungefär en fjärdedel av Estée Lauders pris för en produkt med högre SPF.

Priset speglar sällan en enda funktion. Catrice och Estée Lauder anger båda upp till 24 timmars slitstyrka, till en prisskillnad på drygt 5,7 gånger per ml. Skillnaden ligger i stället i nyansutbud, varumärkesposition och hur mycket dokumentation som följer med ingredienslistan.

Så väljer du mellan de sju

Vill du ha den mest dokumenterade formulan för känslig hud, med SPF på köpet, är La Roche-Posay Toleriane förstahandsvalet, trots ett snävare nyansutbud. Vill du ha bredast möjliga nyansutbud och en tydlig ingredienslista, ligger Estée Lauder Double Wear bara 0,05 poäng bakom i vår sammanvägning, i praktiken en dödläge mellan två olika styrkor.

Prioriterar du starkast SPF till lägre pris är IsaDora Wake Up the Glow rätt val. Vill du ha SPF utan att betala premiumpris alls, räcker L’Oréal Infaillible 32H långt.

Letar du efter din exakta ton framför allt annat, och kan leva utan solskydd i foundationen, är Fenty Beauty Pro Filt’r det bredaste kortet att spela. Vill du bara hålla nere kostnaden per ml, ligger Catrice och Maybelline bara 0,05 poäng ifrån varandra i vår sammanvägning, ett annat nära nog dödläge där nyansutbud respektive tillgänglighet får avgöra.

Oavsett vilken du väljer: kontrollera återförsäljarens egen sida för just din nyans innan du beställer. Tillverkarens marknadsföring om sitt globala sortiment säger sällan sanningen om vad som faktiskt går att köpa hem till Sverige i dag.

Metod

Så har vi valt ut foundation

Urvalet

Vi har inte testat foundationerna på egen hud. Utgångspunkten var flytande foundation som säljs brett i Sverige just nu hos Kicks, Lyko och Apotea. Nio granskade produkter, sju tog plats.

Vad som sorterade bort flest

Två produkter föll bort. Vichy Dermablend Fluid Corrective Foundation visade "OutOfStock" i sidans egen strukturerade data för samtliga tre nyanser vi kontrollerade hos Apotea, och ingen annan svensk återförsäljare hittades. IsaDora Wake Up the Glow Fluid Serum Foundation, en smalare syskonprodukt till vår IsaDora-vinnare med bara fem nyanser och ingen SPF, uteslöts till förmån för Luminous-varianten i samma serie.

Var siffrorna kommer ifrån

Nyansantalet är räknat direkt ur varje svensk återförsäljares egen variant-lista, inte hämtat från tillverkarens globala sajt, utom där vi uttryckligen jämför de två. Priser är verifierade mot sidornas egen strukturerade prisdata (JSON-LD eller motsvarande), aldrig mot ett kampanjpris. SPF-kategorierna följer EU-kommissionens rekommendation 2006/647/EG.

Så håller vi siffrorna färska

Priser och lagerstatus kontrolleras varje vecka. Betyget räknas om så snart en nyans, en SPF-uppgift eller ett pris ändras hos någon av de sju vi rankat.

Så viktas betyget

Nyansutbud i svensk handel
20%
Täckning och finish
15%
SPF och solskyddsdokumentation
15%
Slitstyrka under dagen
15%
Ingredienser för känslig hud
15%
Pris per ml
20%

Hela processen, från urval till veckovis priskoll, finns beskriven på Så testar vi.

Valen som inte tog plats

De här modellerna granskades men kvalade inte in, och det här är varför.

IsaDora Wake Up the Glow Fluid Serum Foundation
En smalare syskonprodukt till vår IsaDora-vinnare, med bara fem nyanser i enbart neutral underton och ingen SPF angiven. Uteslöts till förmån för Luminous-varianten i samma serie, som har 20 nyanser i tre undertoner och SPF 50.
Vichy Dermablend Fluid Corrective Foundation (15 Opal, 25 Nude, 35 Sand)
Samtliga tre nyanser vi kontrollerade visade "OutOfStock" i Apoteas egen strukturerade sidata vid granskningstillfället, och ingen annan svensk återförsäljare hittades. Uteslöts på grund av avsaknad av en levande köpväg, inte på grund av produktens egenskaper.

Vanliga frågor

Vanliga frågor om foundation

Räknas en SPF-siffra på en foundation som ett solskyddspåstående juridiskt sett?

EU-kommissionens rekommendation om solskyddsprodukter definierar formellt en solskyddsprodukt som något vars huvudsakliga syfte är att skydda mot UV-strålning, vilket en foundation inte är. Men enligt kosmetikaförordningens gemensamma kriterier för påståenden måste ändå en SPF-siffra på en foundation kunna styrkas med bevisning, precis som vilket annat påstående som helst om produktens effekt.

Varför skiljer sig nyansutbudet så mycket mellan svensk handel och tillverkarens egen sajt?

Vilka nyanser en återförsäljare väljer att lagerhålla och importera är ett kommersiellt beslut, inte en teknisk begränsning. I den här jämförelsen såg vi allt från Catrices sju nyanser i Sverige mot tillverkarens 26 globalt, till Fenty som bara saknar två av sina 50 globala nyanser hos Kicks. Kontrollera alltid återförsäljarens egen sida innan du bestämmer dig, inte bara varumärkets internationella marknadsföring.

Är en dyrare foundation alltid bättre dokumenterad än en billig?

Det höll inte i den här jämförelsen. Den billigaste produkten, Catrice för 3,73 kronor per ml, och den dyraste, Estée Lauder för 21,33 kronor per ml, hade båda tydliga styrkor och svagheter var för sig. Vinnaren i vår sammanvägning var varken billigast eller dyrast, utan den med mest dokumentation kring ingredienser och slitstyrka.

Kan jag lita på en foundations påstående om att den håller i ett visst antal timmar?

Det beror helt på vad som står bakom siffran. En bar timsiffra i produktnamnet, som "32H", är ett marknadsföringspåstående utan redovisad testmetod. Ett namngivet konsumenttest med angivet antal deltagare, som La Roche-Posays 16-timmarssiffra baserad på 72 personer, är ett tydligare underbyggt påstående, även om det fortfarande inte är ett oberoende labbtest.

Spelar det någon roll om en foundation är parfymfri om jag inte har känslig hud?

För den som inte reagerar på doft spelar det sällan någon praktisk roll i vardagen. Skillnaden märks först om du har parfymallergi, eksem eller rosacea, där tillsatt parfym är en vanlig utlösande faktor. Har du redan känd hudkänslighet är en produkt som uttryckligen anger parfymfrihet och hypoallergenicitet, som La Roche-Posay eller Estée Lauder i den här jämförelsen, ett säkrare val att börja med.

Varför är priset per ml så olika mellan produkterna i jämförelsen?

Spannet sträcker sig från 3,73 kronor per ml hos Catrice till 21,33 kronor per ml hos Estée Lauder, alltså mer än fem gånger så dyrt för den dyraste. Skillnaden speglar varumärkesposition, nyansutbud och ingrediensdokumentation snarare än en enskild teknisk funktion, eftersom flera billigare produkter har en lika bra dokumenterad täckningsgrad som de dyrare.